• BIST 107.266
  • Altın 381,195
  • Dolar 6,8105
  • Euro 7,5716
  • Bolu 15 °C
  • İstanbul 19 °C
  • Ankara 19 °C

PLANSIZ TAKVİM MAĞDURİYETİ!

Bulut Altundal

Geçtiğimiz hafta üniversitelerin açılması, final sınavları gibi konularda bilgilendirici bir açıklama yapılması adına Rektörümüz Mustafa Alişarlı’ya seslendiğim yazının ardından çok sayıda öğretmenlik son sınıf öğrencisinden mesaj aldım. Öğrenci kardeşlerim mesajlarında final sınavlarının Haziran’ın ilk haftasında yapılmaması halinde atama ön başvurusunu kaçıracaklarını bildirdiler.

Konuya direkt giriş yapayım. Öğretmenlik son sınıf öğrencilerinden aldığım bilgilere göre anladığım kadarıyla; yüzlerce öğretmen adayı bu yıl atama başvurusunu kaçırarak büyük bir mağduriyetin örneği olacaklar. Belirtilen duruma göre atama takviminde ön başvuru 1-12 Haziran 2020 tarihleri arası olarak belirlenmiş. Üniversitemizin akademik takviminde ise dönem sonu sınavları 15-27 Haziran 2020 tarihleri arası olarak belirlenmiş durumda. Bu güncellenmiş son akademik takvim elbette. Malum, ülkemizi de derinden etkileyen kovid-19 salgını dolayısıyla Cumhurbaşkanlığı tarafından üst üste alınan yeni kararlar ışığında Yükseköğretim Kurulu(YÖK) da birçok konuda üniversitelere bildirimlerde bulunarak yetki paylaşımında bulunmuştu. Bu yetki paylaşımları ile öğrencilerin eğitimi, sınavları ve uygulamalı dersleri ile alakalı konularda üniversitelere karar alabilecekleri bildirildi. Bu kapsamda da akademik takvimimizde üniversite yönetimimiz tarafından alınan kararla ile değişiklikler yapıldı.

Ancak olağanüstü dönemde alınan olağan dışı kararlar mevcutken öğretmenlik son sınıf öğrencilerinin atama ön başvurusuna yetişme talebi nedeni bilinmez Rektörlük tarafından olumsuz karşılanıyormuş. Geçtiğimiz yıllarda girdikleri KPSS’de aldıkları yüksek puanları bu atama sayesinde kullanmak isteyen öğrenciler bu nedenle mağdur duruma düşecek. Şu bilgiyi de vermekte fayda var: 2016 yılında kaldırılan bütünleme sınavlarının tekrar akademik takvimimize eklenmesi ile birlikte oluşan tarih aralığı da bu mağduriyetin istemsiz bir parçası haline gelmiş durumda ne yazık ki. Ama şu da bir gerçek, bu akademik takvim belirlenirken ulusal anlamdaki atamalar, başvurular gibi durumlar düşünülerek bir tarih kıstası belirlenmesi çok önemli. Akademik takvim belirlendikten sonra mı ön başvuru tarihi ortaya çıkmıştır bilemiyorum.

Öğrendiğim ve gördüğüm kadarıyla bazı üniversitelerde ise Rektörler, doğrudan bu konuları öğrencinin fikrine açarak ona göre kararlar almış. Öğretmenlik öğrencileri için ise bazı üniversitelerin öğrenciler ön başvuruyu kaçırmamaları için takvimde düzenlemeye gittiğini söyledi arkadaşlar. Öğrencilerden edindiğim bilgiye göre akademisyenler bu konuda inisiyatif gösterebileceklerini belirtmiş. Yani mağduriyet yaşanmasını onlar da istemiyor. Öğrenciler final sınavlarının online olarak ve/veya normal yapıldığı takdirde Haziran’ın ilk haftası olmasını talep ediyor. Bu tarihe kadar olan dersleri ise İBUZEM sistemi üzerinden yüklenecek ders içerikleri ile hızlandırılmış olarak tamamlanabileceğini bildiriyorlar. Ancak bu öneriler ve esneklikler olabileceği aşikarken Rektör Mustafa Alişarlı’nın ve Rektör Yardımcılarının  bu konuya “YÖK’le çelişemeyiz” diyerek engel olması ne kadar doğrudur, öğrencilerin ve kendilerinin vicdanına bırakıyorum.

Olağanüstü durumlar olağan dışı kararları gerektiriyor. Bu süreç itibariyle bunu hep birlikte bizzat yaşadık ve yaşıyoruz. Olağan dışı karar alma yetkisi YÖK’ün yetki paylaşımı çerçevesinde üniversitelerin yönetimine bırakılmışken, neden bu konuda olmazlar dile getiriliyor merak konusu.

Umuyorum ki öğretmenlik son sınıf öğrencilerinin atama ön başvurusuna yetiştirilmesi için gerekli çalışma bizim üniversitemizde de en kısa zamanda yapılır. Bu dönemle sınırlı da kalsa hiçbir öğrencinin mağdur edilmesini istemem. Selametle…

Bu yazı toplam 3366 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim