• BIST 96.135
  • Altın 276,726
  • Dolar 5,7173
  • Euro 6,3330
  • Bolu 22 °C
  • İstanbul 28 °C
  • Ankara 24 °C

SEÇİM SONUÇLARI

Mustafa Öz

Türkiye 24. Parlamentosunu belirlemek için seçimini yaptı. Seçimden önce ülkede meydanlar ve medya üzerinden USLUBUN ÇİRKİNLEŞTİĞİ bir propaganda metodu uygulandı. Özellikle iktidar partisi lideri bu üslubu bir propaganda metodu olarak belirledi. “IRKÇI, FAŞİST, ŞEREFSİZ, BECERİKSİZ, HAYSİYETSİZ” bu sözlerle rakiplerine yüklendi. İktidarın seçim vaatlerinde Halkın tamamını kapsayan neredeyse hiç bir şey yokken bazı şehirlerimiz için ortaya attığı çılgın projeleri ile gündeme oturdu.

Muhalefet bu seçimlerde halkın karşısına yapmayı planladığı işler, projelerle çıktı bunları olabildiğince halka anlatmaya gayret etti. Sonuç itibariyle bakıldığında 9 yıllık iktidarında yaptıkları yanında yapamadıkları ile yıpranması gereken İKTİDAR: 2007 Seçimlerindeki % 46,58 oranındaki oyunu %49.91'e çıkardı ve 326 milletvekili ile 4 yıl daha iktidarda kalmayı sağladı. AKP nasıl odluda iktidardaki 9 yıl boyunca yıpranacağına oyunu artırıp başarılı oldu. Herkes bu soruya cevap bulmaya çalışıyor.

AKP NASIL BAŞARILI OLDU?

*AKP'NİN başarısının en önemli
dinamiği Lider; Recep Tayyip Erdoğan AKP için % 60 demek.

*AKP başarı için Teşkilatlanmış bir Ticari Şirket anlayışıyla olaylara organize oluyor. Parti Teşkilatlarında Toplumun değer yargılarıyla çalışmayan, toplumun çeşitli katmanlarını temsile eden insanlara yer vermesi. Teşkilatına mensuplarına sahip çıkması, onları maddi- manevi anlamda tatmin etmesi.

*Toplumun yönlendirilmesini sağlayacak kurumlara sahip olma ilkesini hayata geçirme.

*Basın ve Tv'ler, sivil toplum örgütlerine hâkim olma bu noktada gücü kullanıp hakim değilse bile pasivize etme

*Belediyeler eliyle Devletin yapamadığı: Sosyal ve Kültürel işleri yaparak (sosyal ve kültürel belediyecilikle) % 75 şehirlerde yaşayan insanların hem ruhlarına, hem de ihtiyaçlarına sahip çıkmak

*Toplumda inanç değerlerindeki çöküş, modernleşme ve şehirleşmenin ortaya koyduğu çelişkilerle yalnızlaşan insanımıza çölde bir bardak su ikramı gibi sahip çıkan: Cemaat, Tarikat gibi yapılanmalarla Direk Siyasi ilişki kurup karşılıklı (AL-VER) bir etkileşim sağlamak.

*İktidarda kalabilmek için MUKTEDİR olmanın gerektiğini anlamış olarak; GÜCÜ elinde toplamak için güç odaklarını TABİ hale getirmek; Devlet kurumlarını parti memurlarıyla Hukuku partinin uygulamalarına destek hale getirmek. Silahlı gücü kontrol altında tutmak. Gücünü ispat ederek HALKIN güce yönelmesi için psikolojik bir ortam oluşturmak.

*Çoğunluğu temsil etmenin iç ve dış demokratik çıkış gücünü kullanmak

*Başarı için siyasetin tanzimi anlamında bilinen metotların yanında bilinmeyen metotları da kullanarak: karşı Blok siyaseti Tanzim ederek etkisizleştirip dağıtmak, sahipsiz bırakarak güce yönelmesini sağlamak.

*Muhalefete karşı her koldan yüklenerek gerçeklerin perdelenmesini sağlamak.

*Çalışmalarında bilimsel metotlara ağırlık vermek. Araştırma, imaj oluşturma, reklam, propaganda metodu, saha çalışması yapma suretiyle toplumu kontrol altında tutmak

*Toplumun özüne inmese de kavramsal yönden muhafazakâr bir kimlikle yanına alarak blok oluşturması ve bu bloğa benimle iseniz kurtulursunuz mesajını vererek yandaşlar ve karşıtları yaratarak zayıfı değil güçlüyü tercihe zorlamak
Bütün bu sosyolojik gerçekler ve çalışma metotlarına ilaveten iktidar gücüde eklendiğinde: muhalefetin kendi içinde tutarsızlıkları, alternatiflik noktasındaki tatminsizliği de işin içine eklediğinde AKP başarısı ortaya çıkmıştır. Geçmiş seçimlerde mağdur rolünde olan AKP BU SEÇİMDE mağrur rolündedir. Bu rolle vatandaşa ben gidersem istikrara ve ekonomi bozulur sizde altında kalırsınız deyince vatandaşın % 87 si borçla yaşadığından daha da korkmuştur.
Dış rüzgârlarla çevremizi tanzim edenlerin AKPYE verdikleri rolde AKP için olumlu bir hava estirmiştir.

AKP işsizliği, gelir dağılımını düzeltememiş. Toplumda güveni tam sağlayamamış. Terörle pazarlık yapmış. Toplumun temel değerlerinde bunca muhafazakârlaşmaya, cemaatleşmeye rağmen düzelme olmamış çekirdek aile, aile birliği yara almış. Çevresini zenginleştirmiş. Ancak toplum bunları YOK SAYMIŞ: YAPTIĞI İCRAATLARDAN SAĞLIK, YOL VE Belediye hizmetleri, yardım ekonomisi ve İSTİKRARI benimseyerek yine güze yani AKP'YE yönelmiş. Bu seçimlerin galibi AKP ve Tayyip Erdoğan'dır.

Seçimlerin 2.galibi ise %6.7 oy oranı ile 36 milletvekili çıkaran Etnik Kimlik(Bölücülük)üzerine Siyaset yapan BDP olmuştur. Baraj olsa bu kadar milletvekili çıkaramayacakken baraja rağmen bu sayıya ulaşmıştır. Türkiye'ye AKP'ye rağmen bu başarı iyi okunmalıdır.

Bu seçimlerin Başarısız partileri CHP ve MHP'dir. Bu başarısızlığa karşı bir sürü sebep sıralayabilir. Savunma yapabilirler. Ne yaparlarsa yapsınlar şu andan itibaren sonuç değişmeyecektir. Öyleyse Darılmadan, küsmeden başaran nasıl başarılı, biz neden başaramadığı iyi tahlil edip ya siyasette varız denmeli ya da yokuz denmelidirBOLU'DA AKP 3-0 yapamamış; CHP bir milletvekili ile oyunu bozmuştur. MHP adayının çalışkanlığı ve karizması AKP'NİN 3-0 yapmasını engellediği gibi AKP adaylarının da tartışılması özellikle sayın Fatih Metinin davranışları tutumları da bu sonuçta etkili olduğu yönünde kanaate yol açmıştır.

Seçilen millet vekillerimize Sayın Ali Erçoşkun ve Sayın Fehmi Küpçü ve Sayın Tanju Özcan'a başarılar diliyorum. Bolumuza Ülkemize hayırlı çalışmalar yapmalarını bekliyoruz.

Partilerinin değil Bolunun ve Ülkemizin milletvekili olmalarını bekliyoruz.

17.06.2011

Bu yazı toplam 1584 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim