• BIST 102.837
  • Altın 225,704
  • Dolar 5,2991
  • Euro 5,9995
  • Bolu 4 °C
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara 10 °C

PARANTEZ İÇİNDE !

N. Gürkan Yetkin

Şovenizm, herhangi bir şeye olan aşırı, nedenli veya nedensiz oluşan bağlılıktır. Özellikle de başka uluslara karşı hoşgörüsüzlük ve saldırganlık, aşırı ve bağnaz milliyetçilik anlamında kullanılan bir terimdir. Sıklıkla karşı gruba olan nefret ve kötü niyet duygularını da beraberinde getirir.
Aşırı milliyetçi ve yurtsever bir düşüncedir. Bu milliyetçi ve bağnaz bağlılığı sergileyen kimseye de, şovenist denmektedir. Bu kavramın isim babası durmadan ve usanmadan, hayatı boyunca Napoleon'a bağlılığını sürdüren ve ona övgü dolu davranışlarda bulunan Fransız askeri Nicholas Chauvin'dir. Napoleon'un ordusunda asker olan bu Fransız, 17 kez yaralandı ve yine de Fransa için savaşmaya devam etti. Kendisini ülkesi uğruna feda etmekten kaçınmayan Napoleon'un askeri Chauvin (şoven)'i model alan saldırgan vatanseverlik için "şovenizm" denilmeye başlandı.
Şovenizm teriminin başlangıçtaki anlamı, 1815'den sonra yaygınlaşan ve askerlikle ilgili her şeyi yüceltme tutkusuna dayanıyordu. Günümüzde "Şovenizm" bir kişinin ait olduğu yere ya da gruba, aşırı ve duygusal bağlılığını ifade etmek için de kullanılmaktadır. Ama asıl anlamıyla milliyetçiliğin büyük ölçüde abartılmasına dayalı gerici burjuva ideolojisi ve politikasıdır.
Şovenizm, çoğunlukla ırkçı görüşlerle el ele yürür. Bu yönleri ile saldırgan ve gerici nitelikler taşır. Bu yolla "yurdunu, vatanını sevme" bahanesiyle emperyalist savaşlar haklı gösterilebilir. Nitekim Birinci ve İkinci Dünya Savaşları'nda kitleleri savaşa sürmek için kullanılan şovenizm, en aşırı biçimini Hitler Almanya'sı ve Mussolini İtalya'sının faşizminin ideolojisinde ve politikasında bulmuştur.
Son haftalar da yazmış olduğum yazılar sebebiyle birileri bizi şoven zannetmiş olabilir.Özellikle aşağıdaki bir yazımdan alınmış olan paragraflar sebebiyle!

“Şimdi gelelim memleketimize yani Bolumuza!
Bu şehirde bir Bolulu saldırıya ve tacize uğruyor ve bu saldırıyı bir yabancı yapıyorsa ve biz Bolulular olarak bu saldırıyı küçük bir olay gibi değerlendirip ve önemsemeyip saldırıya uğrayan hemşerimize sahip çıkmaz isek daha nice Sabahattin ağabeylerimizi toprağa veririz!
Bu sebeple ufak ya da küçük tüm saldırılara tepki vermek zorundayız!
Kuyruklarından tutup geldikleri yeri ve bulundukları yeri hatırlatmamız gerekir!
Unutmayalım ki ekmek veren biz patron olan biziz!
Bu sebeple herkes haddini bilmek zorunda!
Burası Bolu ,sonrası fena olu!”

Bu paragraflar özellikle ilimizde yaşayan ve Çorumlular Derneği üyesi olan büyük bir kalabalığı oldukça rahatsız etmiş.
Dernek Başkanı Sayın Fikret Kısar ve Başkan Yardımcısı Sayın Şükrü Doğan benim yıllardır tanıdığım ve sevdiğim kişilerdir.Bu konuda beni uyaranlar da kendileri olmuşlardır.
İki dostumu da aynı şeyi söyledim!
“Yazı mı okudunuz mu?”
Şimdi can alıcı noktayı açıklamam gerekiyor.
Paragrafların sonuna bakınız.
Cümle sonlarında ünlem (!) işareti olduğunu göreceksiniz.
Peki nokta yerine ünlem işareti kullanmış olabilirim?
a) Nokta kullanmayı sevmiyorum!
b) Noktalama işaretleri hakkında bir bilgiye sahip değilim!
c) Cümleler bende hayret ve şaşkınlık uyandırdığı için!
d) Alay ifadesi,dalga geçme ifadesi oldukları için.

(!) işareti bazı durumlarda alay etme ,küçümseme ,inanmama durumlarında kullanılabilir.Bu durumu daha açıklık getirmek için ( ) parantez içersinde kulanlar da bulunmaktadır.
Yılmaz Özdil gibi büyük üstatların bir çok yazısında ise tırnak içersine almadan dalga geçmek,alay etmek ve inandırıcı bulmamak manasında kullanılmaktadır.

Şimdi bu “yabancılık” mesesi öyle enteresan bir konudur ki ,bazı durumlarda “kim yerli?” diye düşünebilirsiniz.
Ben Bolu'da doğdum ancak Mengen ilçesi nüfusuna kayıtlıyım.Bu sebeple bir çok kez “Boluluyum!”dediğimde bazılarınca “Hadi len oradan!Sen Mengenlisin!”şeklinde yabancılaştırıldığımı söyleyebilirim.
“Alt Yaka ,Üst Yaka” çekişmelerini ve daha derinlerini hiç anlatmayayım!
Türklerin Anadolu'ya 1071 yılında ayak attığını düşündüğümüzde kişilerin nereli olduğunun alt yapısını taramak ne kadar komikleşir öyle değil mi?
Emin olun ülkemizde bir çok aile soy kütüğünü dahi çıkaramaz.Bu sebeple kişilerin nereli olduğu anlamını hepten tümden yitirir.
Daha enteresanı Çorumlu ,Çankırılı ,Mengenli ,Erzurumlu ,Kahramanmaraşlı dediğimizde karşı tarafı aşağılamış mı oluruz?
Ben Mengenliyim .Bundan da asla gocundu duymayacağım gibi aksine ayrı bir gurur duyarım.Ancak Bolu'da yaşayan bir çok başka illerde doğmuş kişinin bu konudaki hassasiyetlerine şahit olduğumu da söyleyebilirim.Özellikle siyasilerin!

Ünlem işaretini (!) şekilde parantez içersinde kullanmadığım ve bu sebeple alay etme maksatlı ele aldığım yazıların maksadı aşacak şekilde algılanmasına sebep olduğum için özellikle kendilerini tanımadığım Çorum,Erzurum,Çankırı veya ülkenin her neresinde doğmuşlarsa yaşadıkları şehirde ,o şehre kattıkları artı değerlere rağmen hala kendilerini yabancı gibi gören tüm kişilerden özür dilerim.Yani sandığınız gibi bir şoven değilim.Aksine her türlü ayrımcılığa da karşı biriyim.

Bundan sonra alay içeren kelimelerin sonunda kullanacağım ünlem işaretini parantez içine alacağım.
İnşallah unutmam(!)

Bu yazı toplam 1551 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim