• BIST 96.861
  • Altın 238,344
  • Dolar 5,8057
  • Euro 6,5299
  • Bolu 2 °C
  • İstanbul 6 °C
  • Ankara 3 °C

Ruhsatsız kümeslerin durumu

Nadir Garipoğlu

Bolu, Göynük, Mudurnu başta olmak üzere, bölgemizde 3000'in üzerinde yapı ruhsatı olmayan kümes vardır. (Sayıyı tam bilemiyorum, 6000 civarında olduğu da söyleniyor.)

Bu ruhsatsız kümeslerin bir kısmı da %25 devlet desteği ile yapılmış olan kümeslerdir.

Üreticimize, köylümüze ve hatta bölgemize ciddi manada ekonomik katkı sağlayan bu ruhsatsız kümeslere elektrik de bağlanmış olup, normal işlevlerini görmektedirler.

Ancak ruhsatsız yapı olmanın rahatsızlığı hem üreticimizi huzursuz etmekte ve hem de ilgili kurumları zorda bırakmaktadır. Ayrıca bu ruhsatsız kümeslere civciv veren entegre çalışan firmaları da zan altında bırakmakta olup, sıkıntıya sokmaktadır.

Şimdiye kadar bu kümeslerin ruhsat alamamalarında ki en büyük zorluk ekonomiktir.

Deprem sonrası çıkan yapı denetimi kanunu, kümes sahiplerini ruhsat almak için büyük bedel ödemek zorunda bırakmıştır. Buna da üreticimizin, köylümüzün gücü yetmemektedir.

Bugüne kadar çözülememiş bu huzursuzluğu ortadan kaldırmak için Özel İdaremiz bir çalışma başlatmıştır.

Ruhsatsız kümeslere işletme ruhsatı vermek.

Ancak yapı ve kullanma ruhsatları olmayan kümeslere işletme ruhsatı da veremezsiniz.

Bu sorun sadece Bolu'nun sorunu değil, tavukçulukla iştigal eden bütün illerin de sorunudur ve pek çok il bu sorunu çözmek için gayret içindedirler.

Bana göre bu işi çözmek parlamenterlere düşmektedir. Tavukçulukla uğraşan illerin milletvekilleriyle ortak bir çalışma yapılarak, kanun hükmünde bir kararname ile eskiden olduğu gibi yeminli bürolar marifetiyle ruhsatsız binalar nasıl ruhsata bağlanmışsa aynı şekilde ruhsata bağlanması en kesin çözüm yoludur.

Bunu başardıkları takdirde, gerçekten kangren haline gelen bu sorun ilgililere rahat bir nefes aldıracak, pek çok kişiyi sorumluluktan kurtaracak, ruhsatsız kümes sahiplerini de mutlu edecek huzura kavuşturacaktır.

Vatandaşı yapı denetimine göndermeden; bir mimar ve bir inşaat mühendisinin birlikte sorumluluğunu alarak hazırlayacağı dosya neticesinde, ruhsatsız kümesleri aşağıdaki belgeler hazırlanmak şartıyla ruhsata bağlamak mümkündür ve üreticiye ucuza mal olacaktır.

1-Arsanın durumunu ve kümesin oturduğu alanı gösteren ölçekli vaziyet planı.

2-Kümesin ebatlarını ve bölümlerini gösteren basit bir röleve projesi.

3-Kümesin teknik ve sağlamlık durumunu belirten Fenni Teknik Rapor ( gerekirse onarım ruhsatı verilmesi içinde geçerli.)

Bu çalışma bütün ruhsatsız kümeslere ruhsat verilecek anlamını da taşımamalı.

Mimarın ve mühendisin olumsuz raporuyla teknik şartlara uymayan, başkalarının arsasına yapılmış, yol açma imkanı olmayan sorunlu arazi ve sorunlu yapılara elbette ki ruhsat verilemez.

Yıllardan beri görmezden gelinip çözülemeyen üreticimizi, köylümüzü, çiftçimizi, memurumuzu dolayısıyla halkımızı; bu büyük kitleyi huzursuz eden ruhsat sorununu çözmek milletvekillerimiz ve il yöneticilerimiz için Bolumuza ve çevre illerimize yapabilecekleri en büyük hizmet ve en büyük iyiliktir.

02.09.2009

Bu yazı toplam 1602 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim