• BIST 1.461
  • Altın 506,251
  • Dolar 8,3655
  • Euro 10,1213
  • Bolu 17 °C
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 21 °C

Ramazan ayı ve insanlığın geldiği yer

Mustafa Öz

İslama inanan, ben müslümanım diyen her insan RAMAZAN geldiğinde; İslamın BARIŞ, SEVGİ, KARDEŞLİK, DOSTLUK vaaz ettiğini yeniden hatırlar. İbadetlerini yerine getirirken, toplumsal görevlerini yaparken daha bir arzu ve istek duyar. Daha tevekkül ile olaylara yaklaşır. Onun bu ruh değişimi önce ALLAH’A yaklaşmasını, sonra da yaratılan bir fert olarak topluma karşı vazifelerini yaparak insanlığa yaklaşmasını sağlar.

Onu mükemmel kılar. İnsanı kamil yapar. Toplumda kötülüklerinden arınmış insanlar çoğaldıkça da huzur, güven, kardeşlik, barış olur.

Ramazan ayı için 11 ayın sultanı denmektedir. Recep, Şaban’dan sonra gelen Ramazan ayı ile üç ayların en anlamlısı, en uhrevisi yaşanmaktadır.

Ramazan ayının içinde BİN AYDAN DAHA hayırlı bir gece var, KADİR GECESİ… Ayrıca Ramazan ayında her mü’min ORUÇ tutarak bedeni temizleme fırsatı bulur. Diğer ibadetlerini de yerine getirmesi halinde ruhunu temizler. Ruhu temizlenmiş insan NEFSİNİ ARZULARININ, HIRSININ emrine teslim etmez. Haktan, adaletten, doğruluktan ayrılmaz. Başkalarının haklarına, yetim hakkına,devlet malına tecavüz etmez. Allah’a inancı onun kötülüklerden uzaklaşmasını sağlar.

Ramazanda sosyal adalete önem veren dinimizin emrettiği oranda ZEKAT verilmekte, ayrıca FİTRE ibadeti ile aç, açık, sefil olanlara yardım edilmektedir.

İNSAN YARATILIŞININ BİLİNCİNDE Mİ?

Dünya (gezegenler) yaratıldığından bu yana sürekli bir değişim içinde: canlılarda ve dünyada değişimler olmaktadır. Tabii afetler, havanın ve suyun kirletilmesi, kaynakların sömürülmesi, hor kullanımı gibi. İnsan canlılar arasında hem kendine hem de diğer canlılara ve dünyaya zarar veren NEFSİNİ SÜREKLİ DOYUMSUZ bırakan baş varlık.

Oysa insanı diğer varlıklardan ayıran düşünme yeteneği ve konuşma (dili) yeteneği sayesinde, muhakeme etme, varlığının sebebini araştırabilme kabiliyeti var. Bu özellik onu yaratılmışların en şereflisi kıldığı gibi, en sefili de yapabilmektedir.

Bizler sadece özel zamanlarda (Ramazan, kandil, bayram vb.) değil her zaman insan olmanın şuurunu, erdemini yaşamalı, yaşatmalıyız. 11 ay zalim olup; Bir ay boyunca Müslümanlığımızı hatırlamak olmaz. İnsan olarak her fert vazifesini (Allah’a ve diğer insanlara karşı) yaparsa toplum da huzur ve refaha kavuşur. İbadetlerimizi yaparken insan olmanın gayesini iyi anlamalıyız.

İNSANLIĞIN YAPMASI GEREKENLER

Ramazan ayı bedenimizi ve ruhumuzu temizlerken bu kazandığımız özelliği kalıcı kılmalıyız.

Dünyada ülkeler arasında KÜRESELLEŞME adı altında çok vahşi bir SÖMÜRÜ uygulanıyor. Geçmişte SÖMÜRGELERLE kaynakları talan edilen ülkeler, günümüzde KÜRESEL HAYDUTLUKLA talan ediyor.

Bu talancılar semirip beslenirken, lüks ve safahat içinde yaşarken diğer yanda: açlık ve sefalet içinde insan onuru ile açıklanamayacak şekilde yaşamaya, hayata tutunmaya çalışanlar var. Hak güçlünün diyen, kin ve nefreti, gözyaşını güçlünün alt yapısı olarak kullananlar var. Hakkına razı olmayıp DAHA DAHA diye yapmadıklarını bırakmayanlar var.

İnsanlar yerlerde sürünürken; onlara bir lokma ekmeği çok görenler.

Beslediği KEDİ, KÖPEKLER ve diğer varlıklara milyarlarca lira harcayarak gününü gün ediyorlar.

Ülkemizde de benzer çarpıklıklar var. Özellikle işsizlik, gelir dağılımı bozukluğu, yetim hakkına tecavüz, devlet malını yemek, ahlaksızlık, gasp, hırsızlık, idarecilerimizin bencilliği had safhada.

İlim adamlarımız, Adalet dağıtıcılarımız, bürokratlarımız ferden kendilerini düzelterek, toplumu düzeltmeliyiz.

Ramazanı bu şekilde kabullenmeli, onun gelişini mutlulukla karşılamalı. Gidişinde de hüzünlenmeli ama bize kazandırdığı MANA ALEMİNİN diğer aylarda da devamı için kararlı olmalıyız.

İslamın BARIŞI, KARDEŞLİĞİ, TOPLUMUN (İNSANLIĞIN) mutluluğunu ön planda tutan bir din olduğunu hiç aklımızdan çıkarmamalıyız. Ramazan sosyal sorunlarımızın, ahlaki erozyonlarımızın tamir edildiği, düzeltildiği günler olmalıdır.

Aç, açık, eğitimsiz, sefil insanımız kalmamalı. İnsanlarımız kendilerini kalıcı olarak yenilemeli. Hırsından, gururundan, kibrinden, sevgisizliğinden, hoşgörüsüzlüğünden arınmalıdır.

Hırslarını, nefsinin önüne katanlar kendilerine, yakınlarına, insanlığa KAN ve GÖZYAŞI'ndan başka bir şey vermiyorlar.

Ramazan ayının iyi anlaşılmasını, hayırlara vesile olmasını; Ruhumuz ve bedenimizin temizlenmiş olarak bayrama kavuşmamızı; Toplumsal sorunlarımızı çözmede fırsat olmasını; Dünyaya huzur, refah getirmesini CENAB-I ALLAH'dan niyaz ediyorum.

Ramazanınızı kutluyorum.

14.09.2007

Bu yazı toplam 840 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim