• BIST 102.715
  • Altın 223,931
  • Dolar 5,2843
  • Euro 5,9542
  • Bolu 3 °C
  • İstanbul 8 °C
  • Ankara 6 °C

SİLVAN SALDIRISI

Mustafa Öz

SİLVAN SALDIRISI-DÜZENLENEN RAPOR-SİYASETİN YAKLAŞIMI

AKP iktidarı 9 yılda iç siyaset, dış siyaset de dâhil 88 yıllık Cumhuriyetin tüm birikimlerini yok sayan bir değişim modelini (AKP TÜRKİYE'sini) ülkede hakim kılmaya çalışıyor. Bu modelin içinde Asker siyasetin emrinde olmalı. İktidar “TAK dediğinde o ŞAK yapmalı” şayet bu anlayışa gelmezse: BAŞ ile GÖVDE arasındaki uyumu öncelikle bozarak itibar kaybetmeli itibarı zedelenerek teslim alınmalı…! Bütün devlet kurumları için aynı metot uygulandı. Yargı ve asker hariç diğerleri kolayca halledildi. Yargı için: YASA ve referandum metodu son çare olarak işleme kondu. Sonuç yargı tamamen siyasetin emrine girdi. Aykırı ses çıkaran varsa kolay; hemen yeni HYSK devreye giriyor hallediliyor. Geriye kalan tek ASKER VAR. Türk ordusu dünyanın sayılı orduları arasında, sayı ve kuvvet yönünden 9.sırada. Kahramanlıkta bu sıralama ilklerde yer alıyor. Türk ordusu çok partili dönemde, ülke yönetimini ve demokrasiyi zaafa uğratan SİYASİLER yüzünden darbe geleneği ile karşı karşıya geldi. Bu darbe dönemleri ordunun hiyerarşik yapısından bozulmaya, halk nezdinde ise itibar ve güven kaybına, hatta ordu karşıtlığına yol açtı.

Ordunun ihtilal geleneği, ordu içinde kendine aşırı güven, denetime bazı alanların kapalılığı; dünyadaki değişimle birlikte, Türkiye'deki değişimin orduya yansımasıyla ordunun daha çok tartışılması, gündemde kalmasına sebep oldu.

Ordu içinde de her kurumda olabildiği gibi zaafları olan, suça meyilli, hiyerarşiye karşı olan, milletin içinde yuvalanmış akımlar , cemaatlere mensup olup ordu da kendine yer arayan, ikbal peşinde koşanlar elbette ki var..! İşte bu zaafları dış düşmanlar keşfetse de bir şeyler yapsa hepimiz kahroluruz. Ancak bu zaafları içerden birileri kurcalıyor. Orduda birbirini jurnalleyen, birbirine diş bileyen sanki bir ekip var.
Gövde ayrı, baş ayrı gidiyor havası veriliyor.

Bu özellikle bazı çevrelerce destekleniyor. Zaaf olarak kaşınıyor. Siyaset bu olaylara iyi niyetle yaklaşmıyor. Onun amacı düzeltmekten çok TESLİM ALMAK. Bu amaca yönelik her metot mubah.

Peki ORDUNUN BAŞI ne yapıyor. Aşırı güven ve hiyerarşi zaafını görüp tedbir alması hata yapmaması, milletin ordusu olma yolunda her türlü adımı açıkça ve tereddüt göstermeden alması gerekirken hala, kendini hırpalayanlara koz veriyor. Dilim varmıyor ama BAŞ'ı hain konumuna sokanlara koz veriyor. SİLVAN TERÖRÜNDEKİ sonuç raporunda kem küm etmek bu demek.

Asker kem küm etmez. Siyaset TERÖR adına hiçbir şey yapmazken alması gereken siyasi adımları atmaz ve ANAYASA, YASALAR açıkça çiğnenirken cılız bir sesle konuşur, sıfır seviyesindeki terör kendi iktidar dönemlerinde yeniden azar, kurtarılmış ilçe, il oluşturur. Devlete kafa tutarken ZAAF'tan bahseden olmaz, SUÇU şanlı orduya yıkarlarsa. Sen kem küm edemezsin. Emrindekileri koruyamayan emirleri sağlıklı veremeyen birbirini jurnalleyen, itibarı özellikle kendi içinden de birilerine yaranmak için düşünülen ordu konumuna düşersin…! Evet iç ve dış çevrelerden beklentisi bu yerde olanlar ELLERİNE kına yaksın.

Ama sende gövdenle başını bütünleştir. Tarihi geçmişin milletin hala sana güveni bunu gerektiriyor. Sen 16 asırlık bir ordusun. Nice devletler, nice padişahlar, nice halk kahramanları, nice siyasetçiler gördün. Onlar yok ama bu millet var oldukça sen var olacaksın. Ama millete layık olduğun, milletin ordusu olduğun sürece.

Bu ülkede 9 yılda gelinen nokta içerde ve dışarıda teslimiyettir. Polis teslim olmuştur. Dün özel harekât destanlar yazarken, üç beş kişi yanlış yaptı diye bu teşkilatı dağıtanlar. Bugün özel harekâta sığınıyorlar. Peki o kurduğunuz özel harekatta RUH var mı? CESARET ve KARARLILIK var mı? Yoksa itibarsızlaştırmak istediğiniz ORDU için yeni bir çıkış kapısı mı? Polis bu işi iyi yapıyorsa neden Doğu'da ve Güneydoğu'da tek panzerle bölücülerin oyuncağı yapılıyor. Neden 9 yıl beklendi. Siyaset özellikle dış dünya ve KANDİL açısından yapması gerekenleri neden yapmadı. İRAN KANDİL'i vururken neden biz dün pasaport verdiklerimizin dibinde el pençe duruyoruz. İçerde her türlü provakasyonlar yapılıyor. Özerklik ilan ediliyor. Onca şehit veriliyor. Ya cılız bir ses, ya da CEK-CAK. Beyler Türkiye bölünüyor. Siz ise siyasete bu ülkeyi ve kurumları peşkeş çekiyorsunuz. Bunu ne millet nede tarih affetmez. Bu millet size güvenip çoğunluğu arkanıza almışsa sorunları çözün diye güvendi. Tıkanıklığı çözümsüzlüğü siz sağlayacaksınız. Sahi siz neden itibar kaybetmiyorsunuz…!

29.07.2011

Bu yazı toplam 1208 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim