• BIST 101.742
  • Altın 228,531
  • Dolar 5,2959
  • Euro 5,9997
  • Bolu 2 °C
  • İstanbul 5 °C
  • Ankara -3 °C

SİLAHLARIN GÖLGESİNDE DEMOKRATİKLEŞME PAKETİ

Mustafa Öz

Çağdaş demokrasilerde ve hukuk sistemlerinde her vatandaş eşit haklara sahiptir. Hukuk nazarında da zengin – fakir – siyasi kariyeri – etnik kimliğine – inancına bakılmaksızın adil bir bakışı duruşu hak eder.
Demokrasisini içselleştirememiş – kamu vicdanı gelişip oturmamış rejimlerde ise : Bütün kapılar torpile, kayırmacılığa, yandaşlığa, ideolojik bağnazlığa açılır. İstediğiniz kadar kanun yapsanız <<KÖTÜ UYGULAYICILAR>> elinde adil olmayan, siyasi bakışa esir olmuş sonuç verir.
Ülkemizde 1946 yılından bu yana kesintilere uğrasa da TOPLA ÖRDEK bir demokrasi ile adeta suçluyu koruyan – suçsuzu cezalandıran bir hukuk sistemi ve yürütme ile karşı karşıyayız. Milletimiz HAKLAR ve HÜRRİYETLER konusunda bekleneni hiç alamıyor. Sürekli ÖDEVLER veriliyor. Haklar ise kaşıkla verilip KEPÇE ile geri alınıyor.
Devletin çarklarının işleyişinden, kayırmacılıktan, yolsuzluktan – hukukun siyasallaşmasından şikayet etmeyen hiçbir kimse yok gibi.
Bu ülkeyi yöneten siyasiler ülkenin sorunlarını çözmek üzere iş başına gelseler de maalesef sorunlar çözülememekte SEN – BEN kavgası sonucunda kilitlenmektedir. Yönetemeyen demokrasilerde kilidi açmak için çoğu zaman ya askeri darbelerle çözüm aranmış ya da sivil toplum kuruluşlarının kitle eylemleri ile siyasiler üzerinde baskı kurularak HAKLAR – HÜRRİYETLER alınmaya çalışılmıştır.
Bu zaafı gören iç ve dış çevreler ülkelerin yumuşak karınlarını kaşımak onların sorunlarını daha da GİRİFT hale getirmek için bu sorunları kaşıyacak yapılar oluşturmuşlardır.
PKK'da bu şekilde oluşturulmuş bölücü bir örgüttür. Bu örgüt her ne kadar Kürt halkının hakları için mücadele ediyor gibi gösterilse de artık yaptığı kirli işler; kaçakçılık – uyuşturucu – her türlü kan dökme özelliğini bilmeyen duymayan kalmadı. 30 yıl milletimizin başına bela oldu. Onca can ve mal kaybına sebep oldu. İktidar haklar ve hürriyetler açısından bir şeyler yaptıkça peşinden KOLLEKTİF haklar istenmeye şiddet TERÖR artırılmaya devam etti. İktidar sanki onların şiddet talepleri karşısında bu işleri yapıyor görüntüsüne girince daha da güçlendiler. Bu ülkede silahla ve TERÖRLE hak almak artık ÇÖZÜM SÜRECİ bağlamında meşrulaştı.
Bir yanda silahlar öbür yanda meşru iktidar silahların namlusu yükseltince yapılan kirli pazarlıklar hız kazanıyor PAKETE dönüşüyor. Paketin içine aynen Anayasa değişikliğindeki HAVUÇ metodu ile bir iki de başka madde yerleştirmiş oldukları anlaşılıyor. Neyse paket açılacak ama silah yine duruyor. Silah kaldırılacak namlu yükseltilecek ufukta yeni bir PAKET daha bunun sonu olur mu? …
Öte yandan vatandaş TRABZON'da iki bakanın programında pankart açıyor. Adamı anasından doğduğuna pişman ediyorlar. İktidarın AKIL BABASI ABD'de dış ilişkiler komisyonunda KERR konuşuyor arka sırada SURİYE POLİTİKASINI ELEŞTİREN PANKARTLAR HAVADA hiç müdahale yok! Hangisi demokrasi.
İktidarın Başvekili hukuksuz hiçbir işe müsaade etmeyiz diyor. Ama silahların gölgesinde PAKET yapıyor. Öte yanda ise silahsız olanların ağzı kapatılıyor ve karga – tulumba götürülüyor. Onlara da siz de PKK'yı örnek alın mı demek isteniyor? Değilse istediğin PAKETİ açsan ne olur_ Zihin yapın otoriterliğe kaymışsa uygulaman da o yönde olur.
Silahların gölgesinde yapılan paketleri bu millet kabul etmez. Bu yol iyi bir yol değil. Hani sen SİSİ'ye kızıyordun! Neden silaha biat edip TERÖRİSLE – TERÖRLE masaya oturuyorsun.
Demokrasiyi; Yürütmesi – Yasaması – Yargısı – Tüm vatandaşları nezdinde kendin içselleştirsene… Yaptıklarını uygulasana… Senden bendene son versene… Esas PAKET ADALETTİR – EŞİTLİKTİR – SİYASİ BAĞNAZLIKTAN KURTULMUŞLUKTUR.

Bu yazı toplam 832 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim