• BIST 1.418,030
  • Altın 484,28
  • Dolar 8,5050
  • Euro 9,9850
  • Bolu 13 °C
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 13 °C

REFERANDUM HIZLA (2)

Hasan Dinç

Geçtiğimiz haftaki yazımı “ önümüzdeki hafta Türkiye'de ve Bolu'da referandum sonuçları nasıl olur? Bilhassa Bolu'da sandıklardan nasıl bir sonuç çıkar? Bu soruların cevaplarını kendi açımdan irdelemeye çalışacağım” diyerek bitirmiştim. Bu nedenle bu haftaki yazımı okuyucularıma verdiğim söz doğrultusunda referandum konusuna ve sonuçlarına tahsis etmiş bulunuyorum.

12 Eylül yaklaştıkça yapılacak referandumun sonuçlarını herkes merak etmeye başladı. “Acaba sandıktan nasıl bir sonuç çıkar” diye birbirlerine ya da bu konuda isabetli görüş sahibi olduğuna inandıkları kişilere sormaya başladılar. Yolda, kahvede, evde ve inanmazsınız ama resmi dairelerde bile insanlar şakaya getirilerek bu tür sorularla karşılaşabilmektedir.

Siyasi partilerimizin referandum karşısında takındıkları tavır ve kullanacakları oyların renkleri belli oldu. İktidardaki AKP, Saadet Partisi, Birlik Partisi ve Abdullatif Şener'in Türkiye Partisi referandumda EVET oyu kullanacaklarını açıkladılar. CHP, MHP, DP, HAK ve EŞİTLİK Partisi, DSP, BTP, İP ve diğerleri de Hayır oyu vereceklerini açıkladılar. BARIŞ ve DEMOKRASİ partisi ise referandumu boykot ederek sandığa gitmeyeceklerini kamuoyuna duyurdu. Bu duruma göre sandıktan nasıl bir sonuç çıkar? Elbette herkes tarafından cevabı merakla beklenen soru bu.

Son zamanlarda yapılan bir kısım kamuoyu araştırmalarında % 54 Hayır, % 46 Evet çıkacağı tahminleri bir tarafa bırakılacak olursa ilk objektif veriler 2009 yılı Mart ayında yapılan yerel seçimlerdeki İl Genel Meclisi oylamasında partilerin aldıkları oyların yüzdeleri elimizde bulunmaktadır. Bu duruma göre referandumda Evet oyu kullanacağını açıklayan partilerden AKP %38,8 Saadet Partisi %5,2 ve Büyük Birlik Partisi %2,2 oranında oy almışlar. Türkiye genelinde toplam oy oranları %46,2'yi bulmaktadır. Hayır, oyu kullanacaklarını açıklayan partilerden CHP % 23,1 MHP %16,1 DP % 3,7 DSP % 2,8 ve diğerler %2,4 oranında oy almışlardır. Bunların Türkiye genelindeki toplam oy oranları ise % 48,1'i bulmaktadır. En son seçimden bu yana iktidar partisinin oy olarak güç kaybına uğradığı dikkate alınırsa yukarıda verilen %54 Hayır oyu gerçekçi bir rakam olarak görülmektedir. Buna rağmen referandum sürecinde partilerin göstereceği performans ve çalışma, kanaatlerini seçmene anlatmakta gösterecekleri başarı, referandum sonuçlarını yakından etkileyecektir.

Aynı seçimlerde bu partilerin Bolu'da aldıkları oy oranları da elimizdedir. Evet, oyu kullanacak partilerden AKP aldığı 79986 oyla oyların % 46,73, Saadet partisi aldığı 12868 oyla oyların % 7,51 ve Büyük Birlik partisi aldığı 2739 oyla oyların %1,6 'sına sahip olmuşlardır. Toplam olarak aldıkları 95593 oyla, oyların %55,84'ne sahip olmuşlardır. Hayır, oyu vereceğini açıklayan partilerden CHP aldığı 38608 oyla oyların %22,56' sına, MHP aldığı 23611 oyla oyların %13,80'ine ve diğerleri ise aldıkları 13298 oyla oyların %8'ne ve topluca 75517 oy alarak oyların % 45'ne sahip oldukları anlaşılmaktadır. Bolu gibi küçük bir seçim bölgesi dikkate alındığında aradaki 20076 oy farkı elbette kapatılması çok zor bir sayı olarak karşımızdadır.

Geçtiğimiz bir buçuk yıllık süre içinde iktidar partisinin yıpranmasıyla 20079 oy farkının kapatılıp kapatılamayacağı elbette merak konusudur. Ancak Bolu kamuoyunun nabzını tutmakta güvenirliliğini çoktan kanıtlamış Sayın Nizamettin Yıldırım'a geçenlerde ayaküstü de olsa “Bolu'da durum nasıl” sorusuna aldığım cevap “İktidar partisinde birkaç puanlık bir düşme var ama sonucu etkilemez” şeklinde idi. Rakamların ve konunun uzmanı Sayın Nizamettin Yıldırımın kanaatlerine göre Bolu'da referandumun sonuçları EVET'e daha yakın görünmektedir. Bununla birlikte Türkiye genelinde olduğu gibi Bolu'da da partilerin göstereceği performans ve kendi kanaatlerini seçmene iyi anlatarak onları ikna etmeleri halinde, durumun değişmeyeceği anlamı çıkarılmamalıdır.

İncelendiğinde görülecektir ki partilerin il genelindeki oy oranları ilin her tarafında eşit oranda yayılmamıştır. Bazı yöreler ve ilçeler özellikle bazı partilerimize kapılarını kapatmış gibi görünürken bazı partilerimizin oy deposu durumundadır. Mesela AKP'nin il genelinde ki yüksek oy oranının birinci derecede destekleyicisi Gerede ve Yeniçağ ilçeleridir. Bu ilçelerimiz AKP ve Saadet Partisine yüksek oranda oy verirken, muhtemeldir ki 12 Eylül referandumunda da en yüksek oranda EVET oyu veren ilçelerimiz olacaktır. Buralarda kısmi CHP oyu bulunmakta olup bu oylar referandumda beklenen HAYIR sonucuna pek katkı sağlamaz. CHP bu ilçelere gitmese bu oyları yine alır. Bütün gücünü bu ilçelere seferber etse oyunu artıramaz. Hatta muhtemeldir ki AKP'den soğumuş ve kopmuş oyların yeniden o bünyeye geri dönmelerine bile sebep olabilir. Çünkü bu yörelerimizin seçmenleri çok eski dönemlerden beri CHP'nin söylemlerini kendileri için pek ilgi çekici bulmamışlardır.

Peki, bu yöre seçmenleri bu iki partinin kontrolünden çıkarılamaz mı? Elbette çıkarılır. Geçmişte olduğu gibi bu yöre seçmenlerinin ilgi duyup kendilerine destek verdikleri MHP ve DEMOKRAT PARTİ bu yörelerde ciddi çalışmalar yaparsa sekiz yıllık AKP iktidarından aradığını bulamamış önemli sayıda yöre seçmeni eski partilerine geri dönebilir. Böylece referandumda bu yöreden alınacak HAYIR oylarının nispeti artırılabilir.

Bunun haricinde BBP'nin taban seçmeni genel merkezlerinin aldığı EVET oyu kararından pek de hoşnut görünmemektedirler. Konuştuğum çok sayıdaki BBP'li seçmen bizzat hoşnutsuzluğunu bana itiraf etmişlerdir. MHP'nin eski tabanını oluşturan bu seçmenlere el uzatmaları halinde genel merkezlerinin EVET oyu vermeye yönlendirdiği bu seçmenler, pekâlâ kazanılarak HAYIR oyu kullanabilecekleri hale gelebilir.

Ayrıca ve önemli olarak, Bolu'daki bu referandumun sonucuna en müessir partinin MHP olduğuna inanıyorum. MHP teşkilat olarak şimdiye kadar taraftarlarını tatmin etmeyen sessiz ve hareketsiz durumunu devam ettirirse, referandumdan HAYIR oyu beklemek hayal olur. Ama MHP Genel Merkezinin hareket ve heyecanına ayak uydururlar, teşkilatını Genel Başkan Sayın Devlet Bahçeli'nin söylediği anlamda seferber ederler, mensuplarının heyecanla beklediği siyasi çalışma ve organizasyonla onları ilçelere, beldelere ve köylere göndererek halkımıza anayasa değişikliklerine neden HAYIR oyu vermeleri konusunda genel merkezlerinin mesajlarını ulaştırabilirler ve halkımızla kucaklaşarak onları ikna ederlerse, referandumun rengi değişir ve ülke genelinde olduğu gibi Bolu'dan da HAYIR oyu çıkması ihtimal dâhiline girer.

SARKIK BIYIK MESELESİ

AKP'nin Genel Başkan Yardımcısı Sayın Hüseyin Çelik kurulması muhtemel hudut birlikleri için alınması düşünülen personel kriterlerini açıklarken, geçmişte terörle çetin mücadele vererek başarı kazanmış özel birliklerdeki bazı personelin sarkık bıyıklarına kafayı takmış “MHP militanları” yakıştırmasıyla yöre halkını çok rahatsız ettiklerini söylemiş. Doğrusu sarkık bıyık, Çin Sarayını basarak bizim iftihar kaynağımız olan KÜRŞAT geleneğidir ve her sarkık bıyıklı kendisini KÜRŞAT'IN her yönden mirasçısı kabul eder. Sarkık bıyıklılardan geçmişte Çinliler korkar ve kan kusarlardı. Yakın geçmişimizde aynı korku bölücü PKK'lılarda görülüyordu. Şimdi bu korku kimlere geçmiş. Doğrusu bu hayra alamet bir gelişmedir.

COŞ MU, YOKSA?

Sayın Hüseyin Avni COŞ. Bugünkü tipik AKP valilerinden biri. Daha önceki görevli bulunduğu illerde de adından ve icraatlarından çokça bahsettirmiş biri. Geçtiğimiz Cumartesi günü işte bu AKP valisi yine Türkiye'nin gündemindeydi. Bu valiye AKP'li biri soyadını söylerken Sayın COŞ demiş. O da bir kere COŞ'muş. Durdurabilene helal olsun.

Efendim bu vali terörün durması konusunda “Güneydoğuda devlette silah bırakmalıdır” demiş. Hızını alamamış ve nöbetçi savcının “Bunda suç unsuru yok” diyerek indirme isteğini reddettiği MHP Aydın İl Başkanlığı binasında asılı bulunan “SEN AÇILDIKÇA ANALARIMIZ AĞLIYOR” pankartını polislere gece saat 24'te emrederek indirtmeye çalışıyor. Gecenin bir yarısında bütün Aydın ayağa kalkıyor. Halkla polis karşı karşıya geliyor. Devlet gücünü yanlı olarak halka karşı kullanan bu Sayın Valiye yine bir AKP'li sürç-i lisan ederek COŞ yerine kocaman bir “Ç.ŞŞŞŞ!” deyiverse acaba artık durur mu?


Bu yazı toplam 2300 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim