• BIST 1.092
  • Altın 461,626
  • Dolar 7,0417
  • Euro 8,3593
  • Bolu 22 °C
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 30 °C

Parti içi demokrasi zor ama imkansız değil, haydi AK Partililer sandı

Yüksel Gültekin

Siyasi partiler bu kadar totaliter hale gelip tek adam iradesine girmeden önce, milletvekilleri ön seçimle belirlenirdi. Ön seçimin esasını da delegeler oluştururdu. Delegeler de, o partinin üyeleri arasından seçilirdi. İşte, temsili demokrasi denilen şey buydu. Tabi burada irade delegenin elinde olduğundan, partililer delege peşinde koşarlardı.

    Şimdi biraz durum değişti. Delegeler artık milletvekili ve belediye başkanı gibi partilerin uç noktalarını belirlemede etkin değiller ama, hala il ve ilçe yönetimlerini belirlemede etkinler. Şimdilerde partilerin il ve ilçe yönetimle-rinde görev almak isteyen partililer, delegelerin peşinde koşuyorlar. Ama esas önemlisi delege seçimleri. İşin temel noktası burada başlıyor. Eğer delege seçimlerinde gerçek demokrasi sağlanabilirse, adam kayırma, tepeden inmecilik ortadan kalkarsa, işte gerçek bir parlamenter demokrasinin temelleri atılmış olur.

    Bizim partililiğimiz fikri anlamda muhabetten ileri gitmediğinden, partilerin içindeki bir takım olaylardan haberimiz olmuyor. Geçen hafta AK Parti Merkez İlçe Başkanı İsmail Gezgin Bey’le ilgili yazımdan sonra, olumlu ve olumsuz birçok tepki aldım. Ama olumsuz tepkilerden bir tanesini burada açıklamadan geçemeyeceğim. İsmi bende mahfuz, çok gerekirse açıklamakta mahsur görmeyeceğim, kuruluşundan bugüne kadar AK Parti’de görev almış, saygınlığı ve dürüstlüğü tüm AK Partililer tarafından bilinen bir partili, adeta yakamdan tutarak, “Oyuna gelme Yüksel Bey” dedi. “Seni kim, niçin İsmail Bey için dolduruyor, sana bu yazıları kim yazdırıyor bilmiyorum ama, bütün mesele Merkez İlçe delegelerinin tespitinde anti demokratik bir şekilde etkin olmak isteyen AK Parti İl Yönetiminin tavrından kaynaklanıyor” dedi. Daha da ileri gidip, “İsmail Bey bu anti demokratik tavra, adeta bir demokrasi kahramanı gibi direniyor ve Merkez İlçe delegelerinin tarafsız, adil ve demokratik bir ortamda seçilmesi için olağanüstü çaba sarfediyor. Madem parti içi demokrasi istiyorsun, o halde sana düşen İsmail Bey’in bu tavrını desteklemektir. Onun bunun tetikçiliğini yapmak değil.”

    Tabi ağzım bir karış açıkta kaldı. Bilmediğim bir konuda yorum yapamadım. Fakat gerçek buysa, yani AK Parti İl Yönetimi yarın öbür gün, şu ya da bu mülahazalarla mutlaka bizim adamlarımız demokrasi dışı da olsa delege seçilmelidir diye ilçeye baskı yapıyor, İlçe Başkanı İsmail Gezgin Bey de, “Hayır. Sizin adamlarınız değil, bizim adamlarımız da değil. Yalnızca AK Parti’nin onurlu, haysiyetli, hür ve bağımsız partilileri delege seçilsin. Onlar da hiçbir tesir altında kalmadan partiye layık il ve ilçe yönetimini seçsin diye mücadele ediyorsa” İsmail Bey’in bu tavrından ötürü onunla ilgili fikirlerim hiç değişmese de, yalnızca bu haysiyetli tavrından ötürü, yaşının küçüklüğüne bakmaz, elinden öperim. Fakat kokular böyle çıkmıyor. Biraz araştırdığımda, mücadelenin demokrasi mücadelesi değil, sen ve ben mücadelesi olduğu konusunda insanı rahatsız eden söylentiler var.

    AK Parti’nin il ve merkez ilçesinde görevli, bugüne kadar çok onurlu ve haysiyetli bir görevi başarıyla yapmış partililerine söyleyeceğim bir çift söz var.

    Beyler; lütfen bu partiye sahip çıkın. İki ya da üç kişi, şu ya da bu makama gelecek diye, milletin ümidi olmuş, kendisinden çok daha büyük hizmetler beklenen bir hareketin zaafa uğramasına müsaade etmeyin. Bu parti kimsenin babasının malı değil. Bu parti, milletin bağrından çıkmış ve yine milletin sağduyulu evlatlarına teslim edilmiş bir büyük birikimin adıdır. Yapmaya aday olduğu hizmetler yanında, yaptıkları çok hafif kalır. Bu partiye sahip çıkın ki, iki ya da üç kişi gözleri kararmış bir halde yalnızca kendi ihtirasları için böyle bir harekete zarar vermeye cüret edemesinler. Şimdi yük sizin omuzlarınızda, vebal sizin sorumluluğunuzdadır.

    Gün; onurlu, haysiyetli ve bağımsız AK Partili delegelerin seçilmesi günüdür. Ak ve güzel günler yakındır. Saygılarımla.

14.11.2005

Bu yazı toplam 410 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim