• BIST 99.677
  • Altın 220,808
  • Dolar 5,3464
  • Euro 6,0772
  • Bolu 1 °C
  • İstanbul 8 °C
  • Ankara 3 °C

Sezar’ın hakkı Sezar’a!

N. Gürkan Yetkin

Daha önce yazmış olduğum yazılarımda birkaç kez belirtmişimdir. ”Eleştirmek dünyanın en kolay işi!” Herşeyi eleştirebilirsiniz! Yeter ki isteğiniz içinizdeki beğenmeme veya herşeye muhalif olma duygunuzu kabartın. Hele bilmediğimiz, anlamadığımız aslında sizinle hiç alakası olmayan konularda ahkam kesme huyumuz yok mu? Yapılanları, çalışmaları iyi niyet gözlüğüyle süzmek yerine “baltaca” ilk çağlarda yaşamış insan profiliyle değerlendirmek! Hani muhatabına “pes! İnsaf!” dedirtecek türden olanlardan!

Muhalefet, kanadının açıklanan teşvik yasasına yaklaşımına bir bakın! Sanırsınız kıyamet koptu. Bolu mahvoldu, yıkıldı, bitti, gitti. Yüklen milletvekilerine! Yıllar önce, yine tek başına iktidar Ak Parti döneminde, Bolu'muzun güzide tesisi “Arçelik” firmasının bir yatırımını Bolu'ya kaydırmak için özel yasa ve düzenleme yapılmasını sağlamadılar mı?O düzenleme sonrasında Bolu'ya ek tesis yapılıp istihdam ve üretim artışı sağlanmadı mı? Bolu'da bunun dışında bir yatırımcı çıkıp da “Ben bu teşvik yasası çıkmasaydı yatırım yapacaktım ,…….sebeplerden dolayı vazgeçtim………Engellemeyle karşı karşıyayım.” demekte mi? Aksine hala şu an bile temal bölgesine yakın alanlarda yatırımcılar arazi aramaya devam ettiğine göre, bazıları projelerini bile tamamlayıp inşaatlarına başlamış hızla devam ederlerken, bazıları da başlamak üzere olduğu gerek ilgili sivil toplum örgütü, gerekse yerel basınımız tarafından gayet iyi bilindiği halde, meseleye bu açıdan bakan bir Allah'ın kulu var mı?

Birileri hikaye anlatıp felaket tellallığı yaparken, birileri de söylenenlere hiç aldırış etmeden laf değil iş üretmeye devam ediyor. Karacasu Termal bölgesini kapsayan Turizm bölge çalışması, son hızıyla devam ediyor mu? Cevap: Evet! Bu bölgenin can damarı olacak olan yol düzenlemesi son hızıyla tamamlanmak üzere devam ediyor mu? Cevap: Evet! Hammadde ve üretim trafiğini rahatlatacak olan duble yol çalışmaları son hızıyla devam ediyor mu? Cevap: Evet! Bütün dünya ekonomik krizden inim inim inlerken,Bolu'muzda faaliyet gösteren “Gentaş” ve “Karadeniz Döküm” gibi güçlü kuruluşlar ciddi yatırımlar yapıp, üretim kapasitelerini arttırmak için var güçleri ile çalışmıyorlar mı? Cevap: Evet! Boludağı A.Ş projelerini basınla da paylaşıp o dev yatırımlarına krize rağmen başladılar mı? Cevap:Evet!

Bolu teşvikten yararlanamıyor diye “Abant, Yedigöller, Kartalkaya, Gölcük, Taşlıyayla, Arkut dağı, Sarot, Karacasu vb.güzide mekanlar teşvikten yararlanan illere mi göç ediyor? Hayır! Arçelik, Bolu Çimento, Gentaş, Beypi, Erpiliç gibi ilimizin gururu köklü firmalar işletmelerini taşıma kararı mı aldılar?" Hayır!

O halde günlerdir neyi konuşuyoruz? Şu an görev yapan ve iktidar partisi mensubu olan vekiller yerine muhalafet partilerine mensup vekiller olsaydı, bu teşvik yasası farklı mı çıkacaktı? Hayır! O halde vekillerimizin bu konudaki suçu ne? Kim diyebilir ki “vekillerimiz Bolu'nun daha da gelişmesini istemiyorlar!”

Gelecek yine yalancı pehlivanları tuş edecektir. Alt yapı çalışmaları tamamlandığında, mevcut ciddi kuruluşlar Bolu'da yatırım yapmaya devam edecekler ve yeni yeni firmalar da Bolu'muzda faaliyet gösterecekler. Bu sözüne ettiğim gelecekte öyle çok uzun bir tarih değil! 2011 yılına kadar sağ olanlar bir çoğunu görecekler!

Aynı ekip! Aynı oyuncular! Ellerinde yalan yanlış belgeler ile Bolu'ya doğalgazın gelmeyeceğini de söylemişlerdi. Hatırlayın! Çok geçmiş zaman değil! Hala o dönemde kimin ne söylediği birçoğumuzun hafızasında! Daha bir yıl önce! Aynı ekip! Aynı zihniyet! Bolu'ya doğalgazın gelmediğini, 2009 senesinde doğalgaz kullanımının hayal olduğunu söylememişler miydi? Yerel televizyon arşivinden bir yıl öncesinin kayıtlarını çıkarsın, tekrar hafızaları tazelesin! Herkes de kimin ne mal olduğunu bir kez daha anlasın!

Muhalefet olmak için gerçeği bile inkar etme üslubu, bu güne kadar, bu tür muhalefet yapan kime ne kazandırmıştır? Bu şekilde davranmaya devam edenler, önlerinde bir çok yenilgi durmasına rağmen, hala aynı üslubu devam etmektedirler anlamak mümkün değil? Çocukluğumuzdan beri “yalancının mumu yatsıya kadar yanar”atasözü tüm eğitim-öğretim hayatımız boyunca her daim öğütlendiği, bir çok örneği hikaye edilerek belleklere kazındığı halde, aynı eğitimden geçmişlerin, defalarca bu atasözünü “bizim mumlar bir iki ay idare eder mi?” diye tecrübe etme çabalarını görüp de şaşmamak elde değil!

Muhalif olmak haksızlık etmeyi gerektirmez! Ortada bir yanlışlık varsa bu yanlışlığı dile getirmek, sadece sorunu söylemek değil ardından çözümü de ortaya koymak, gözden kaçan aksaklıklara dikkat çekmek yapıcı muhalafet gereği! Ancak maksat üzüm yemek yerine bağcıyı dövmek olduğunda, muhalefet yapma görevi adına sergilenen davranışa örnek, işte bugünlerde Bolu'da yaşananlar ve söylenenler!

Topluma karşı, toplum yararına söyleyecek bir sözü olmayanların kişilere karşı sergiledikleri hakaret içerikli, aşağılayıcı tavırlar bir iki şakşakçı tarafından takdir görse de, toplum tarafından itibar görmez.

Toplum kavgaya meraklıdır. Şahit olduğu bir kavga olayını arenada dövüşen gladyatörleri izlediği gibi sonuna kadar seyretmekten zevk alır. Sırf olaya görgü tanığı olmamışlara tam olarak anlatabilme adına hiçbir detayı kaçırmak istemez. Ancak o izleyicilerden hiçbiri o kavganın içinde de yer almayı da istemez! Hele toplum izlemekten zevk aldığı kavgacı tipleri aslında hiç sevmez! Bu tür kişilerle arkadaşlık etmez, samimiyet kurmaz!

Ancak bu tür kavgacı tipler toplum tarafından yarattıkları her kargaşanın iznenildiğini bildikleri için, ilgi odağı olmaktan her zaman keyif alırlar! Aynı kişiler herhangi bir konudan kargaşa çıkartmak için kalabalık ortamları seçerler! Ancak bilmezler ki toplum zalimin değil mazlumun, haksızın değil haklının yanındadır.

Topluma örnek olması gerekenlerin, kişilere değil meseleye odaklanması gerekmektedir. Her zaman sadece sorunları dile getirmek ve bu sorun etrafında sızlanıp durmak, çözüm adına bir şey yapmak asla sayılmaz. Sorunu gerçek anlamda fark eden çözümü de ortaya koyar. Ulusal kanallarının hemen hemen hepsinde hemen hemen her gece yayınlanan açık oturum programlarını bir çok kez izlemişsinizdir. Bu programlarda ortaya konan sorun hemen hemen tek cümleden ibarettir. Katılımcılar tarafından tartışılan her ne kadar sorunmuş gibi görünse de, asıl olan sorunun çözümüne odaklı yaklaşımlardır.

Bolu bu teşvik yasasından dördüncü bölgede yer alan bir il kadar yararlanamayacaktır. Bu realitedir! Ancak Bolu'da yaşayanlar olarak yapmamız gereken ağlanıp sızlanmak yerine, elimizde olanlarla ne yapabileceğimizi planlamak ve harekete geçmektir. Böyle yapmak yerine beş yıl boyunca birileri gibi her gün ağlayıp sızlanmak bir fayda sağlayacak mı? Hayır! Boş boş oturup yeni teşvik yasaları piyangosunu beklemenin Bolu'muza ve Bolu'muzda yaşayan bizlere bir katkısı olacak mı? Hayır!

Hala değerlendiremediğimiz oldukça fazla değerimiz ve kaynağımız var! Öncelikle bu değerlerimizi ve kaynaklarımızı ortaya koyalım, bunları faydalı bir biçimde kullanabilmenin yollarını bulalım ve planlarımı yapıp eyleme dönüştürelim.

Unutmayalım ki hala çok kolay ulaşabileceğimiz, Bolu için, Bolu'da yaşayan bizlerin daha iyi şartlarda daha refah yaşayabilmelerini sağlayabilme adına ellerinden geleni yapmaya can atan, genç, dinamik en önemlisi bizden, içimizden biri olan üç adet iktidar partisi mensubu milletvekilimiz var! Takdire şayan bir performansa sahip, akıllı, becerikli, başarısını işinde ve gündelik hayatında ispatlamış, güvenilir, namuslu, çalışkan, özverili, işbilir ve iş bitirici Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı ve Meclis Başkanımız var! Kafasına koyup yapılamayanları yaparak Bolu'muzun çehresini değiştirmiş olan, tuttuğunu koparan Belediye Başkanımız ve ekibi var! Bu güne kadar hizmet vermiş Valilerimizden çok farklı bir yapıda genç, çalışkan, becerikli ve azimli, halk adamı bir Valimiz var! Güçlü ve tecrübeli İl Genel Meclisi ve Başkanı var!

Kısaca un var! Şeker var! Maharetli aşçı da var! Hiçbirşeyden memnun olmayan gurme de var! ”Pişse de yesek!” diye sabırsızca bekleyen ahali de var!

Haydi o zaman helva yapalım!

18.06.2009

Bu yazı toplam 612 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 218 21 21 | Haber Yazılımı: CM Bilişim