• BIST 99.835
  • Altın 243,334
  • Dolar 5,7445
  • Euro 6,4830
  • Bolu 5 °C
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 6 °C

Puslu hava

İlhami Candemir

Sayın okuyucular, bilindiği gibi TCK.’nun BİRİNCİ BÖLÜMüNDE  “Anayasal Düzene Ve Bu düzenin İşleyişine Karşı Suçlar” başlığı ile düzenlenen 309, 310, 311 ve 312.maddelerinde bu maddelerde belirtilen suçların işlenmesi hali müeyyideye(yaptırıma)bağlanmıştır. 309.maddede “cebir ve şiddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs edenlerin suçunun”,  310.maddede”  Cumhurbaşkanına suikast ve fiili saldırı” suçunun, 311.maddede ,”yasama organına karşı işlenen suçun”,312. maddede ise “hükümete karşı işlenen suçun” müeyyidesi (yaptırımı)ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıdır.

Ne yazık ki 15 Temmuz gecesi bir kısım gözü dönmüş kişiler yukarıda belirtilen suçları işlemişlerdir. Cezaları da maddelerde açıkça belirtilmiştir. Tüm bu maddelerin(310.madde hariç) ortak özelliği “teşebbüs”ün müeyyidelendirilmesidir. Eylem tamamlanırsa o zaman darbeciler kanun koyucu durumuna düşeceklerine göre onlar değil onları engellemeye çalışanlar cezalandırılır. Bu nedenle kanun maddelerinde hep Teşebbüsten söz edilmiştir.

Şu hususu açıkça ve peşinen belirtmeliyim ki ben bu girişimi kesinlikle tasvip etmiyorum. Bunu öncelikle belirtiyorum ki yazımın ilerleyen kısımlarında ortaya koyacağım bazı düşüncelerimden dolayı “bu girişimi tasvip ettiğim” anlamı çıkarılmasın. Tabir caiz ise yine de “öküz altında buzağı arayanlar olabilir” ama hamama giren terler.

Bu vesile ile alçakça girişilen bu isyan ve darbe teşebbüsünde şehit olan kahraman vatan evlatlarına Allahtan rahmet,kederli ailelerine ve tüm Türk Milletine başsağlığı,yaralılara ise acil şifalar diler hepimize geçmiş olsun diyorum.

Şimdi gelelim bu puslu havada hızını alamayıp da “idam cezası geri getirilsin” diyenler var. Bu talebin kıymet-i harbiyesi varmış gibi bazı devlet adamlarının da halkın bu talebine sıcak baktıklarını görüyorum. Beyler, eğer idam cezasının geri getirilmesini 15 Temmuz darbe girişiminin sanıkları için düşünüyorsanız -ki bu nedenle kıymet-i harbiyesi yoktur dedim-bu hukuken,tekrar ediyorum HUKUKEN mümkün değildir.Nedeni ise TCK.nun 7.maddesine bakarsanız bunu görürsünüz.Madde ne diyor, (7/2) suçun işlendiği zaman yürürlükte bulunan kanun ile sonradan yürürlüğe giren kanunların hükümleri farklı ise FAİLİN(SUÇLUNUN) LEHİNE OLAN HÜKÜM UYGULANIR.Yani sonradan yürürlüğe konulan kanun failin aleyhine ise o kanun  UYGULANAMAZ.Bu kural sadece TCK.na münhasır değildir,HUKUKUN EVRENSEL BİR KURALIDIR.Şayet öfkeye yenik düşülerek getirilecek olan(getirilirse)idam cezasının geçmişe dönük uygulanabileceği hükmü de getirilirse  bu da HUKUKA DARBE  olur.Ben sizleri bilmem ama bir hukukçu olarak bu darbeye de karşı olurum.

Gelelim 15 Temmuzu takip eden günlerdeki gelişmelere.

Benim cep telefonuma özellikle AKP il Başkanlığından, Bolu belediye başkanlığından devamlı mesaj geliyor;Neymiş “Demokrasiye sahip çıkalım,bunun için gece yatsı  NAMAZINDAN sonra belediye meydanında toplanalım.Bunun Türkiye genelinde olduğunu da  basın-yayın kanallarından öğreniyoruz.Hatta AKP il binası önünde toplanalım diye bir mesaj da geldi ama o mesaj hemen geri çekildi.Nedeni ise o zaman denilecekti  ki demokrasiye sahip çıkmak sizin tekelinizde mi;Daha da ileri gideyim mi;Demokrasiye sahip çıkalım sözünü en son söyleyecek olan AKP dir.Öfkelenmeyin onu da izah edeyim;

1)Sayın Cumhurbaşkanımızın anayasaya bağlı kalacağına ve tarafsız olacağına dair yemin etmesine rağmen hemen hemen her gün meydanlara çıkarak tarafsızlığını unuttuğunda sizler demokrasiye sahip çıktınız mı?

2)7  Haziran seçimleri sonrası,  zamanın AKP genel başkanı sayın Ahmet Davutoğlu hükümeti kuramayınca -ki kurmak istemedi- Cumhurbaşkanına görevi iade ettiğinde bu görevin demokrasi gereği ana muhalefet partisi genel başkanına verilmesi gerekirken verilmemesi durumunda demokrasiye sahip çıktınız mı ?

3)Sayın Başbakanımızın “anayasa ne derse desin, biz yolumuzda yürürüz”dediğinde demokrasiye sahip çıktınız mı?

4)Diyarbakır milletvekili sayın Galip Ensarioğlu’nun “yasamada bizde, yürütmede bizde, yargıda bizde “dediğinde demokrasiye sahip çıktınız mı?

5)Bir kanunla tüm Yargıtay ve Danıştay hakimlerinin görevden alınmış sayılacağına dair kanun mecliste kabul edildiğinde(dünyanın hiçbir ülkesinde olmadığı halde)  demokrasiye sahip çıktınız mı?

Çıkmadınız, hadi dış dünyanızda çıkamadınız diyelim, iç dünyanızda çıktınız mı? Sanmıyorum.

AKP döneminde demokrasiyi rafa kaldıran o kadar çok uygulamalar var ki hepsini tadat edersem gazetede yer kalmaz. Hoşaf dedim sanırım anlamışsınızdır. Bu hoşaf da nereden çıktı derseniz onu da anlatayım. Bir toplantıda Karadenizli “biz hamsiden 40 çeşit yemek yaparız” dediğinde orada bulunanlar hep birlikte itiraz etmişler ve say bakalım dediklerinde Karadenizli başlamış saymaya, hoşaf der demez hazurun “tamam tamam anlaşıldı hoşafı da olduğuna göre diğerlerini saymaya gerek yok” demişler. Onun için ben de anti demokratik uygulamaları tek tek saymıyorum, hoşaf dedim, sanırım sizler de yeter hepsini yazma demişsinizdir.

Son görevden almalarla ilgili duruma gelince; Sizlere bir soru;

Afedersiniz YAHU KARDEŞİM  o görevden aldıklarınızı ben mi atadım,siz atadınız.Şöyle diyelim; Bir kamu üst düzey görevlisi kendi birimine FETÖ cüleri doldurduğunda  bu puslu havada ele geçen fırsatla şimdi o FETÖ cülerin tamamı görevden alınsa acaba onları atayan üst düzey kamu görevlisinin durumu tartışılmaz mı?. Cevap vereyim, Türkiye’de tartışılmaz.

Diyeceksiniz ki üç günde bu kadar hızlı bir şekilde bu kadar kamu görevlisi FETÖ cü olduklarından bahisle nasıl görevden alındılar; Onu da söyleyeyim mi; Onların İnsan Kaynakları birimlerindeki özel dosyalarında “bu bizdendir “gibi referans notları vardır, şimdi o notlar dün göreve alınma gerekçesi idi şimdi görevden alınma gerekçesi oldu. Yani keser döner sap döner misali oldu.

Tanrı bu devleti ve bu milleti böyle musibetlerden korusun. Demokrasi meydanlara çıkarak değil demokrasiye saygı ile korunur. İnşallah 15 Haziren darbe teşebbüsü bizlere bunu öğretmiştir.

Demokrasinin aydınlattığı gelecekler bizlerin olsun. Kalın sağlıcakla.

Bu yazı toplam 1521 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim