• BIST 85.310
  • Altın 248,295
  • Dolar 6,0466
  • Euro 6,7481
  • Bolu 13 °C
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 16 °C

SAĞLIK TURİZMİ

Mustafa Namdar

Bulunduğunuz yöre dışındaki insanların dikkatini çekebilmek için onları cezp edecek bir farklılığımız olmalı. Bu farklılık sanayi ve teknoloji alanında ise ya ülke ya dünya pazarlarındaki vitrinlerde ürününüz olmalı. Bunun yolu da, tanıtımın da, reklam ve fuarlar olduğu bilinmektedir.
Konu turizm ise deniz, kum ve güneş başta olmak üzere uygarlıkların izlerini taşıyan tarihi eserleriniz, doğa harikası yerleriniz, suyu, havası, ormanı yaylasıyla kış yaz cazibesini kaybetmeyen doğal güzellikliniz, folklorunuz, kültür farklılığınız olmalı.
Turizm dediğimizde onun da kendi içinde bölümleri var. Doğa Turizmi, Spor Turizmi, Sağlık Turizmi, Tarih Turizmi gibi…
Bolunun belki denizi yok ama, doğal güzellikler olarak deniz dışında her şeyi var. Bu her şeyin içinde gençlere yaşlılara, engellilere hitap edecek temiz havası, konuklarını güler yüzle karşılayacak güvenli, temiz insanları ve onların sağlıklarıyla ilgili sıcak su kaynakları, kış yaz yapabilecekleri spor aktiviteleri var…
Bütün bu aktivitelerin yapılabilmesi için kamu ve özel kuruluşların yanında gönüllülük esası içinde çalışan dernek ve vakıflara ihtiyaç var.
İşte bu amaçla 21.12.2012 tarihinde kurulmuş olan Bolu Sağlık Turizmi Derneğinin bilgilendirme toplantısı TS odamızda yapıldı.
Konuşmacılar özet olarak şunları söyledi. Sn. Emin Semercioğlu: sağlık turizmi konusunda oldukça zenginiz. Önemli ama geç kalınmış bir konu. Rakiplerimizi tanıyıp nerede olduğumuza bakmamız gerek.
Dernek Başkanı Hastaneler Birliği Başkanı Dr. Sn. Murat Özmen: Sağlık Turizmi potansiyelini harekete geçirmek. Bakanlıkça sağlık konusunda yeni çalışma planları yapılmaktadır. Bu konuda alt yapı çalışmaları ve tanıtımları yapılacaktır.
Dernek Yönetim Kurulu Üyesi Sn. Ömer Faruk Zorlu: Valimizin teşviki ile kurulan Bolu Sağlık Turizmi Derneğinin kuruluşundan itibaren tüm paydaşları ile yapılan değerlendirmeleri, Medikal Turizm, Termal Turizm, ileri yaş ve engelli turizm gibi alt bileşenleri olan sağlık turizmi için Bolu'nun önemli fırsatlar içerdiğini, özellikle termal turizm ve yaşlı turizm alanında yapılacak çalışmaları anlattı.
Sağlık Bakanlığı Sağlık Turizmi Daire Başkanı Sn. Dr. Dursun'a konuşma sırası geldiğinde bakanlıkça Bolu için yapılacaklara ait müjdeli haberler bekliyorduk ama o bize sağlık turizmi için bütün olanakları içinde saklayan bir zenginliğe sahip olduğumuzu, bildiklerimizi bize anlattı.
Bir il yeni bir proje ile marka olmak istiyor. Bolu ilinde bütün kurumlar işin içinde olmalı. 10 yıl önce sağlık turizminden bahsetmek hayaldi. Bugün bu konuda bir seferberlik var. 270 bin'i yabancı bu turizmden istifade etmiştir. Bu hizmeti veren kurumlar özel sağlık kurumları.
Termal yaşlı, engelli turizmi konusunda Bolu'da çok iyi kullanmalıyız. Bolu doğası itibari ile, coğrafi konumu itibari ile çok önemli konumda. Önemli olan alt yapının tamamlanması. Bursa, Yalova, Sakarya, Bolu Orta doğunun, Arapların rağbet ettiği bölgedir.
Sağlık turizminde koruyucu hekimlik çok önemlidir. Bolu bu konuda ne yapmalı? Karar vermeli, tanıtım yapmalı, planlama yapmalı, tesislerini artırmalı.
İşte tam burada akla ilk gelen sorular!!! Sağlık Bakanlığı bu konuda işin neresinde olmalı? Bu anlamda turizm alanlarının belirlenmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı ile koordinasyon görevi yapmalı mı? Termal tesislerle ilgili model olabilecek örnek bir ünitenin öncülüğünü yapmalı mı? Konusunda uzman hekim görevlendirmesi yapmalı mı? Sıcak su potansiyeli için MTA ile ilişki kurmalı mı? Sıcak su kaynaklarının öncelikli olarak enerji elde etmede, ısıtma ve seracılıkta kullanılmasını mı, sağlıkta kullanılması mı uygundur öncülük etmesi gerekmekte???

Bu yazı toplam 744 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim