• BIST 86.133
  • Altın 250,357
  • Dolar 6,0541
  • Euro 6,7786
  • Bolu 15 °C
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 25 °C

SANAYİ SİTESİ TAŞINMALI, AMA NASIL?

Kemal Alemdar

7 Ekim 2011 tarihli Gazetemiz  BOLU GÜNDEM’ deki haber şöyle;

Başkan Yılmaz, Küçük Sanayi Sitesinde esnaflarla  görüştü.!

“İ S T E Y E N  G E L İ R, İ S T E Y E N   G E L M E Z “ dedi. 

Başkan YILMAZ, geniş güvenlik önlemlerinin gölgesinde gerçekleşen toplantıda, taşınma kararından vazgeçmeyeceğini vurgulayarak;  “ Bu toplantıya esnafları ikna etmeye değil, esnaflara bilgi vermeye geldim  Küçük Sanayi Sitesi’nin taşınacağı yeni alana  isteyen gelir, isteyen gelmez. Elli kişi dahi  olsa bu sanayiyi taşıyacağım.”

Ben bu imar işlerinden, plandan, yapmaktan ve yıkmaktan anlamam. Bu konulara girme yetkisini kendimde görmem. Gazetemiz BOLU GÜNDEM’ in hazırlamakta olduğu  “SANAYİ SİTESİ DOSYASI”  yazı dizisi, eminim okuyucularımızı yeterince aydınlatacaktır.

 Ben haberde geçen “ İKNA” ve “ BİLGİ” sözcüklerini anlamaya çalışmanın peşindeyim.

İKNA: İnandırma, inanılmasını sağlama, razı etme, gönül etme, gönlünü edip kandırma.

BİLGİ: Herhangi bir konuda bilinen, zihinde kavranmış olunan şey,malumat. Bir hüküm vermek için gerekli  unsurlardan her biri. Bir şeyden haberi olma durumu, bir şeyi bilme durumu. Güzel dilimiz  TÜRKÇE’ mizin  sözlükleri, bu terimleri böyle tanımlıyor.

Bu tanımlamalar ışığında Sayın Başkanın “BİLGİ VERMEYE GELDİM” sözü yerine “ EMİR VERMEYE GELDİM” demesi gerekirdi. Nezaket göstermiş..! “BİLGİ” demiş, sanayi esnafımız da biraz  kızmış..!  BİLGİLENDİRİLEN..!  esnafımız kızınca da Sayın Başkan, ”BENİMLE POLEMİĞE GİRMEYİN DEMİŞ.”

Esnafımız geleceğiyle ilgili olacakları bilmiyorsa,  olacaklardan  haberi  yoksa, RANT söylentilerinin  fazlaca  edildiği bir ortamda elbette ki kızgın olacaktır. Bunu anlamadan, hoş görmeden hiçbir ÇÖZÜM  ÜRETİLEMEZ.  Yukarıda bahsettiğim “SANAYİ SİTESİ DOSYASI” içerisinde yer alan bir görüşmenin notlarından, aşağıda yapacağım alıntılarla konuya bir nebze açıklık getirmek istiyorum.

Bu çalışma dosyası içinde, ANKARA eski Belediye Başkanı ve BATIKENT kurucusu Sayın MURAT KARAYALÇIN’ la yapılan bir söyleşi var. Bu söyleşide benim dikkatimi çeken ve çarpıcı olduklarını sandığım bazı değerlendirmeleri aşağıda bilgilerinize sunuyorum.

-Kentsel Dönüşüm projelerinde  YÖNETİŞİM  önemlidir. Yönetişim, projenin paydaşlarının (Arazi sahipleri-Belediye-ve kent temsilcileri) projenin tasarlanmasında da uygulanmasında da görev almalıdır, yönetişim budur. Projenin paydaşlarını bir çatı  altında  toplayarak  PROJE  KARAR  KURULLARI  oluşturmak gerekir.

-Her projenin bir artı değer yaratması gerekir, artı değer yaratmayan proje, proje değildir ve uygulanamaz. Zaten önemli olan YARATILACAK ARTI DEĞERİN KİMLER ARASINDA NASIL VE NE ÖLÇÜDE PAYLAŞTIRILACAĞIDIR.

-Siz esnaflara, küçük sanayicilere  ” SİZ BURADAN GİDİN, BİZ BURADA GÜZEL BİR ŞEY YAPACAĞIZ” derseniz, onlarında size;  ” MADEM GÜZEL BİR ŞEY YAPILIYOR , O GÜZELLİKTEN BİZDE  PAY  ALALIM” deme hakları vardır.

-Bolu Sanayi sitesin de  560 dükkandaki esnaf hemşehrilerinize yada işyeri sahiplerine  pay verilmesi gerektiği gibi, burada Bolu Belediyesinin de bir kazanım elde etmesi gerekir. Ayrıca BOLU kentinin  BOŞ ALAN,YEŞİL ALAN kazanımları söz konusudur.Kentsel uygulama ve projelerde, biz buna  3’ lü paydaş diyoruz.

-560 esnaf ya da işyeri sahibi kişiler TEMSİLCİ SEÇMELİLER ve bu temsilciler, projeyi uygulayan Belediye ise onunla, TOKİ ise onunla PROJENİN TÜMÜ İÇİN birlikte karar almalıdırlar. Orada sanayiciler var, yıllarca kahrını çekmiş, onlarında karı olmalı. Onları mağdur etmemek, zarara uğratmamak birincil öncelik olmalı.

 “SİZ BURADAN GİDİN” demekle olmuyor. Nasıl ve nereye gideceğiz, ne ödeyeceğiz, ne kazanacağız ya da kaybedeceğiz? Ne zaman?  Nasıl?  Niçin? Soruları aydınlanmayı bekliyor. Sanayi esnafı kısaca TEDİRĞİN ve büyük bir KARAMSARLIK için de. Tabii ki sanayicilik ya da esnaflık yapmayan işyeri sahipleri de aynı durumda. Umarım, gazetemizde hazırlıkları süren   “ SANAYİ SİTESİ DOSYASI” çok aydınlatıcı ve yol gösterici bir YAZI DİZİSİ olacaktır.

ARKADAŞLARINIZ KİTAPLARLA, iyi haftalar efendim.

15.10.2011


Bu yazı toplam 1290 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim