• BIST 1.110
 • Altın 457,525
 • Dolar 7,3390
 • Euro 8,6863
 • Bolu 23 °C
 • İstanbul 29 °C
 • Ankara 26 °C

Sadece Adımız Müslüman

Nizamettin YILDIRIM

2010’da George Washington Üniversitesi'nin Uluslararası İlişkiler bölümünde hazırlanan ve Global Economic Journal isimli dergisinde yayınlanan “An Economic Islamicity Index” başlıklı makaleye dayalı ve her yıl güncellenen verilere göre Kuran'a ve İslami ideallere en uygun olarak yönetilen ülkeler sıralanmış.

Makaleyi hazırlayan grubun başı İran doğumlu profesör Hossein Askari. Askari'ye göre İslam'ın temel değerleri Şeria kanunlarına ya da din devletine dayanmıyor. Bir başka deyişle ne Suudi Arabistan bir dini monarşi, ne de İran İslam Cumhuriyeti.

Sıralama kriterleri İslam’ın özünde olan evrensel değerler. İslam'a göre milli kaynaklar vatandaşların yararı için kullanılmalı ve eşit olarak paylaştırılmalı. İslam'da vatandaşa baskı uygulamak kesinlikle yasak,  temel maddeleri İsraf, adalet, yoksulların korunması, gelir adaleti, eşitlik, sosyal adalet, hoşgörü, özgürlük, suç oranları, toplum yaşantısı vb. tüm bu kavramlar için esas olarak Kuranda da yazan 113 kural temel alınmıştır. 

Bu kavramlar İslam’ın ilk yıllarından beri var olan ve Müslüman bir ülkede uyulması gereken kurallar.

Bu kısa açıklamadan sonra acaba nasıl bir sıralama çıkmıştır? İlk sıralarda hangi ülkeler var? Müslüman ülkeler kaçıncı sırada? İlk sırada hangi Müslüman ülke var? Türkiye kaçıncı sırada?

İlk ondaki ülkeler.Hollanda, İsveç, İsviçre, Yeni Zelanda, Danimarka, Finlandiya, Norveç, Lüksemburg, Avusturalya, Kanada. Şaşırdınız değil mi? Bunların çoğunluğu Avrupa devletleri ve Hristiyan. Hatta İsveç’in %10 u ateist olduğu bilinmektedir.

Gelelim sözde Müslüman ülkelere.

Kurana en uygun devlet Malezya, o da 33 sırada. Sonraki ilk Müslüman ülke 42. Sıradaki Kuveyt. Kazakistan 54, Türkiye 71. Sırada yer almış. Bu gün adı İslam cumhuriyeti olan İran 139, iman gücüyle yıllarca Sovyet işgaline karşı savaşıp kızıl orduyu mağlup eden Afganistan 149. Sırada yer bulabilmiş. Bu araştırmada 208 ülke incelenmiş.

İslam ülkeleri neden bu halde?

Kaynaklar adil dağıtılmıyor. Ülke yönetimine gelenlerin önceliği iktidarlarının devamını sağlamak.

Din tarikatların elinde çıkar aracı haline gelmiş. Okuyarak değil dinleyerek öğrenme esas alınmış, cahil ulema sınıfı oluşmuş. Hiçbir şey üretmeyen bu gruplar Peygamberimizin çalışmaya ve üretmeye teşvik eden tavsiyelerini görmezden gelmektedirler.

Günümüzde tarikatlar birbirinin kuyusunu kazarken, bakın Mevlana ile Hacı Bektaş-ı Veli arasında geçen olayda birbirlerini nasıl yüceltiyorlar.

“Adamın biri, kötü yoldan kazandığı parayla bir inek satın almış. Sonra yaptığından pişman olmuş. İyi bir şey yapmak için ineği Hacı Bektaş-ı Veli'nin dergahına bağışlamak istemiş. O zamanlar dergahlar aşevi görevi de görüyormuş. Gitmiş Hacı Bektaş-ı Veli'ye danışmış. Hacı Bektaş-ı Veli, “helal değil” diye ineği geri çevirmiş. Bunun üzerine Mevlana dergahına gitmiş. Mevlana hediyeyi kabul etmiş. Adam daha önce Hacı Bektaş-ı Veli'nin bu ineği kabul etmediğini söylemiş. Mevlana'ya bunun sebebini sormuş. Mevlana, “Biz bir karga isek Hacı Bektaş-ı Veli bir şahin gibidir. Öyle her leşe konmaz. O yüzden biz senin hediyeni kabul ederiz. Ama o kabul etmeyebilir.” Demiş.

Adam üşenmemiş kalkmış Hacı Bektaş-ı Veli'nin dergahına gitmiş.
Hacı Bektaş-ı Veli'ye, Mevlana'nın kurbanı kabul ettiğini söylemiş. Bunun sebebini bir de siz açıklar mısınız? diye sormuş. Hacı Bektaş-ı Veli de şöyle söylemiş: ”Bizim gönlümüz bir su birikintisi ise Mevlana'nın gönlü okyanus gibidir. Bu yüzden, bir damlayla bizim gönlümüz kirlenebilir. Ama onun engin gönlü kirlenmez. Onun için, hediyeni kabul etmiştir.”Verilen cevaplardaki akıl, zeka, muhakeme, iltifat ve erdemi görebiliyor musunuz?

Yeniden bu erdeme erişmeden ne Müslüman devletler ayağa kalkabilir, ne de Müslümanlar bu zilletten kurtulabilir.

Bu yazı toplam 1728 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim