• BIST 103.186
  • Altın 227,073
  • Dolar 5,3171
  • Euro 6,0307
  • Bolu -1 °C
  • İstanbul 1 °C
  • Ankara 3 °C

SAHİPSİZLİKMİ, İLGİSİZLİKMİ?

Mete Ferah

      Tabiat harikası ve doğa cenneti eşsiz güzelliklerle dolu güzel Bolu’muzun bazılarımıza göre küçük, bazılarımıza göre çok büyük olan sorunlarını sahiplenip ciddi olarak ilgilenen yok maalesef. Aslında güzel Bolu’muzun çözülemeyecek kadar karmaşık sorununun da olduğunu düşünmüyorum. Yeter ki sorun olan ve olabilecek konuları sahiplenip araştırarak takip eden yetkililer olsun.

       Mesela, Bolu’da yaşayan ve doğaseverlerce takip edildiği halde konunun ilgilerince hala nedeni açıklanamayan bir konu! Yüzyıllardır Doğa cenneti ABANT gölünde yaşamını sürdüre gelmiş olan ABANT ALABALIĞI (SALMO TRUTİA FARİO VARYETTE ABANTİCUS) adıyla Dünya literatürüne geçmiş olan balıklar ne oldu da yerlerini, kökeni yurt dışında olan ve adına Hollanda SAZANI (TİNKA)  AYNALI SAZAN, GÜMÜŞ ve yem balığı olarak bilinen balıklara bırakarak azınlığa düştüler?

        ABANT alabalıklarına ne oldu da birkaç sene içinde yüzyıllardır yaşamlarını sürdüre geldikleri, CENNET gibi ABANT gölünü terk etme noktasına geldiler? Yoksa çoğunlukla AMERİKA KITASINDA rastlanan HORTUMLAR gibi bir TUFAN oldu da, ABANT ALABALIKLARINI alıp başka yerlere götürdü de biz Bolu’da yaşayanların haberimi olmadı? Eğer bu doğa cenneti bu gölde gerekli olarak balık neslinde değişiklik yapılacaktıysa, hiç değilse ABANT gölüne yaraşır bir alabalık türüyle yapılamaz mıydı? Bana göre yapılması gerekense, ABANT Alabalığının neslinin devamı için gerekenlerin tamamı mutlaka yapılmalıydı. Gereğinde ABANT ALABALIĞININ üretim işinin özelleştirilmesi bile düşünülmeliydi.

         Bu konu ilgili olarak bu kaçıncı köşe yazım sayısını ben bile hatırlayamıyorum. Senelerdir yazılarımızla bu konunun sebebini soruyorum, hiçbir yetkili bu konu hakkında şöyle veya böyle olmuştur da, ABANT ALABALIKLARI şöyle elzem bir sebepten dolayı birden bire nesilleri azalmaya başlamışlardı da böyle bir balık neslinde değişikliği yapıldı açıklaması yapma zahmetine katlanılmıyor.

           Eğer bu konu ile aşırı avlanmadan dolayı avcılar suçlanıyorsa, bana göre çok saçma bir savunma olur. Çünkü geçmiş senelerde ABANT GÖLÜNDE senelerce balık avlama yasağı konuldu. Konulan yasağa tam anlamıyla uyulup uyulmadığını, bu yasağı koyduranların işlerinin takipçisi olup bilmeleri gerekmez miydi? Hakikaten konulan yasakla kaçak avlanmanın önüne geçilemediyse, bu ayıp sadece kurallara uymayıp avlananın mı, yoksa yeterli önlemleri almayıp kaçak avlanmaya mani olamayanların mı? Bu balık avlanma mevsiminde ABANT tamamen başıboş, ne bir denetim var nede balık avlayanlardan bir ücret alınıyor, sadece belli saatler arasında araç giriş var.

           (SALMO TRUTİA FARİO VARYETTE ABANTİCUS) ismiyle Dünya literatürüne geçmiş olan bu Balık neslinin yok olmaması için acil önlem alınmazsa gelecekte tamamen yok olmasına sadece seyirci kalmamız, bütün Dünyaya karşı biraz ayıp olmuyor mu? Bu alabalık türü sadece ABANT GÖLÜNDE değil, GÖLCÜK GÖLÜNDE, SÜLÜKLÜ GÖLDEDE vardı. Her ne hikmetse, hemen hemen aynı tarihlerde bu göllerin hepsinde ABANT ALABALIĞI nesli yok olmaya başladı. Birkaç senedir TRABZON ilinde yetiştir ve ABANT ALABALIĞI olduğu söylenen balık yavruları yüzlerce kilometre yol kat ederek Bolu’muzdaki göllere bırakılıyor. ABANT ALABALIKLARI geçmiş senelerde olduğu gibi neden Bolu’muzda üretilip yetiştirilip göllerimize bırakılmıyor? Bütün bunların sebeplerinden birisinin geçmiş senelerde olduğu gibi, yapacağı işi iyi bilmese de olur, yeter ki bizim görüşümüzde ve bizim adamımız olsun diye yapılan siyasi atamalar mı acaba?

           Çevre konusunun ne kadar önemli olduğunu her geçen gün biraz daha iyi anlıyoruz fakat çevre konusunda uzmanlaşmış bir bürokratı görevinden alarak yerine bana göre ABANT ALABALIKLARI konusunda gerekenleri yapmayan bürokratı atatıveriyoruz. Çevre ve doğa olaylarından bugün şikayet ediyorsak, geçmişte yapılan hataları tekrarlamamalıyız. Çevreye ve doğaya yapılan yanlışların bedelinin ne kadar ağır olduğunu, son senelerde kullanılır temiz su kavgalarıyla yaşamaya başladığımızı göz ardı edebilir miyiz?     

          Bolu’muzda da yaşanmaya başlanan çevre ve doğaya sahip çıkma konusuna sahip çıkacak, ABANT ALABALIKLARININ yok olma sebebini araştıracak ve kamuoyunu aydınlatacak bir yetkili inşallah bir gün çıkacaktır. Bolu’muzda halk arasında çok söylenen bir laf vardır ”BOLU’NUN SAHİBİMİ VAR” . Bence çevre ve doğa olayları ile sadece siyasiler ve bürokratlar değil, Bolu’da yaşayanların tamamı güzel Bolu’muzun bu tür sorunlarının sahiplenip takipçisi olmalıdır.

          Bir sonraki yazıda buluşmak üzere hoşça kalın.        

  

Bu yazı toplam 1011 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim