• BIST 100.141
  • Altın 218,589
  • Dolar 5,2903
  • Euro 6,0256
  • Bolu 7 °C
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 4 °C

RÜKNÜ ÖZKÖKDEN BOLU TARİHİ -1-

Mustafa Namdar

Prof. Dr. Yalnıç Tüzün'ün koordinatörlüğünü yaptığı “10. Dermotoloji Gelişmeleri sempozyumunda “Abant'ta tanıdım Rüknü Özkök öğretmenimi. Tarih öğretmeniydi, Bolu'da görev yapmıştı. Böylesi önemli bir etkinlikte konuklara Bolu tarihi hakkında bilgi verilmesi istenmiş. Severek koşarak geldim diyordu…
Konuşmasından önemli kesitleri paylaşalım istedim. Açılışta 2. Konuşmacıydı. Şöyle başladı konuşmaya şöyle başladı konuşmasına.
Bir yerin coğrafi konumu o bölgenin alın yazısı gibidir. Yaşamın her alanında etkilidir. Bolu'nun coğrafi konumu da bu güzel şehrin tarihi üzerinde çok etkili olmuştur.
-Bolu: kuzeyi ve güneyi dağlarla çevrili bir ova üzerinde kurulmuş bir geçiş yoludur. İnsanların yerleşmek için ilk seçtikleri yerler bir ırmak ya da dere kenarı olmuştur. Böylece sudan yararlanıp tarım yapabilmelerini sağlamışlardır…
-… Bolu'da tarih öncesi dönemleri öğrenmemize yardımcı olan höyüklerden birisi Bolu ovasında Bolu suyunun (Büyüksu) kenarındadır. Bu höyükte 5500-3000 yılları arasında yaşanan KALKOLATİK döneme (Taş-Bakır) ait eserler çıkmıştır. Bu eserler yerleşik hayata geçenlere ait ilk eserlerdir.
Kalkolitik devrinden sonra insanlar kalay ve bakırı karıştırmak suretiyle Tunç elde etmişler ve Tunç çağı başlamış. Seben ve Gerede'de M.Ö. 2500 yıllarına ait Tunç çağı eserler bulunmuştur.
M.Ö. 1000 yıllarında Anadolu'ya gelen TRAKLARIN yerleştikleri yerler TRAKYA olarak anılmaktadır. Trak kabilelerinden olan BİTİNLER İstanbul boğazını geçerek karşılarına çıkan BEBRİKLERİ ortadan kaldırdılar daha sonra da bölgeye BİTİNYA denmiştir. (Bursa, İznik, İzmit, Sakarya, Düzce, Bolu, Kastamonu arasında kalan bölge M.Ö. 278-250)
Mora yarımadasının Arkadya bölgesinden gele Moryandinler Bitinya topraklarında bulunan BİTHYNİON'a (Bolu) yerleştiler. Onların yerleştiği çakmaklar köyü yakınındaki Halıhisarı kalıntıları vardır…
Bolu'da Hitit, Frig ve daha sonraki antik çağlara ait eserler çoğunlukla şehir merkezindeki Hisar tepesinden çıkarılmıştır.
-Bolu (Bithynion) M.Ö. 74 yılında Roma İmparatorluğu egemenliğine girdi. Romalılar Bitinya'ya çok önem verdiler. Çünkü Pontuşa giden yollar İzmit, İznik, Bolu, Gerede üzerinden geçmekteydi.
Bolu ve çevresi Roma'dan gelen valiler tarafından yönetildi. İmparator Cladiopolis adının Bolu'ya verilmesi Bolu'nun önemini artırdı. Bolu'da Çaydurt civarında bulunan menzil taşında “Uğurlar ola ey yolcu! Bu yol Bitinya kralı Hadriyan tarafından imparator Sezar adına yaptırılmıştır” yazısı okunmaktadır.
Roma İmparatoru Hadrian nedimi olan Antinous'un doğduğu bu beldeye çok önem vermiş, Antinous'un ölümünden sonra mabud olarak kabul edilmiş ve Bolu'da onun adına bir tapınak yapılmıştır. Her 5 yılda bir burada Antinius adına şenlikler düzenlenmiş. Hisar tepesinde yapılan kazılarda Roma imparatoru Hadrian zamanında eserler bulunmuş. Bunların en büyüğü Stadiondur. Stadion tören, toplantı ve eğlencelerin yapıldığı yerdir. (Aşlahatun camisi karşısı) …
Seben Çeltik dere vadisinde sağlık tanrısı Aşklepion kızı ve yardımcılarının heykelcileri de bu dönemin izlerini taşır.
Bitinya Pontus yöresinde görev yapan yönetici Plinius İmparatora yazdığı mektuplarda ClaudioPolis'de bir dağın eteğinde bir hamam yeri kazıyorlar diye bilgi verir. Bunlar şu andaki kaplıcalardır. Plinius ayrıca Bolu'da elde edilen yağ ve sütün bolluğundan söz etmekte ve nefis peynirini imparatora tavsiye etmektedir.

Bu yazı toplam 718 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 218 21 21 | Haber Yazılımı: CM Bilişim