• BIST 105.449
  • Altın 230,581
  • Dolar 5,4780
  • Euro 6,2152
  • Bolu 19 °C
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 19 °C

SEÇİM GÜNLÜKLERİ!

N. Gürkan Yetkin

Şu soğuk kış günlerinde en büyük sıkıntıları yerel seçim trafiği içindeki siyasiler yaşıyor.Hedefler büyük olduğundan mıdır bilemiyorum soğuktan yüzler morarsa eller tutmaz hale gelse de şikayetçi olan yok.Meşhur slogan iktidar partisine de muhalefet partilerine de iyi gaz vermekte.”Durmak Yok!Yola Devam!”
Canla başla soğuğa ve olumsuz tüm şartlara rağmen tüm güçleri ile çalışmalar devam ediyor.
Vatandaş penceresinden bakıldığında bu seçimlerde seçmenin inanılmaz derecede akıllı hareket ettiğini söyleyebilirim.

Şöyle ki,
Vatandaş ,tüm sıkıntılarını ve şikayetlerini çok açık bir dille muhalefet partisi ve adayı ile paylaşıyor.Bu sayede gerekirse sorunların Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne ulaşmasını dahi sağlamış oluyor çok çaba harcamadan. Bu güne kadar iktidar partisinin ve yerel yöneticilerinin görmediği,umursamadığı veya ihmal ettiği sıkıntılarını en güçlü kanala aktarıp; dikkat edin burası çok önemli,iktidar partisi tarafından çözümlenmesini istiyor.
Yani, muhalefet mekanizmasını kendi lehinde kullanıp ,iktidardan çözümünü bekliyor!

Yerelde hangi noktada ne sıkıntı var ,halk ne istiyor ve hangi uygulamalardan şikayetçi bunu muhalefet partilerinden en güçlü gördüğü CHP adayı ile paylaşıyor.CHP adayının ve CHP milletvekili Tanju Özcan'ın bu konuları en iyi şekilde hatta kendilerinden çok daha etkili bir biçimde gündeme taşıyacaklarını biliyor.Bu sayede duyuramadıkları sesleri en etkili biçimde iktidarda yankılanmış oluyor.
İktidar partisi, bilindiği üzere seçim çalışmalarına, güçlü bir şekilde Sümer Mahallesi'nden başladı.Katıldığımız gezilerde halkın mevcut belediye başkanına ilgisinin bir önceki seçime göre daha da artmış olduğu açık bir şekilde gözlemlenmekte.İnandırıcılık anlamında mevcut başkana güven sonsuz!Sayın başkan Kuzey de yer alan dağları delip Ereğli'den Karadeniz sularını Bolu'ya getireceğim iddiasında bulunsa, inanın böyle bir çılgınlığa bile inanacak seçmen sayısı son derece fazla!

Sümer Mahallesi seçmeni,hem mevcut belediye başkanından hem de muhalefet partisi adayından doğalgazın mahallelerinde bir an önce kullanabilmek için gerekli çalışmaların bir an önce başlatılmasını talep ediyor.Lokal bir iki noktada kanalizasyon sistemindeki problemleri dile getiriyor ve yine yoğun isteklerden biri mevcut arsalarının kat adetlerinin arttırılması yönünde geliyor.
İnşaat sektöründeki tüm ülkedeki hız ilimizde de devam ettiğinden ve Sümer Mahallesi de müteahhitler açısından önem arz ettiğinden vatandaş doğal olarak mevcut değerlerini arttırma çabasında.Üç kat yapılaşma izni olan arsa sahipleri en azından dört kat yapılaşma hakkına sahip olmak için taleplerini iletiyorlar siyasilere!
En çok merak edilen konuların başında kentsel dönüşüm yer almakta.Özellikle Mahallenin daha iç kısımlarında yaşayanlar varoş havasından kurtulmak ve imkan verildiği takdirde daha modern yapılarda yaşamak istiyorlar.Bu anlamda “yeşil ışık” sonuna kadar yanmakta!

Köy ile şehir arasında kalmış yaşamlar ,artık bu duruma bir son vermek istiyorlar!Özellikle bu konuda bayanlar ve çocuklar çok ısrarlı!Hanım seçmenler park yapılmasını ve bu parkta özellikle kalıcı konutlar bölgesinde yapılan parklardaki spor aletlerinin kendi mahallelerindeki parklarda da olmasını talep ediyorlar!Elbette çocuklar her yerde çocuk ve talepleri daha fazla oyun gurubu!
Kent Meydanı'nın son hali ve İzzet Baysal Caddesi seçmen tarafından olumlu karşılanıyor ancak alternatif yolların geliştirilmesi konusunda da ikazlarını eksik etmiyorlar.
Hükümetten ve istikrardan memnuniyet yerele de yansıyor ve çok büyük bir sürpriz olmadığı takdirde, Ak Parti'nin Sümer Mahallesi'nde, 2009 yerel seçimlerinde aldığı oyu arttırmış olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Bolu'da yaşayan bir çok vatandaş gibi ,1987 yılından bu güne kadar geçen süreçte , yerel seçimlere şahit olan bir kişi olarak, bir mahallenin girişine seçim çalışmaları için gelen mevcut belediye başkanına pankartlar asıldığına ilk defa şahit olmuş olduk bu seçimde.
Elbette bu hadise mevcut belediye başkanı açısından inanılmaz moral olurken yankısı muhalefette ciddi bir deformasyon yarattı!
Aday adaylığı sürecini tamamlayan CHP'nin yarışı kaybetmiş olan aday adayları mevcut adayın çalışmalarına katılmazken ,Ak Parti'nin yarışı kaybetmiş olan aday adaylarının gerçekten samimi bir şekilde canla başla mevcut belediye başkanının yanında çalışmalara katkılarını takdir etmemek mümkün değil.
Bu durum aday adaylarının kalitesini de göstermekte.Nefsi duygularına sahip çıkıp, aynı amaç uğruna çaba harcamak, ciddi bir erdemlilik. Ak Parti'nin 2009 seçimlerinde olduğu gibi bu gün de en sıkıntılı teşkilatı merkez ilçe!

Yine seçimlerde yoklar!
İl Genel Meclis üyelerimizden seçim çalışmalarında gözümüze çarpan tek kişi Sayın Mücahit Kutlu beyi saymazsak Sayın Taner Laçin!
Merkez İlçenin en önemli derdi yine İl Genel Meclisi!
Mevcut seçilmiş belediye meclis üyelerinden çalışmalarda göze çarpanlar 3.dönemde mecliste olması kesin gözü ile bakılan Sayın Haluk İnceler,Sayın Muzaffer Zengin ve 2009 seçimleri sonrasında kadroda yer alan Sayın İsmail Gezgin,Sayın Canan Akbay ,Sayın Burak Balaban ve Sayın Aytaç Eskicioğlu.
Tüm çalışma sürecinde en dikkat çekici bir durumda mevcut adayın yani hepimizin gayet iyi bildiği Alaaddin Yılmaz'ın tavırlarındaki değişim.Ustalık dönemi olarak adlandırdığı bu dönemde sanki sihirli bir değnek değmiş o sinirli ve agresiflik gitmiş yerini garip bir mülayimlik almış.Oldukça sakin ve seçmenle inanılmaz samimi!
Bu durum seçmen tarafından da son derece olumlu karşılanmakta! Umarım kısa sürmez!

Çalışmalara aylar öncesinden başlayan CHP nin bir arpa boyu ilerleme kaydedememiş olması da tuhaf!Yapılan onca ziyaret ,tokalaşma ve sarılma sanki hiç işe yaramamış görünüyor.Sayın Mehtap Özcan Mısırlıoğlu'nun özellikle bayan seçmenler tarafından aldığı en büyük eleştiri ne biliyor musunuz?
Saçlarının her daim yapılı ve düzenli olması ve kıyafetlerindeki kalite!
Hele mimar mehtap vurgusu bir çok hanım seçmeni neredeyse çıldırtacak.Bunu bir kibir ve üstünlük taslama olarak algılamışlar.
Daha önce kıskançlık konusunu yazmış ve özellikle CHP sempatizanları tarafından neredeyse taşlanacak hale gelmiştim.ancak ne kadar doğru tespit yaptığımı bizzat görmek sadece biraz gülümseme yarattı o kadar.

Yineliyorum ,”Hanımları anlamak, bir erkek için gerçekten son derece güç! “ e
MHP ,Dr.Hüseyin İka şokunu kısa sürede atlatıp ,Şükrü Gülez etrafında çok çabuk toparlanmış durumda.Bu seçimlerde MHP seçmeni tüm oylarını kendi partileri üzerinde toplayıp Bolu'daki gücünü hissettirmek istiyor.Aksi halde önümüzdeki genel seçimlerde hiçbir iddiaları kalmayacak.20.000oy hedefliyorlar.İleriki günlerde düzenlenecek anketler MHP nin bu iddiasına cevap olacaktır.
Dr.Hüseyin İka'nın,akrabası olan Sayın Dr.Murat Yapıcı'da dahil olmak üzere tek bir ülkücüden dahi oy alabileceğini düşünmüyorum.Ancak Sayın Mehtap Özcan Mısırlıoğlu ile akraba olan Sayın İka'nın aileden CHP adayından daha çok oy alacağı kesin!

Bu arada bir siyasi oluşum olmasa da siyaseti etkileyen bir organizasyon olan cemaatin de bu seçimlerdeki tavrı merak konusu.
Şu an için cemaat için tek mesele İl Genel Sekreterliği makamına kimin atanacağı.
Cemaatin isteği belli!
Siyasi erkler kararsız!
Milletvekili Ali Ercoşkun'un tavrı açık ve cemaatle aynı paralelde!Diğer vekil Fehmi Küpçü ise kararsız.Son dönemde yaşanan gerginlikler sebebiyle cemaatle aynı paralelde hareket etmek siyasi intihar sayılabilir.

Şu gerçek ki asıl olması gereken İl Genel Sekreter olarak atanmadığı takdirde milletvekili Sayın Ali Ercoşkun'u çok sıkıntılı günler beklediğini söylemek kehanet olmaz!
Bolu'da yaşayan Karadenizliler açısından hem rektörlük seçimi hem de İl Genel Sekreterliği ataması oldukça önem taşıyor!
Bilmeyenler Çankırı ile Trabzon ilişkisini kuramayabilirler!
Biz bu ilişkiyi sonraya saklayalım ve birazda Mehmet Demirci'nin bu konuda söyleyeceklerini bekleyelim.
Şimdilik!

16.12.2013

Bu yazı toplam 1424 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim