• BIST 115.748
 • Altın 391,757
 • Dolar 6,8651
 • Euro 7,7192
 • Bolu 19 °C
 • İstanbul 25 °C
 • Ankara 25 °C

Rektör, Trend Bolu’ya konuştu

Rektör, Trend Bolu’ya konuştu

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun ilk kez konuştu. Seçildiği günden bu yana basına röportaj vermeyen Rektör’ü konuşturmayı Bolu'nun aylık dergisi Trend Bolu başardı.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun’un Trend Bolu’ya verdiği röportajın çarpıcı bölümleri şöyle:

Ahmet Baysal yapmış olduğu bazı açıklamalarında sizi birçok konuda eleştirdi.
Herkes bilgileri dâhilinde konuşur. Dolayısıyla o şekilde bakıyorum. Bu da vakıfla benim aramda soğukluk yaşatacak bir durum değil. Herkesin bir bakış açısı var. O açıdan bakıldığında olayları değerlendirmesi kendi hürriyeti çerçevesindedir. Yoksa benim tavrım veya olumsuz düşüncem olması mümkün değil.

Ahmet Baysal’ın eleştirilerinden sonra üzüldünüz mü?

İnsanım tabi ki. İster istemez hele hele yönetimdeyken yaptığım işlerin doğru anlaşılmasını istiyorum. Eğer attığınız adım farklı bir anlayışa doğru gidiyorsa ya da dışarıdan bakıldığı zaman gerçek yönü yakalanamazsa edinilen bilgiye göre değişiyor. Doğru bilgiler alırsanız doğru yorumlarsınız. Burada Nasreddin hocanın hikâyesini anlatmak istiyorum. Hoca ile oğlu eşeğin üzerindeler ve bir yoldan geçmeye çalışıyorlar. İkisi eşeğin üzerinde yolu geçmişler ama eleştirilmişler. Eşekten inip yürüyerek geçmişler, yine eleştirilmişler. Hoca binmiş, oğlu inmiş öyle geçmişler yine eleştirilmişler. Bu sefer eşeği omuzlarına alıp geçmişler yine eleştirilmişler. Yani bakış açısı çok önemli. Biz tabi ki kimseyi üzmeden, kırmadan çalışmanın derdindeyiz.

İzzet Baysal Vakfı ile aranızda herhangi bir sorun var mı?

Belli süreliğine rektörüm ve şu bilinç içindeyim; Bir zaman sonra burada olmayacağım. Ama üniversite olacak. Bu üniversiteye katkı verenler burada. Eserleri de burada. Hedefim üniversiteye hizmet etmek. Hayri Coşkun olarak üniversiteye ne yaptığım benim için önemlidir. Benim hiçbir zaman vakıf başkanı ile sıkıntım olmamıştır. Böyle bir şey de olamaz. 2004 yılında göreve başladığım zaman Mimarlık Fakültesi’nin yapımında vakıfla birlikte çok çalıştık. Çok sıkıntılar yaşadık, hep birlikte yaşadık. Vakfın yaptığı hizmetleri görmezlikten gelme gibi bir lüksüm olamaz.

Ahmet Baysal’ın doğru bilgilendirilmediğini mi düşünüyorsunuz?

Bazı şeyler hemen olmuyor. Maalesef bu durum çok speküle edildi. Doğru bilgilendirme yapılmış olsalardı bu kadar sıkıntı çekmeyecektik. Niyetim üniversiteyi aldığım noktadan daha iyi yere getirmek. Tıp Fakültesi’nde ortaya çıkan toplam 7 milyon 500 bin TL’lik rakama rağmen enkaz devraldık edebiyatına girmedim. Talip olduğumuz için olduğu noktadan daha iyisine götürmenin peşindeyiz. Bu yüzden de Tıp Fakültesi ile ilgili olarak Ahmet Baysal’ı bilgilendirme gereği duymadım. Tıp Fakültesi’ne gelen hasta sayısının azaldığı söyleniyor. Dedikodu ile işimiz olmaz. 2009 yılında hastanemize gelen hasta sayısı 134 bin. 2010 yılında ise 149 bin 250 kişi. 15 binlik bir artışımız var.

Tıp Fakültesi ne durumda?

10 ay içinde zamanımın çoğunu alan birim ise Tıp Fakültesi. Tıp Fakültesi bir tarafa üniversite bir tarafa. Göreve başladığım zaman Tıp Fakültesi’nin durumunun iyi olmadığı yönünde söylentiler vardı. Sorunlar gelmeye başladığında çok ciddi problemler olduğunu tespit ettim. Hatta seçim çalışmalarını yaparken öğretim üyesi arkadaşlarım Tıp Fakültesi için “İşiniz çok yaş. Kucağınızda çökecek” diyorlardı. Söylentilere bakılırsa çökmüş durumda.

Üniversitemizden ya da başka kamu kurum ve kuruluşlarından tıp fakültesine gelerek tedavi olan bir hastaya verilen hizmet faturalandırılıyordu. Ve hastane verdiği bütün hizmetlerin karşılığını kesinti olmaksızın alıyordu. Türkiye genelinde SSK ve Bağ-Kur tek çatı altında toplanınca sistem değişti. Bu sefer Tıp Fakültesi’nin verdiği her türlü hizmetin faturası doğrudan SGK’ ya gitti. SGK’ ya giden faturalar tek tek incelenmeye tabi tutuldu. Kendi içlerinde örnekleme yapılarak faturalar incelenmeye başlandı. O incelemeye göre hatalı olarak görülen faturaların üzeri çizildi. Böylelikle 2009 yılı içerisinde SGK’nın kesinti olarak yaptığı ve Tıp Fakültesi’nin alamadığı paranın toplamı 2 milyon 500 TL. Ayrıca geçtiğimiz yıldan devreden borcun miktarı da 4 milyon 813 TL. Toplandığında 7 milyon 500 TL’lik borç demek. Bu rakamları öğrenince şoke oldum.

Söylediğiniz rakamları ne zaman öğrendiniz?

Tıp Fakültesi ile ilgili olarak bu sorunları geçtiğimiz Şubat ayında öğrendim. Mümkün mertebe giderleri azaltmaya, gelirleri arttırmaya çalıştık. Elektrik tasarrufu yapmaya başladık. Gelirleri arttırmak için kesintileri düşürmemiz lazımdı. Gıda mühendisi olduğum için Tıp Fakültesi’ndeki konulara uzağım. Değişen sağlık politikaları çerçevesinde de çok etkilendik. Aslında bu sadece bizim sorunumuz değil. Tıp Fakültesi olarak bu sıkıntıyı birçok fakülte yaşıyor. Her ildeki üniversitelerin tıp fakülteleri bu durumda.

Peki, kadrolaşma söylentilerine ne diyeceksiniz?

Tıp fakültesindeki çalışanlarımız doğal olarak çalışmalarının karşılığını almak istiyorlar. Ve Sağlık bakanlığı bünyesinde çalışanların özlük haklarının biraz daha iyi olması Tıp Fakültesi’ndeki profesörlerimizin ayrılmasına neden oldu. En önemli faktör buydu. Bizden önce de böyle bir hareketlilik varmış. Önceki yıllarda da varmış. Şu ana kadar Tıp Fakültesi’nden 13 tane öğretim üyemiz ayrıldı. Ayrıldıktan sonra özel hastanelere ya da Sağlık Bakanlığı’nın hastanelerinde birtakım pozisyonlarda göreve başlamışlar. Tabi ki Tıp Fakültesi’nden ayrılan öğretim üyelerimiz bizim için büyük kayıp. Çok önemli isimler vardı. Biz hemen bu açığı kapatmaya çalıştık. 20’ye yakın öğretim üyesini Tıp Fakültesi’nde görevlendirdik. Bu hareketlilik bizim dönemimizde yaşandı.

Yani profesörler şartları yetersiz buldukları için mi istifa ettiler?

Tıp Fakültesi’nin sunduğu imkandan daha iyi bir imkan sunan bir yer buldukları zaman hiç gözümüzün yaşına bakmadan çekip gittiler. Kısacası profesörlerimiz ve asistanlar Tıp fakültesi’ndeki şartlardan daha iyisini buldukları için görevlerini bırakıp gittiler. Kadrolaşma söylentileri oldu. Bunların alakası yok.

Peki, üniversite içinde yer değiştirmeleri?

Bazı arkadaşlarımızın yerlerini yaptıkları işten sıkıldıklarını düşünerek değiştirdik. Bu yer değiştirmelere çok anlam yüklendi. Bunlara gülüyorum. İdeolojik olarak ve bölgesel olarak anlamlar yükleyerek dışarıya taşınıyor. Dışarıdan da çok laf geliyor.

Tıp Fakültesine Maliye Bakanlığı’ndan yardım aldığınız söyleniyor. Doğru mu?

Tıp Fakültesi bir işletme. Gelirleri var, giderleri var. Biz burada bu dengeyi gözetmek zorundayız. Öyle kadrolaşma gibi benim için komik bir yaklaşımla konuyu ele almak çok yanlış. Böyle bir dengeye sahip bir birimi ancak kendi şartları ile idare etmeniz sistem ayakta kalsın. Şu anda Maliye Bakanlığı ile protokol imzaladık. Tıp Fakültesi’nde şimdi yepyeni bir yapılanma olacak. Hem yardım alacağız, hem de bu arada yapılanmaya doğru gideceğiz. Şu anki sistemle bu hastane ancak bu kadar yürütülür. Maliye Bakanlığı’nın desteğiyle bir rahatlama içerisine gireceğiz. Bu sıkıntılar içerisinde geçmişe yönelik 4 tane döner sermaye katkı payı ödeyememiştik. Son altı ay içerisinde iki tanesini ödedik. İki borcumuz daha kaldı. Planlamasını yapıyoruz. Geçtiğimiz yılı halledelim derken 2010 yılından da borçlu kaldık. 2010 yılının borçlarını da ödeyeceğiz.
 UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • ​103 bin 761 ton fındık işlem gördü04 Temmuz 2020 Cumartesi 15:50
 • Lunaparklar açılıyor04 Temmuz 2020 Cumartesi 15:47
 • Başkan Özcan Burdur’da04 Temmuz 2020 Cumartesi 15:32
 • “Ormanı korumak vatanı korumaktır”04 Temmuz 2020 Cumartesi 15:21
 • Başıboş köpeklere ilçe sakinleri sahip çıktı04 Temmuz 2020 Cumartesi 15:17
 • “İyilikte payınız olsun” kampanyası başladı04 Temmuz 2020 Cumartesi 15:12
 • Sıcak havaya dikkat!04 Temmuz 2020 Cumartesi 02:22
 • Bolu Valisi’nden önemli korona açıklaması04 Temmuz 2020 Cumartesi 00:24
 • Kafası Kıyak Bally'ciye Suçüstü03 Temmuz 2020 Cuma 16:30
 • Zamlı memur ve emekli maaşları ne kadar oldu?03 Temmuz 2020 Cuma 16:29
 • Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim