• BIST 86.072
  • Altın 251,269
  • Dolar 6,0742
  • Euro 6,8075
  • Bolu 12 °C
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 15 °C

POLİS TEŞKİLATININ ( 1845) 166. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ

Mustafa Öz


Osmanlı Devlerinde YENİÇERİ ORDUSU Lağvedildikten sonra: Şehir ve Beldelerde asayişi sağlamak üzere ZABITA teşkilatı kurulmuştu. 10 Nisan 1845’de İSTANBUL'DA POLİS teşkilatı kuruldu. Teşkilatın görevleri POLİS Nizamnamesinde belirtildi. Polis görevleri bu nizamnameye göre yürütmeye başladı. Polis Teşkilatının 10 Nisan 2011’de 166. Kuruluş yıldönümünü kutlayacağız!

Polis: Ülkenin can, mal güvenliği, huzuru, sükûnu ve düzeni sağlamakla görevlidir. Değişen ve gelişen şartlar polislerin görev alanlarında değişmesi ve gelişmesine yol açmıştır. Ulaşım, genetik, internet, kaçakçılık, çocuk suçları gibi alanlarda polisin görev alanına dâhil olmuştur.

İletişimde, teknolojide gelinen seviye ile suç çeşitleri, suçlarda kullanılan metotlarda değişmiş: Polisin suç delillerine ulaşması Bilim ve Teknolojiden yararlanmasını zorunlu hale getirmiştir.

Türk polis teşkilatı kurulduğu günden bu güne çok ciddi aşamalardan geçmiştir. Polis Teşkilatının milletle barışık olmadığı dönemler olmuş, iktidarların dümen suyuna gittikleri dönemler olmuş, teşkilatın içinden suça bulaşanlar, suçluyu koruyanlar olmuştur. Genel olarak demokrasi, insan hak ve özgürlüklerindeki gelişmeler teşkilatın eğitimi, teknik ve fiziki gelişmesi ile milletle daha uyumlu bir çalışma içine girildiği görülmektedir.

Bugün polis teşkilatının içinde canla başla görevini büyük bir ÖZVERİ ve AHLAK anlayışıyla yapanlar çok ŞÜKÜR çoğunluktadır.

Bu milletin huzur ve sükûnu için: TERÖR ve ASAYİŞ VAKALARINDA canını vererek şehit düşmüş binlerce polis kardeşimiz mevcuttur. Bu günün anısına onları RAHMETLE anıyorum. Kederli ailelerine Sabır ve metanet diliyorum.
Polis bu milletin evlatlarından oluşmaktadır. Millet ne ise poliste onun adeta aynasıdır. Çocuklarımıza sorduklarında “Ne olmak istiyorsun” Cevap: Ya Asker ya da POLİSTİR. Polis teşkilatı görevini yaparken tam bir tarafsızlık(yansızlık), disiplin ve YÜKSEK AHLAK ve VİCDAN ile yapmalı. Milletin fertlerine karşı: Orantısız güç, Şiddet düzmece( iftira derecesinde) suç isnat etmemeli, şunun bunun polisi değil milletin polisi olmalıdır. Bunu başarmak durumundadır. Son dönemde polis teşkilatı üzerinden çok tartışma yapılmakta, teşkilatın bir cemaatin ve iktidarın güdümünde hareket ettiği belirtilerek zan altında kalması sağlanmaktadır.
Polisimiz güneydoğudaki olaylarda olaylara müdahale eden tarafta değil mağdur olan tarafta yer alıyor görüntüsü hâkim iken, ülkenin diğer yerlerinde yapılan demokratik hak mücadelelerinde ise polis müdahale eden konumu ile orantısız güç kullanan bir görünümdedir. Bir başka husus ise: Polisin siyaset, yargı ve yürütme üçlüsü ile birlikte hareket ederek taraflı bir yaklaşım içine girdiği iddialarıdır.

Bu ülkenin güzide bir kuruluşu olan bu teşkilat 166 yıllık mazisine uygun olarak şunun bunun değil milletin polisi olmalıdır. Bu teşkilatta görev alanlar bir yerlerden emir alıyorsa, bir yerlere sığınıyorsa, bir yerlerden siyasi ikbal bekliyorsa bu beklentilerine polis teşkilatını basamak yapmamalıdır, yaptırılmamalıdır.

Yine son dönemde teşkilatın bağlı olduğu kuruluşlar ( valilik, kaymakamlık, savcılık) makamları ( bu makamlarında olabildiğince siyasallaşmış olduğu iddia edilerek) vasıtasıyla adeta yandaş konuma düşürüldüğü tartışılmaktadır.

Bütün bu tartışmalardan arınmış kendini milletine ve görevine adamış Polis Teşkilatı: Şehit ve Gazilerinin hakkını helal ettiği, milletinin de gönlünde taht kuruduğu bir teşkilat olacaktır.

Teşkilatta çalışanlar insan unsuru olduğuna göre: zaafları, hırsları, suça mehilleri olabilir. Önemli olan böyle köklü bir teşkilatın içlerindeki çürük elmaları barındırmayıp; azınlığın lüzumsuzluklarıyla değil çoğunluğun güzellikleri ile anılmasını sağlanmalıdır.

Siyaset makamları görev makamları gelip geçicidir. Kalıcı olan kurumlar ve insanlıktır. Görev ahlak ve şuurudur. Bu hususlar genel olarak Polis Teşkilatında var, var olmaya da devam edecektir.

Bu millet hizmetinde canlarını veren şehit polislerimize rahmet, gazilerimize, hizmetini tamamlayıp ayrılanlara sağlık ve huzur diliyoruz. Milletimiz kadir şinazdır. Kötülükleri unutur, ancak iyilikleri unutmaz. Bu millete vicdan huzuru ile hizmet edenleri Allah da takdir edecektir.

Önemli olan yıldönümlerinde öz eleştiri yapabilmek ve daima milletle birlikte ileriye gidebilmektir. 166 yıl Polis Teşkilatımıza hayırlı olsun. Kurumsallaşmasının devamını sağlasın. Nice 166. yıllara!

08.04.2011
 

Bu yazı toplam 1597 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim