• BIST 1.411
 • Altın 497,811
 • Dolar 8,7012
 • Euro 10,3818
 • Bolu 14 °C
 • İstanbul 20 °C
 • Ankara 16 °C

Ruhsatsız kümes yapıları

Nadir Garipoğlu

İlimizde Tarım İl Müdürlüğü’nce tespit edilen irili ufaklı 3500 ile 4000 arasında ruhsatsız kümes ve ahır inşa edilmiş olup, halen faaliyetlerine devam etmektedir.

Tespit edilemeyenlerle bu sayı 6000 ile 7000'lere ulaşacağı tahmin edilmektedir.

Ayrıca devletin verdiği Orköy Tarımsal Kredi desteği ile yapılan kümeslerinde yapı ruhsatları ve yapı kullanma izin belgeleri yoktur.

Bu kümes ve ahırlar kaçak yapı kapsamına girdiğinden yol, su, elektrik, kanalizasyon gibi alt yapı hizmetlerinden yararlanamamakta, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı’ndan almaları gereken hayvancılık amaçlı yapılar için işletme ruhsatları da bulunmamaktadır.

Bu ruhsatsız kümes yapıları genellikle Mudurnu ve Göynük ilçelerimizde yoğunlaşmıştır.

Peki kümes sahibi köylüler neden ruhsat almadan bu inşaatları yapmışlardır?

Bunun en önemli sebebi ruhsat almak için yapılan harcamalardır.

Mimari proje, statik proje, elektrik projesi, sıhhi tesisat projesi, zemin etüdü, aplikasyon planı, şantiye şefi maaşı, müteahhit firma ödemesi, ruhsat harçları ve bunlara bir de 4708 sayılı yapı denetimi şirketlerine ödenen parayı da eklerseniz, 20 binlik bir kümese 20 ile 25 milyar TL. masraf gerekiyor.

Genellikle dar gelirli orman köylüsüne ait bu tek katlı çelik konstriksiyon yapılar geniş metrekareli binalar olmakla birlikte,1999 depremlerinde hasar almamıştır.

Yapı denetimi kanununa göre 200 m2’yi geçen tüm yapılar yapı denetimine girmekte, bu da ruhsat almak için yapılan masrafları artırmaktadır.

Dolayısıyla 7 bin civarında ruhsatsız kaçak kümesler faaliyetlerine devam etmekte olup, bundan hem köylü, hem de ruhsat veren idare büyük rahatsızlık duymaktadır.

Bu sorun Bolu köylüsü için çok hayatidir ve çok önemlidir, biran evvel çözülmesi gerekir. AB standartlarına uyulması gereken şu ortamda zaman geçtikçe şartlar ağırlaşmakta, sorun büyümekte, ruhsatsız kümesi olanlarla devlet karşı karşıya gelmektedir.

Bizler her şeyde olduğu gibi vur deyince öldürüyoruz ve fazla abartıyoruz.

1999 yılı depreminden sonra binaları sağlam yapacağız diye çok ağır şartlar getirildi, yönetmelikler çıkarıldı. Küçük bir baraka bile yapsanız yapı denetimi yönetmeliklerine giriyordu. Sonra hata ve abartı anlaşıldı 4708 sayılı yönetmelikte yapılan bir değişiklikle 200 m2'den küçük yapılar yapı denetiminden çıkarıldı, fenni mesul olan mimar veya inşaat mühendisinin sorumluluğuna verildi.

Bu ruhsatsız yapılan kümes ve ahır sorunu da aşağıda yazacağım şekilde bir yönetmelik değişikliğiyle çözülebilinir.

“4708 sayılı yapı denetimi kanunu yürürlüğe girmeden önce yapılmış, tarımsal amaçlı, tek katlı saçak seviyesi 3.50 metreyi geçmeyen kümes ve ahırların (imara uygun olanlar için) fenni mesul mimar veya inşaat mühendisinin teknik raporu ve sorumluluğunu almak suretiyle; Bir mimari röleve projesi ve arsa yerleşim planı yapılmak kaydıyla bir defaya mahsus, metrekaresine bakılmaksızın yapı denetiminden muaf tutularak ruhsatlandırılması” İbaresi 4708 sayılı kanuna eklenirse, sorun kökünden çözülmüş olacak ve köylümüz çok daha az ücretlerle ruhsatlarına kavuşacaklardır.

Bu işlem milletvekillerimizin Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Teknik Araştırma ve Uygulama TAU Genel Müdürlüğü ile temasları ve çalışmalarıyla halledilebilinir.

Bu sayede küçümsenmeyecek oranda ruhsatsız kaçak kümese ve ahıra ruhsat verme imkanı doğacak, devletine, milletine saygılı ruhsat alamamaktan dolayı büyük rahatsızlık duyan köylü ailelerimiz huzura kavuşacaktır.

Çünkü : belli bir süre sonra ilimizde entegre çalışan işletmeler (Beypiliç- Erpiliç- Akpiliç- CP Piliç vs.) bu ruhsatsız kaçak kümes sahipleriyle ilişkilerini kesmek zorunda kalacaklardır. O zaman bir kaos ortamı doğmayacak mı dır?

Sayın iktidar milletvekilleri alın size seçim zamanı Bolu köylüsünü rahatlatacak en önemli proje.

Bunu becerebilirseniz sadece dua almakla kalmaz, aynı zamanda oyları da götürürsünüz.

Bu yazı toplam 3409 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim