• BIST 102.590
  • Altın 275,713
  • Dolar 5,7324
  • Euro 6,3036
  • Bolu 14 °C
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 16 °C

Satın beyler satın!

Bülent Dinçtürk

AKP Hükümeti işbaşına geldikten sonra ülkenin en kıymetli ve iyi gelir getiren değerlerini son sürat satmaya başladı. Hele BABALAR GİBİ SATARIM diyen evlere şenlik bir para bakanımız var ki, sormayın gitsin. Ülkenin her an altın değerinde olan varlıklarını, kokusu sonradan çıkınca birtakım dalavere ve dümenlerin döndüğü anlaşılacak olan özelleştirme adı altında yapılan peşkeş çekmeleri adeta film gibi seyrediyoruz.

4 yıllık icraatla cayırtısı bol, görüntüsü az olan faaliyetlerin ve ulusa haykırışların sonuna geldik. Biz hiçbir zaman serbest ekonomiye ve özelleştirmeye karşı değiliz. Ancak özelleştirme adı altında yapılan peşkeş çekmeye, ülkemizin menfaatleri açısından ve tüyü bitmedik yetimlerin hakkı adına karşıyız. İki yıllık gelirine karşılık satılan Telekom gibi kıymetlerin yapımı o kadar kolay değildir.

Şimdi AKP iktidarına soruyorum. 4 yıldır özelleştirme adı altında yaptığımız peşkeşlerin bir tanesinde imzanız, emeğiniz, alın teriniz var mı? Sattıklarınızdan bir tanesi devrinizde yapıldı mı?

Şimdiye kadar hep tenkit ettiğiniz, bir defa dahi takdir edemediğiniz ve hatta utanmadan, sıkılmadan evine dahi haciz koydurduğunuz kimselerin vaktiyle binbir sıkıntı ve güçlükle yaptıkları eserleri bugün yangından maç kaçırır gibi satın bakalım.

İ.E.T.T.arazisini Araplara resmen peşkeş çekmek üzere iken, 100 milyon dolara hediye ettiğiniz arazi, 760 milyon dolara nasıl satıldı? Aradaki fark kimlerin cebine girecekti.

Galataportta dönen dolapları artık herkes biliyor. Para Bakanı orayı alanlarla yurtdışına 3 defa seyahat ediyor. Dışarıda buluşuyorlar. Alavere, dalavere! Gizli iş yapan eşkare doğurur. Şimdi de PETKİM gitti. Acaba kimler yaptı o dev eseri biliyor musunuz?

Bir eser de siz yapın ve de satın da bir görelim. Ya özelleştirmeden gelen paralar nerelere gidiyor dersiniz? Geçenlerde bir yetkili açıkladı. Yarısı masrafa gitmiş. Yani cebellezi. Oh ne ala memleket!

Satılacak fazla birşey kalmadı. Yakında ülkenin içinde yaşayan insanların satışına sıra geliyor. Hadi hayırlısı. Vatandaş buna fırsat vermez inşallah.

TÜRKİYE ODALAR BİRLİĞİ

Odalar Birliği denilen teşkilat, esasen kendisine kayıtlı olan tüccarının, hak ve menfaatlerini korumak, kollamak ve sahip çıkmak için kurulmuştur.

Geçmişten bugüne kadar (Bu dönem hariç) gelen yönetimler, üyelerinin menfaatlerini koruma ve kollama görevini yerine getirmeye çalışmışlardır. Ancak bugünkü Odalar Birliği, vaziyeti idareyi maslahatla geçirmeye, suya sabuna dokunmamaya, hükümetle ters düşmemeye özen göstermiş ve bunda da başarılı olmuştur. Hiçbir konuda tüccarına sahip çıkamamıştır.

Ancak hükümetle olan diyaloglarında yağdanlık görevini bihakkın yerine getirmede başarılı olmuştur.

Geçmişte Başbakanlık binaları olarak yapılan Eskişehir yolundaki ikiz kuleleri sırf hükümet istedi diye, Odalar Birliği’ne 130 milyon dolara satın almışlardır. Şu anda bu binalar boş vaziyette beklemektedirler.

Sırf Başbakan istedi diye bir helikopter alınmış ve Başbakana hediye edilmiştir. Bu paralar kendi ceplerinden veya babalarından miras kalmamış, tüccarımızın ödediği aidatlardan ödenmiştir. İşte elli yıldır görülmeyen bir yağdanlık olayı ve tüccarın parasını peşkeş çekmek. Hisarcıklı arkadaşa helal olsun. Sakın hükümetle ters düşme.

Peki ülkede iflas eden üyelerinle ilgileniyor musun? Hayır. Sen idareyi maslahata devam et. Üyelerin batmış, çıkmış umurunda değil. Onbinlerce üyen varken, sadece 600-700 kişiyi (hatırı sayılır) Almanya’ya, Rusya’ya gezilere götür. Çünkü onlar senin orada kalmanı sağlıyorlar.

İşte ülkemizin hali, melali. Diyorlar ki hortumlar kesildi. Elbette kesilmiş olabilir. Ama yerlerine yenileri hemen monte edildi. Yani eski tas, eski hamam. Peki ne değişti? Sadece tellak değişti.

Davetiye ile verilen ihalelere devam. Hem de eskisinden daha fazla. Götürün beyler götürün.

Dur bakalım ne olacak.

Sayın Gül’ümüz hala Cumhurbaşkanlığı rüyasında. İlla da senin olman şart mı be kardeşim. Niçin ülkeyi kaprislerinizle germeye devam ediyorsunuz? Vakti, zamanı gelince parlamento seçer veya halk oylamasından sonra halk seçer. İlla sen seçileceksin diye bir kural yok.

Demokrasiyi lafta kullananların özde demokrasi inançlarını iyi sorgulamak lazım.

Herkes söylemlerine çok dikkat etmelidir. Elli yıldır görülmeyen şeyler ülkede görülmeye başladı.

Evvelki gün Sayın Gül diyor ki; Asker istesin yarın IRAK’a gireriz diyor. Peki asker aylardır siyasi idare yetki versin diyor. Anlamıyor musunuz? Yoksa anlamak mı istemiyorsunuz? Yoksa Amerika müsaade mi etmiyor?

Ülke idare etmenin ve üst makamları işgal etmenin bir bedeli ve ağırlığı vardır.

İnşallah ülkeyi idare etmeye talip olanlardan en iyisini sandıktan çıkarır.

İyi haftalar dileğiyle.

11.07.2007

Bu yazı toplam 1016 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim