• BIST 1.403
  • Altın 497,259
  • Dolar 8,6717
  • Euro 10,3548
  • Bolu 25 °C
  • İstanbul 28 °C
  • Ankara 26 °C

Şimdiye kadar ne yapıldı?

Mustafa Namdar

Bolu'da 462 dernek, 20 kadar da kurulmuş vakıf var. Dernek ve vakıfların kuruluş amaçlarında yörenin kültür, sanat ve tarih değerlerini korumak, doğal güzelliklerine sahip çıkmak, insanlar arasındaki sosyal dayanışmayı, huzuru, güveni ve barışık yaşamayı sağlamak vardır. Her kuruluşun amaç bölümünde ifadesini bulan metinde, tarihi değerlere sahip çıkılması, yeniliklerin takibi, mevcut varlıkların korunup yaygınlaştırılması, hitap ettiği toplumun sos yo ekonomik yapısının iyileştirilmesi için gönüllü birliklerin çalışma esasları yazar.

Amaç; toplumun huzuru, dayanışmanın sağlanması, yardımlaşma ağının kurulması, örf, adet, gelenek ve göreneklere sahip çıkılması, tarihi mirasın korunması ise, bu kadar dernek ve vakfa ne gerek var? Bu düşünce içinde olan müteşebbisler, mevcut kuruluşların görevlerini gerçek anlamda yapamadıklarını gerekçe gösterseler de, işin temelinde yatan hareket kabiliyetini sağlayan paradır.

Vakıf ve dernekler vardır, yaptıkları etkinliklerle halktan aldıklarını ihtiyaç sahiplerine dağıtır. Vakıf ve dernekler vardır, düşünce ve fikir üreterek daha mutlu gelecek için toplumun önünü açarlar. Vakıf ve dernekler vardır, sahip olduğu malvarlığı ile insanlara barınak olur, kol kanat gererler.

Günümüzde sanat, iş, kültür, eğitim, öğretim, hemşehrilik, ekonomik ve sosyal alanlarda insanların bir araya gelerek güç oluşturmalarının bir ayağı, dernek ve vakıflarımız olmuştur. İhtiyaçların karşılanması isteği, vakıf ve dernek kuruluşlarını da tetiklemiş, bu nedenle de sayıları her geçen gün artmaktadır.

Bu kuruluşlara bir yenisinin eklenmesi çalışmaları son noktaya gelmektedir. Uzun zamandır üzerinde çalışılan “Bolu Bağışçılar Vakfı”, yaklaşık 30 kurucusunun 7 bin YTL ile katkıda bulunacak olan kurucular kuruluna en büyük destek, Bolu'nun köklü tanınmış ailelerinden işadamı Sn. Haldun Taşman'dan gelmiştir.

Zaman zaman varolan Bolu Kalkınma,Bolu Kalkınma ve Tanıtma Vakıflarının varlığından bahsedilerek, yeni bir kuruluşa gerek var mıydı soruları gündemin konusu olmaktadır. Bunlardan Bolu Kalkınma ve Tanıtma Vakfı düşünce bazında toplumun önünü açmakla işlevini yerine getirmeye çalışmaktadır. Abant İzzet Baysal Üniversitesi fikrinin olgunlaşması, dört mevsim Bolu adıyla Bolu'nun doğal güzelliklerinin fotoğraflanması, Foto Safari turlarının düzenlenmesi, Bolu yöresel yemeklerinin tanıtılması konusunda tanıtım işlevinin yerine getirilmesi, hep bu düşüncelerin sonucudur.

Ayrıca ulusal bazda organize edilen fuarlarda işletmelerin bir ara gelmesinde, koordinasyon görevini yerine getirmesiyle turizme ait hizmetlerini sürdürmektedir.

Bütün bu işlemlerde ekonomik destek de, aracı, etkinliklerin oluşumunda düşünce bazında katkı sağlamak, her zaman yeterli olmuyor. İşin ekonomik boyutunda da aktif olabilmeniz için, mali kaynaklara ihtiyaç kaçınılmaz oluyor. İşte, kurulan bu Bağışçılar Vakfı'nın yüklü bir ana sermayesi olacak.

Bolu'da kurulu bulunan Oda-Vakıf-Dernek gibi sivil toplum kuruluşlarının hazırlayacakları Bolu'nun doğası ve insanlarının dayanışmalarına ait projelerin hayata geçirilmesinde mali destek sağlayacak, ihtiyaç sahiplerine burs ve sosyal yardım konularında bağışçılığı teşvik ve koordine edecek.

Daha güzel bir Bolu'da daha mutlu insanların yaşamasını sağlamak başlıca amaç olacak.

Şimdiye kadar ne yapıldı suçlaması yerine, bundan sonra neler yapılabilir veya yapılmalı sorularına yanıt aramak, en güzel eleştiridir diye düşünmek istiyorum.

Her kuruluş, inanıyorum ki kendi üyelerine amaçları doğrultusunda mutlaka çok şeyler yapmıştır. Bundan böyle, sivil toplum kuruluşlarına toplumun bütününü kucaklayan daha yararlı projelerin yapılması için hız verecektir. Bolu'nun doğa güzellikleriyle yaşanabilir bir kent ve insanlarının daha mutlu, daha sosyo ekonomik gelişim içinde hayatlarını devam ettirmeleri sağlanmış olacaktır. İnsanlar arasındaki sevgi, güven ve dayanışma daha güçlü olacaktır.

Olur mu? Olur. Ortak aklı bu ulusun insanları için kullanmayı amaç edinirsek neden olmasın…

29 08 2007

Bu yazı toplam 574 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim