• BIST 100.720
  • Altın 217,505
  • Dolar 5,2802
  • Euro 6,0008
  • Bolu 8 °C
  • İstanbul 13 °C
  • Ankara 5 °C

ŞEHRİMİZ UYGULAMALAR VE 18.MADDE

Şenda Aksungur

Günlük olayların stresini bir nebzede olsa geride bırakarak manen güçlenmeye önem verdiğimiz Ramazan ayı ve Bayramını geçirdik. Bu zaman içersinde tarihi camilerimizi bir kere daha gezmek ve gezemediklerimi de teknolojinin imkanları ile CD ve resimlerinden inceleyerek geçmişteki büyük ustaları ve bunları yaptıran ecdadımızı bir kere daha hatırladım. Bu arada değerli mimar arkadaşımız Semih Dimicioğlu çıkardığı Sebilci dergisinde Eski Bolu nun cadde ve sokaklarının ve tarihi binalarının konum ve fotoğraflarını yayınlayarak ne kadar güzel bir şehir olduğunu bir kere daha ispat ediyor.Buradan görüldüğünde şayet yukarı çarşı ve ana cadde ve sokaklar kültür mirası olarak olduğu gibi muhafaza edilseymiş tarihi Safranbolu çarşısına göre daha bile güzel olacağı açıkça belli oluyor.Birde Sebilci dergisinin 5.sayısında yine Dimicioğlu'nun hazırladığı ve Orta Hamam –Saraçhane Camii-İmaret Cami-Süreyya Otel ve tarihi Sultan Hamamı arasındaki bölge için geliştirmiş olduğu ve tarihi yapı HALKASI nın yeniden oluşturulmasını gösteren plan bulunmakta.Bunu gerçekten sanki benim yıllardan beri tahayyül ettiğim görüntünün adeta canlanması gibi algıladım,bu oluşumu imkansız kılan Belediye otoparkı nında buradan her ne kadar çatısında bazı yatırımlarda oluşmasına rağmen mutlaka bir gün kaldırılacağını ve tarihi halkanın oluşacağını canı gönülden temenni ediyorum,Birgün Sayın Başbakanımız Bolu'ya ziyaret edecek ve bu bölgeyi görecek olursa mutlaka bu gerçek ucubenin kaldırılmasını derhal emredecektir.
Bu arada İzzet Baysal caddesi yol kaplama çalışmaları da bitmiş gibi ve kent mobilyaları da konmuş bulunuyor her ne kadar yeşil Bolu imajı yitirilmiş de olsa hiç olmadı toz toprak içersindeki rahatsızlık veren çalışmalar sona ermiş olması iyi. Anıtpark da sona gelinmekte.
Ancak benim düşüncem daha evvelde yazdığım gibi bu caddede raylı sistem uygulanması ve örneğin nostaljik bir tramvay işlemesi nin harika olacağı yönündedir, tabiî ki alternatifi de geliştirebilinir şimdilik bunu zamana bırakıyorum.

Aslında Bolu bu kadar yoğun çalışmayı hiçbir arada yaşamadı kaos ondan oluştu. Yapılan çalışmalar her ne kadar beklentilerin biraz dışında kalsa da hızlı bir değişim olduğu da çok aşikar Öte taraftan alt yapı çalışmaları da halen sürmekte birde şu boruları patlatmasak çok iyi olacak. Ben Kozlu suyunu sormak istiyorum bu yüksek debili su ne oldu neden sistemden alındı herhalde açıklaması vardır fakat tüm kuzey deki mahallelere yetebilen bu kaynak yeniden devreye girebilmelidir.Bu arada Kültür park da yapılmakta olan otopark inşaatında sona yaklaşılmakta burada düşünülen yeni parkta mutlaka nefes alacak bir güzel bir mekan olmalıdır.
Günümüzün asıl konusu 3194 sayılı İmar kanunun 18.Maddesi uygulamalarının şehrin pek çok mahallesinde başlatılan çalışmalarının bölge idari mahkemesince iptal edilmesidir.
İmar kanununun bu bahsedilen maddesi özellikle şehirlerin tasdikli İmar Planı dışındaki inkişaf sahalarında ve bunlarında dışındaki açık arazilerde tarla veya sadece arazi niteliğindeki yerlerde arsa üretebilmeleri için belediyelere hareket kabiliyeti getiren bir maddedir.Belediyeler bu ham arazileri işleme sokarak%40 oranında bunlardan alan alarak yeşil alan okul ve cami yerlerini vs ayırarak parsellere dönüştürebilme yetkisine sahiptirler.Ancak ürettikleri bu parsellerden kendilerine yer ayırma ve bunları satarak kar etme vs yetkileri de yoktur.Aynı zamanda bu oran mutlaka % 40 olmayabilir üst sınır %40 dır.
Bolu'daki duruma bakıyoruz 18.Madde şehir içinde imarlı bölgelerde uygulanmakta ve belediye parsellerden kalan bu payı kendilerine ayırmaktalar hatta satmaktalar.
İmar Kanunu yol açmak içinde bu maddenin kullanılmayacağını ifade etmektedir. İmarlı bölgelerde yol açılması veya genişletilmesi için 18.madde kullanılamaz yollar istimlak veya rızaen yola terk ile yapılarak açılırlar. Dolayısıyla yanlış hesap Bağdat'tan dönmüştür. Şimdi olaya biraz daha yakından bakalım diyelim ki bir kişi kat mülkiyeti olan bir binadan bir adet mesken satın alıyor ve iştirakli mülkiyetinin tapusunu alarak mesela yurt dışına gidiyor daha sonra diyelim 1 yıl geçtikten sonra geldiğin de aaa birde bakıyor ki evinin olduğu yer 18. Maddenin gazabına uğramış tapusu değişmiş ev bahçeli binaya dönüşmüş ve belediye oh ne ala bedavadan üstelikte hiç hakkı olmadan gelmiş kendilerine ortak olmuş hani adalet mülkün temeliydi?
İşte ADALET geldi demek ki doğruymuş gerisi hikaye bir şekilde hal olur herkes hakkını alır.Belediyenin varsa yanlış uygulaması değiştirilir.
Bolu için konuşursak şehrin görüntünü değiştirmek modernleştirmek insan sağlığına uygun hale getirecek yatırımlar yapmak haksızlık yapılması için geçerli MAZERET olamaz.BUNU HERKESİN anlaması gerekir.
Bugün belediyemizde maalesef eski tabirle istişare yeni tabirle diyalog eksikliği vardır.İmarla görüşemezsiniz sizin fikriniz yoktur her şeyi bilir ve yaparlar Halbuki insanla ilgili konular karşılıklı görüşerek çözülür herkesin bir görüşü ve bilgisi vardır unutulmamalı el elden daima üstündür.Ben İmar müdürlüğü için ışıklı tabela ve sıra sistemini öneriyorum istenirse uygulanabilinir.Esen kalınız.

Bu yazı toplam 3356 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 218 21 21 | Haber Yazılımı: CM Bilişim