• BIST 106.946
 • Altın 268,441
 • Dolar 5,7223
 • Euro 6,3296
 • Bolu 17 °C
 • İstanbul 22 °C
 • Ankara 16 °C

Sağlıkçıların isyanı sürüyor Ruh sağlığımız bozuldu

Sağlıkçıların isyanı sürüyor  Ruh sağlığımız bozuldu
SES Bolu Şube Başkanı Özkan Üstün, afiliasyonla birlikte başlayan süreçte ve gelinen noktada yapılan atamaların usulsüz olduğunu ve sağlıkçıları mağdur ettiğini söyleyerek “Sağlık çalışanlarının ruh sağlığı bozuldu” dedi.

Haber: Özge ELÇİ

Bugün sağlık alanında büyük bir kıyımla karşı karşıyayız. Köroğlu Ünitesi ve Kadın Doğum Hastanesi 2. basamak adı altında faaliyet gösterip Merkez Ünite ve Tıp Fakültesinin 3. basamak olarak devam etmesi kararını yorumlayan Üstün, “Biz sendika olarak 2. basamak hastanesinin kamu yararı açısından Bolu’da olması gerektiğini afiliasyon yapılırken savunmuş ve afiliasyona karşı çıkmıştık. Şimdi görmekteyiz ki bu ayrımla afiliasyon fiilen bitmiştir” dedi.

Bu süreçteki itirazlarını dile getiren Özkan Üstün, “Bu ayrımla afiliasyon fiilen bitmiş ve yıllardır yönetimin ısrarla kapatmak istediği, bir yük olarak gördüğü merkez ünite adeta üniversiteye yıkılmış ve bu ayrışmayı planlayanlar yıllardık kurtulmak istedikleri merkez üniteden kurtulmuştur.

KİMİN İSTEĞİYLE YAPILDI, BİLİNMİYOR

Afilasyon çift taraflı bir uygulama olup gördüğümüz ve basından takip ettiğimiz kadarıyla; afiliasyonun tarafı olan üniversitenin dahi bu olaydan tam manası ile haberi olmadığı ve memnun olmadığı. Ve daha önce ki beyanlarda hastane ayrımı bu şekilde olmamasına rağmen neden ve kimin isteği ile böyle bir değişikliğe gidildiği kimse tarafından bilinmemektedir.

Bu şekil bir ayrışmayla ne hedeflendiği ve amacının ne olduğu belli olmayıp burada kamu yararı olup olmadığı tartışmalıdır. Çünkü afilasyon yapılırken tıp öğrencilerinin eğitim almasının hedeflendiği iddia edilirken, şimdi bunun göz önüne alınmadığı görülmektedir.

Bu ayrım yapılıp sağlık çalışanlarının yerleri belirlenirken kanunlar hiçe sayılmış ve keyfi atamalarla sağlık çalışanları adeta kıyıma uğramıştır. Atamalarda gönüllülük esası alınmamıştır. Hizmet puanı tersten okunmak suretiyle yıllarca hastanelere hizmet vermiş sağlık çalışanları adeta cezalandırılmıştır. Daha önceki beyanlarında ben yaşlılarla çalışmak istemiyorum diyerek insan hakkı ihlali yapanlar bu atamalarla amacına ulaşımı, kıdemli ve tecrübeli sağlık çalışanları sürgün edilip aşağılanmıştır. Bu en hafif deyimiyle vicdansızlıktır.

‘MAĞDUR ARKADAŞLARIN AĞZINA BİR PARMAK BAL SÜRÜLDÜ’

Atamalarda kendi koydukları kurallara bile uymamışlar, yaptığımız görüşmelerde doktorlarda bu kriterlerin uygulanıp uygulanmadığını sorduğumuzda; siz kendi işinize bakın doktorlarda insiyatif kullandım deyip kendi deyimiyle hukuksal olduğunu iddia ettiği kurala bile uymadığını itiraf etmiştir. Ayrıca sağlık çalışanlarında da kendi belirlediği kurallara uymamıştır. Gelen tepkiler üzerine mağdur olan sağlık emekçilerinin bir bölümüne geçici görevlendirme yapılmıştır.Bu görevlendirmeler mağdur olan arkadaşlar için bir çözüm değil sadece 3 aylığına ağzına bir parmak bal sürmektir.Ayrıca bu görevlendirmelerin hangi kriterlere göre yapıldığı belli değildir” dedi.

Atamaların usulsüz olduğunu söyleyen Üstün, “Bu keyfi usulsüz atamalarla sağlık çalışanlarının ruh sağlığı bozulmuştur. Sadece çalışanların değil; ailelerinin ve çocuklarının dahi ruh sağlığı bozulma aşamasına gelmiştir. Büyük fedakarlıkla yıllardır sağlık hizmeti veren çalışanların sağlığını bozan bu uygulamada ısrar etmenin kime ne yararı vardır. Ruh sağlığı bozulmuş sağlık emekçilerinden nasıl güleryüz ve iyi hizmet beklenecektir. Ortaya çıkabilecek sorunlarda halkımız mağdur olacaktır. Bu mağduriyetin sorumluları bu dayatmada inatlaşanlar ve dur deme şansı olup dur demeyenler olacaktır. Daha önce sendikalarla ve çalışanlarla yer değiştirme kriterlerini belirlemek için çalıştay düzenlenmiş olup SES ve Türk-Sağlık Sen 1 ay emek harcayıp ortaya bir sonuç çıkmıştı. Bu sefer yangından mal kaçırır gibi hukuksuz şekilde bu dayatmanın amacı nedir?” ifadelerini kullandı.

‘YANGINDAN MAL KAÇIRIR GİBİ’

Üstün, taleplerinin çok net, açık ve basit olduğunu bildirerek “Bolu’daki kamu idarecileri, öncelikle bu hukuksuz ve keyfi atamaları, kamu yararı bulunmayan uygulamayı durdurmalıdır. Daha sonra afilasyonun tarafı olan üniversitenin, sendikaların, Bolu’daki sivil toplum örgütlerinin taleplerinin göz önünde bulundurulduğu kamu yararının esas alındığı yeni bir düzenleme yapılması gerekmektedir. Düzenlemeden sonra yapılacak atamalarda öncelikle gönüllülük esası daha sonra hizmet puanı kriterleri alınarak kanunlara uygun yapılması gerekmektedir. Bu hukuksuz uygulamaların çalışanlara ve halkımıza bir katkısı olmadığı açık ve nettir.

Biz bu hukuksuz uygulamaların bir an önce durdurulmasını talep ediyoruz. Bu hukuksuzlukta ısrar edilirse mücadelemiz hukuki olarakta eylemsel olarakta  sonuna kadar devam edecektir. Sağlık hizmetinde bir aksama olmaması ve halkımızın mağdur olmaması için acil olarak kamu idaresinin adım atmasını bekliyoruz” diye konuştu. 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim