• BIST 104.595
  • Altın 229,106
  • Dolar 5,4583
  • Euro 6,1886
  • Bolu 17 °C
  • İstanbul 19 °C
  • Ankara 15 °C

SEÇİLEMEYEN SEÇİLMİŞLER!

N. Gürkan Yetkin

 Kızılay Bolu Şubesi Yönetimi olağan üstü kongre kararı alarak seçimlere gitti. Kongrede, Polis,Dernekler Masası Sorumluları , Genel Merkez temsilcileri, üyeler ,delegeler ve basın mensuplarının gözleri önünde yapılan seçimlere “Hile” karıştığı tespit edildi.Delegelerin tek tek seçilmiş divan huzurunda, imza karşılığında, kimlik belgeleri ile yaptıkları oy kullanma işlemi sonrasında ,oyların sayımına geçildiğinde olanlar oldu.

İlk Sayıma itiraz edilmesi ile tekrar oyların sayılması işlemine geçildiğinde, altı adet fazla oy pusulası kullanıldığı tespit edildi.Sonrasında hiçte hoş olmayan, Kızılaycılık ruhuna yakışmayan olaylar cereyan etti.Tüm bu olanlar sonrasında ,yaşanan tüm gelişmeler Genel Merkez Temsilcilerince Kızılay Genel Merkezi'ne taşındı.

Çok doğal olarak ,seçime “şaibe” karıştı gerekçesi ile kongre, Kızılay Genel Merkezi'nce iptal edildi.Şube yönetimi, ne eski yöneticilere ne de iptal edilmiş olan kongre sonucunda daha fazla oy almış üyelere teslim edildi.Kayyum bir yönetim kurulu atandı.

Bu gelişme sonrasında Sayın Hayri İnceayan ve ekibi basın açıklaması yaparak “Bu İş burada bitmez!”diyerek bu sonuca itiraz ettiler.Yine beyanlarında hangi gerekçe ile yönetimin kendilerine teslim edilmediğini bilmediklerini ve Tüzüğün 55.maddesi veya 74.maddesine göre mi değerlendirme yapıldığını merak ettiklerini açıkladılar.

Durumu merak edip Kızılay'ın resmi internet sayfasından geçerli tüzükte 55.ve 74.maddeleri inceleme ihtiyacını duydum.
19 Şubat 2009 tarih 27146 sayılı ve 2009/14633 karar sayılı Resmi Gazetede yayınlanmış olan Kızılay Tüzüğü'ne göre 55. madde Bütçe ile alakalıdır.74.madde ise tüzükte yer almamaktadır.Çünkü tüzük 65 maddeden oluşmaktadır.Bu sebeple Sayın Hayri İnceayan'ın hangi tüzüğe göre bu soruları sorduğu tarafımca anlaşılamamıştır.

İşin bir tuhaf yanının ise kayyum olarak atanan yeni yöneticiler arasındaki ilginç bir ismin yani Sayın Av.Erol Altıntaş'ın da bulunmasıdır.Bilindiği üzere Sayın Altıntaş iyi bir hukukçu ve iyi bir avukat olarak yıllardır Bolumuzda hizmet vermektedir.Her haksızlığa müdahil olduğu da iyi bilinmektedir.Kendisi, iptal edilen kongrede seçimi kazanmış olan listede yönetim kurulu üyesi olarak yer almaktadır.Genel Merkezin aldığı karar ve sonrasındaki bu uygulama hukuka ,tüzüğe veya yönetmeliklere aykırı bir durum , etik değerler olarak saydığımız toplum kurallarının dışında bir uygulama olmuş olsa idi, pek ala bu yeni görevini kabul etmezdi.

Peki bu göreve atanmış kişiler bu görevlerinin gereğini yapabilecek nitelikte ,toplum tarafından da kabul görecek etik değerlere sahip kişiler midir?
Bu konuda olumsuz bir bilgisi olan varsa paylaşmalıdır.Tanıdığımız ve bildiğimizi kişiler olarak bu yönden sakıncalı bir durum söz konusu değildir.
Aksine Başkan olarak Sayın Dr.Hüseyin İka Bey'in bu göreve getirilmesi son derece yerinde bir karardır.Çalışkanlığı ve becerileri ile Bolumuzun bir artı değeridir.Kızılay üyesi ve delegesi olan bir çok kişi ile yaptığım görüşmelerde Dr.Hüseyin İka 'nın yapılan ve iptal edilen kongrede adaylığı söz konusu olsa idi bir çok üyenin bu listeyi destekleyeceğini beyan etmeleri de ayrıca altı çizilmesi gereken bir konudur.

Bu olayda tek sıkıntılı durum vardır.Gönüllülük esası ile hizmeti yürüten nadide bir kurumun kongresine “hile” karışması ve bu sebeple kongrenin iptalidir.Bu hileye başvuran kişinin, bu nadide kurum içersinde hala üye veyahut başka bir sıfatla bulunduğudur.Bu kişi veya kişiler tespit edilip bu kurumdan uzaklaştırılmadıkça, ileride yapılacak tüm kongreler diken üstünde yapılacaktır.

Ayrıca bu sonuç ,aynı siyasi parti genel merkezlerinin tavrına benzer olması haliyle de düşündürücüdür.

Demokrasi kültürümüzün ne kadar geliştiğinin ve ne halde olduğumuzun bir göstergesidir.Delegeliğinizin ,bir hafta sonu sabahı uyanıp seçme ve seçilme hakkınızı kullanmanın ve seçilmişliğinizin aslında anlamsız olduğunun, seçilseniz bile Genel Merkez istemediği müddetçe seçilemeyeceğinizin gerçekliğidir.

Bu olay bir demokrasi ayıbı olarak hafızalarda yerini almıştır.Belki bir çok delege bir sonra yapılacak kongreye dahi katılmayacaktır.

Neden mi?

Seçmesinin bir anlam taşımadığını bildiği için!

2002 den bu yana yapılan her seçim sonrası ,oy pusulalarının çöplerden çıktığı haberleri ,Doğu ve Güneydoğu'da seçim sandıklarının değiştirildiği iddiaları olduğu sürece seçilmişlerin seçilmişliği bir çok kafada zaten tartışmalı bir durumdur.

Bu yaraların demokrasiye olan inancı yıktığı ve ülkenin demokratikliğinin tartışılır hale getirdiğini her aklı başında vatandaş bilmektedir.

İnsanımız demokrasi inancını yitirdiğinde ise “Cumhuriyet” tartışmalı hale gelir ki asıl tehlikeli olan da budur!

Hala birileri gözlerimizin içine baka baka “Herkes kanunlar önünde eşittir!Ancak bazılarının ayrıcalıkları vardır!” diyorsa ve bu ayrıcalıklar toplum yararına değil kişi yararına kullanılıyorsa ve bu ahbap çavuş ilişkisi sebebiyle dillendirilmiyorsa herkese lazım olan adalet terazisi şaşmaya başlar.

İşte bu noktada ,haksızlığa uğrayan kendi hakkını kendi aramaya başlar ki işte kimsenin müdahale edemeyeceği anarşi o zaman hortlar!

Kızılay Bolu Şubesi yeni yöneticilerinin sırtında çok önemli bir yük vardır!

Seçilememiş seçilmişlerin hakkı!

Tüyü bitmemiş yetimin hakkı!

Bu bilinç içersinde hareket edebilmeleri ve kurumun saygınlığını toplum gözünde tekrar kazandırabilmeleri dileğiyle yeni yönetime başarılar diler, tüm Kızılay Camiasına saygılarımı sunarım.

07.03.2011


Bu yazı toplam 1685 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim