• BIST 95.508
  • Altın 266,958
  • Dolar 5,8028
  • Euro 6,6034
  • Bolu 26 °C
  • İstanbul 29 °C
  • Ankara 28 °C

RÜKNÜ ÖZKÖK’TEN BOLU TARİHİ

Mustafa Namdar

- Roma imparatorluğunun ikiye ayrılmasından sonra Bolu Doğu Roma (Bizans) sınırları içinde kaldı. Bizans imparatoru Heraklius döneminde kurulan thema adı verilen askeri bölgelerinden kuzey batı Anadolu da ki Opsikion theması sınırları içindeydi.
- Hristiyanlığın resmen kabul edilmediği dönemlere ait Seben de “kaya evler” hıristiyanlık resmen kurulduğunda Bolunun değişik yerlerinde kiliseler yapılmıştır.
- 1071 Malazgirt zaferinden sonra batıya yayılan Türkmenler 3 yıl sonra Boluya yerleşti.
Boluyu fetheden Aslahattin camisindeki kitabeye göre “Horasan erenlerinden Aslahattindir.”
- Anadolu Selçuklu devletini yıkan Moğollar Sinop, Kastamonu, Bolu gibi yerleri kendilerine bağladılar ama Moğol orduları uç bölgeye kadar gelemediler.
- Moğol baskısının olduğu dönemlerde Osmanlı devletinin temelleri atıldı. Ertuğrul Gazi ile gelenlerden biri olan 'Sams Çavuş' Mudurnuya ve mudurnuyu 1292 yılında Osmanlıya katmış.
Osman Gazi samsa çavuşun kuvvetleriyle beraber Göynük'ü fethetti.
Buralara Türkmenler yerleştirildi. Kayı adını taşıyan Karaevli – Dodurga Bayındır, Beydilli – Kınık, Susuz Kınık , Ilıca Kınık, Çepni köyleri gibi.
- Akyazı, Mudurnu ve Bolu toprakları Orhan bey devrinde bu bölgenin fethinde etkili olan “Kanuralp'e” verildi.
İpek yolunun Bolu ve çevresindeki güzergahı Ayaş, Güdül, Beypazarı, Mudurnu, Nallıhan, Göynük, Taraklı, Geyve ve Sapanca olmuştur.
- İpek yolunu kontrol altına almak isteyen Osmanlı Bolu Ankara üzerinden ilerleyerek Tokat, Amasya, Sivas bölgelerini ele geçirdiler.
Bu ilerleme de Timur ile savaşmayı kaçınılmaz hale getirdi. 1402 de Ankara savaşı ile Osmanlı ordusu yenildi. Yıldırım Beyazıt önce esir düştü sonra öldü.
- Yıldırım Beyazıt'in ölümünden sonra görülen şehzadeler savaşı Bolu ev çevresinde görüldü. Ankara savaşı sonrası Çelebi Mehmet Bolu “Kızık” yaylasında barınmıştır.
Savaş sonrası Timur Anadolu'yu baskı altına alınca Kızıklar Bolu da “Seben'e” (Çarşamba) yerleştiler. Yerleştikleri köye de “Kızıklı” dediler. Kızık; oğuz boylarından Bozoklardan Yıldızhan'ın oğlunun adıdır.
- Çelebi Mehmet kardeşi İsa Çelebi ile Gerede de yaptığı mücadeleyi kazanarak Osmanlı devletinin birliğini sağladı. Bu tarihten sonra Bolu düzenli bir yönetime kavuştu. II. Murat sonrası Şehzade Mustafa ayaklanması sonucu İsfendiyar oğulları beyliği ile bölgede başlayan savaşlar sonrası Bolu sınır şehri özelliğini kaybetti. Sıradan bir eyalet olarak yönetildi.
- Osmanlı şehzadeleri yönetim deneyimi için vali olarak gönderildikleri yerlere “Şehzade Sancakları” denir. Bolu II. derecede şehzade sancağıydı.
Bolu Orman denizi olarak kabul edilir. Susuz tek bir köyü deresiz tek bir yamacı yoktur. Bolu ormanlarının zenginliği Osmanlı projelerinde önemli haldedir. Kanuni Sultan Süleyman döneminde İzmit körfezi sapanca ile Sakarya nehri arasında bağlantı kurulup Marmara ile Karadeniz'i birleştirme projesiyle İstanbul'un odun ihtiyacı ile gemi yapılacak keresteleri temin edilecek, gemi yapım tersaneleri kurulacaktı. Sonuçlandırılamadı.
- Bolu İstanbul'a yakınlığı nedeniyle önemliydi. Geçit yeri olması nedeniyle sancaklara gönderilen askerler burada kalabilmekteydi. Askerler Hisar tepesinin altındaki mağara şeklindeki sığınaklarda istirahat ederlerdi.
Ayrıca ipek yolu Anadolu'nun en işlek yoluydu. Bolu İran'a kadar gidip gelen kervanların durak noktasıydı.
Celali İsyanları olarak bilinen dönemde (16.yy) Anadolu da ve Bolu da yönetim bozulmuş 1580-1585 arasında Gerede ve çevresinde Ruşen adında bir kişi ayaklanmıştı.
Bolu beyinin babasını haksız yere kör ettiğini düşünen Ruşen, Köroğlu adıyla anılmaya başlanmıştır.

2.07.2013

Bu yazı toplam 1199 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim