• BIST 98.705
  • Altın 220,304
  • Dolar 5,3414
  • Euro 6,0616
  • Bolu 4 °C
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara 5 °C

Seçimin sonucu ve kırılma noktaları

Mustafa Öz

Ülkemiz 22 Temmuzda sandık başına koştu. Seçimlere katılım %84 olarak gerçekleşti. Mevsim şartları dikkate alındığında bu oran beklentilerin üstünde sayılır. Seçimler genellikle Demokratik teamüllere uygun ve sakin bir ortamda gerçekleşti.

Seçim sonuçları bazıları açısından şaşırtıcı bulunsa da, genel kanaate uygun sonuçlar çıktı. Neden genel kanaate uygun sorusu sorulursa: Gerek uluslararası güçler (AB, ABD), gerekse yerel güçler (iş çevreleri, medyanın nerdeyse ekseriyeti, Liberal aydınlar, Tarikatlar, Cemaatler) iktidarın bir dönem daha kalması için ellerinden gelen her şeyi yaptılar.

İktidar arkasındaki bu destek ve demokrasi, mağduriyet politikaları ile muhalefeti demagoji ortamında boğdu. Muhalefet ne program açıklamaya fırsat bulabildi ne iktidarın yapamadıklarını açıklayabildi. İktidar şunları yapamadı, ben sorunları şu şekilde çözeceğim diyemedi. Zaten medya seçimleri bilerek ve isteyerek yok saydı.

Sonuçta kazananlar oldu, kaybedenler oldu. Kaybedenler için neden kaybettiklerinin muhasebesi çok önemli. Kazananlar da millet adına çok büyük bir vebal ve yük altına girdiklerinin bilinciyle millet yararına, ülkemiz yararına hareket etme sorumluluğu ile başbaşalar.

Seçim sonuçları iktidar tarafından ve muhalefet tarafından da iyi irdelenmeli. İktidar muhalefeti dışlamadan hizmet yarışını sürdürmeli, muhalefet ise bilinen muhalefet taktiğini bırakıp millet ve ülke yararına olan iş ve icraatlarda AK denecek yerde KARA dememelidir.

SEÇİM SONUÇLARI SİYASETİ YENİDEN ŞEKİLLENDİRECEK

Mİ?

Görünenleri değerlendirdiğimizde seçim sonuçları Türk siyasetinde yeni partilere, yeni liderlere ve yeni sorunlara da kapı aralayacak… !

DP'nin barajı geçememesi sonucunda lideri istifa etmiştir. Demokrat Parti yeni bir lider ve vizyon aramaktadır. Seçim sonucunda halkın oyları %85 olarak parlamentoya yansımıştır. Halkın parlamentoda temsili acısından yeterli olmasa da iyi bir sonuç. Bu yansımada BBP meclise girmiştir.

ANAP eski genel başkanı meclise girmiştir. Merkez sağda yeni bir oluşuma çalışacağını şimdiden denklere etmiştir. ÖDP meclise girmiştir. Belki de Türk siyasi tarihinde ciddi çalkantılara ve dönüm noktalarına sebep olacak DTP bağımsız olarak grup kuracak sayıda meclise girmiştir. Yani düz ovada siyasete başlayacaklar. Öte yandan bu siyasi partinin Terör uzantısı da yurt içinde ve yurt dışında bölücü faaliyetlerini sürdürmeye devam ediyor. PKK sorunu Kürt sorunu olarak özdeşleşip ülkenin başına ne dertler açacak, iktidar nasıl bir politika izleyecek belli değildir. CHP’de seçim sonuçları tam bir deprem etkisi yaratmıştır. Genel başkanın konumu tartışılmaktadır. CHP'den seçilen DSP'liler mazbatalarını almadan Zeki Sezer ile irtibata geçtiler. Yeni parlamentoda MHP de yer alıyor. Ülke sorunlarına karşı muhalefet partisi olarak nasıl bir duruş sergileyecek merak ediliyor. İktidar DTP ile MHP’yi karşı karşıya getirecek açıklamalar yapmıştı. Ancak DTP'nin parlamento içinde ve dışındaki faaliyetlerinin denetimindeki sorumluluk iktidar partisinde olacaktır. Umarız demokrasi dışı gelişmeler ve sıkıntılar olmaz..!

BEKLEYEN SORUNLAR

Meclisi bekleyen ilk kırılma noktası Cumhurbaşkanı seçimidir. Seçim parlamentoda geniş bir mutabakatla yapılırsa, milletin beklentisine cevap olacaktır. İktidar seçim sonuçları açıklandıktan sonra aklıselim ifade edecek açıklamalar yaptı. Muhalefet özellikle de MHP sorumlu davranarak Cumhurbaşkanı seçiminde uzlaşı içinde olmalıdır. Nitekim sorumluluğumuzun bilinci ile muhalefet yapacağız diye açıklamada bulundular.

Ülkenin kırılma noktalarının başında gelen TÜRBAN ve inanç özgürlüğü, Laiklik vb. konularda MHP iktidarla birlikte mutabakat içinde sivil bir anayasa paketinde anlaşmalı milletimizin tabanda hırpalanması son bulmalı, Devlete ve Anayasal kuruluşlara olan güvenci sarsılmamalıdır.

Demogoji yapılarak gözden kaçırılan ama ülke gündeminde ön sıralarda yer alan: İşsizlik, TERÖR, Gelir dağılımı adaletsizliği, iç ve dış borçlar, Adalet reformu, eğitim reformu, partiler konu, ekonominin kayıt altına alınması, AB ile ilişkiler, dış poloitika konuları milli çıkarlarımız ve ülke menfaatlerine uygun olarak sonuçlandırılmalıdır.

Milletimiz iktidara 2. defa güven duyarak; parlamentoda tek başına iktidar olarak ezici bir çoğunluk sağlamıştır. Cumhurbaşkanlığı seçimi ve Anayasa değişikliği dışında her bir kanuni düzenlemeyi yapacak bir güç vermiştir.

Demokrasinin uzlaşma yönünü de dikkate alarak ülkenin beklenen sorunlarının çözülmemesi için hiçbir sebep yoktur. İyi niyetle bu fırsat değerlendirilmeli hem ülke, hem millet hem de siyasi erk kazanmalıdır.

Milletimiz buna layıktır. Seçimlerin ülkemize insanımıza ve Demokratik yarışı başarı ile tamamlayan partilerimize yeni seçilen milletvekillerimize hayırlı olmasını diliyorum.

27.07.2007

Bu yazı toplam 1018 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 218 21 21 | Haber Yazılımı: CM Bilişim