• BIST 1.414
  • Altın 500,623
  • Dolar 8,7059
  • Euro 10,3780
  • Bolu 12 °C
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 12 °C

Sınır ötesi hareket ve düşündürdükleri

Mustafa Öz

Ülkemizin tarihi geçmişinden beri milletimizle hesaplaşma içinde olan milletler, gruplar daima olmuştur. Var olmaya da devam edecektir. Dünyada ebedi dostluklar da, ebedi düşmanlıklar da yoktur. Çıkar mücadelesi vardır. Bu mücadelede başarı; güçlü bir SİYASİ duruş, güçlü bir devlet geleneğinden geçmektedir.

Ülkeyi idare eden siyaset ve onun yöneticileri tarihi geçmişi, içinde bulunulan dönemin özelliklerini iyi tahlil edemezlerse sürekli yanlış yaparlar. Birileri özellikle yanlış yaptırır.

Türkiye ekonomik zaafa uğradığı (Yardım almaya başladığı) dönemden itibaren iç ve dış güçlerce: Ermeni Terörü, Kıbrıs' ta Rum ve Yunan bağlantılı terör, Sağ-Sol çatışmaları 1984 yılından beri de BÖLÜCÜ KÜRT PKK TERÖRÜ ile uğraşmaktadır.

TERÖR konusunda: Dünyada ve ülkemizde tam bir fikir ve Teşhis, Tedavi birlikteliği sağlanamamıştır. Bu sorun sadece bir güvenlik sorunu mudur? Ekonomik, Siyasi boyutları var mıdır? İç ve Dış bağlantıları nedir? İçerde kimler, Dışarıda kimler destek veriyor? Sorunu çözmek için sadece silahla verilecek mücadele yeterli mi? Yeterli değilse başka hangi tedbirler alınmalıdır? Bu soruları özellikle SİYASİLER kendilerine sorup cevaplarını bulmalı ona göre de mücadele yöntemi belirlemeliydi. Maalesef siyasilerimiz olayı tam teşhis edememiş oy avcılığı, küçük hesaplar, dış baskılar gibi bir çok nedenle KANGREN haline getirmişlerdir.

TERÖR sonucu milyarlarca DOLAR ekonomik kayıp: Geri gelmeyecek binlerce Şehit ve Gazi verilmiştir. Gözyaşları oluk gibi akmaktadır. Milletimizin bu beladan kurtuluşu için MİLLİ VE KALICI bir politika oluşturması gereken siyaset, bu konuda da DEVLET KURUMLARINA YÖN VEREMEMİŞ, hatta politikasını olayları seyretmek ve PKK ile aynı kulvara düşmek arasında bir duruş da belirlemiştir. Ülkemizde BÖLÜCÜ etnik terör; KÜRT SORUNU olarak algılandığı YÖNETİM birlikteliği sağlanamadığı için BEŞ YILDIR azdıkça azmış her gün bir kaç şehit cenazesi gelmeye başlamıştır.

Amerikanın Ortadoğu' da İsrail ile birlikte ortaya koydukları politikalar ve Ülkemize yansımaları iyi tahlil edilememiştir. IRAK’ın işgali sonucunda yıllarca 36 paralelin üstünde korunmaya alınan KÜRT GRUPLARI Amerikanın Bir numaralı müttefiki olmuş adım adım KÜRT devletini kurmaya başlamış öte yandan da TÜRKİYE PKK ile müttefiklik yalanlarıyla oyalanmıştır. TÜRK siyaseti Beş yıl TERÖRÜN gerçek anlamını kavramamak için adeta başını KUMA sokmuştur. Bütün uyarılara kulak tıkamıştır.

Bölücüler Barzani, Talabani ile birlikte hareket ederek GÜNEY KÜRDİSTAN’IN yanına KUZEY KÜRDİSTAN’I da inşa hareketine başlamışlar. Diyarbakır adeta Kuzey Kürdistan' ın başkenti ilan edilmiş ve Belediye Başkanları Devlete kafa tutmaya başlamıştır. Ortaya ciddi bir siyasi otorite boşluğu çıkmıştır.

Güvenlik güçleri hareket edemez hale gelmiştir. Diğer yandan da ASKER yıpratılarak başarısız gösterilmeye çalışılmış; “Bu işin bitmesini istemiyorlar, bunlar iktidara karşı yapılan provokatör hareketler. Neden hep rütbesizler ölüyor, rütbeliler ölmüyor. Baş örtüsü ile uğraşacaklarına bu işi çözsünler" diye alçakça propaganda bile yapılmıştır. Hatta Genel Kurmay Başkanı bölücülerle mücadele ettiği için mahkemeye verilmeye kalkınmış bu durumun insan haklarına saygı gereği olduğu bile söylenegelmiştir.

Alman yeşiller partisinin milletvekili ROT terörün sorumlusu olarak genel Kurmay Başkanını göstermiş hem de isim vererek, bir kişi çıkıp da sen ne diyorsun diyememiş, dememiştir.

Terör siyasi kararlılıkla ve bir dizi komple tedbirle kontrol altına alınabilir.

SINIR ÖTESİ HAREKET

Burnumuzun dibindeki IRAK’TA yuvalanan TERÖRİST karargahı orada duracak sen seyredeceksin. Amerika ne der AB ne der, Barzani-Talabani ne der diye ağzının içine bakacaksın. Üç beş sözüm ona iş adamı ticaret yapacak birkaç milyon dolar kazanacak, Kürt devletini kendi elinle inşa ettireceksin orayı CAZİBE ALANI olarak gösterecek her şeyi yapacaksın, öte yandan vatan evlatların ölmeye devam edecek, milyonlarca DOLAR harcayacaksın bu bir kör dövüşü değil mi?

Ülkemizde bazı çevreler sınır ötesi hareketi sihirli bir formül gibi sunuyor. Bu hareket sihirli formül değil, Terörü bitirmez, daha önce de 24 kez yapıldı. Ama kararlı olunur diğer tedbirler de alınırsa; Suriye'nin dize geldiği gibi IRAK ve işgalci AMERİKA ve onun uşaklığını yapan Barzani, Talabani de ayağını denk alır.Terör kontrol altına alınır.

Bazıları oraya gitmemizi istemiyor.

Bir yığın gerekçe sayıyorlar. Ekonomik gerekçeler, işgalci Amerika ile karşı karşıya gelme, Aşiretlerle karşı karşıya gelme Bataklıkta boğulma vb. bu korku senaryoları teslimiyetçiliğin ifadeleridir. Bıçak kemiğe dayanmıştır. “BABA BEN BİR HIRSIZ YAKALADIM GETİR GELMİYOR, BIRAK GİTMİYOR” noktasındayız.

Ordumuz 6 ay önce bu hareketin yararlı olacağını söylemiştir. Sınırın dışına giden her türlü riski hesaplar ve ona göre konuşur. Orduyu başarısız kılacak siyasi kararsızlıktır. Tezkerenin meclise gönderilmesi bile bazılarının kulağına kar suyunu kaçırmıştır. Meclisten çıktıktan sonra tam bir uyum ve kararlılıkla; iyi hesaplanmış, istihbarat alınmış ani bir baskınla yapılırsa başarı elde edilir.

Harekatın başarısız olmasını dışarıdaki güçlerden çok içerde TÜRK ORDUSUNA karşı zihin gerisinde hıncı olanlar bekliyor. Bunlar kim diye sormayın sizler zaten biliyorsunuz. Milletin baskısıyla Tezkere çıkarmak yetmiyor. Gerçekten bu pisliği temizleme kararlılığı da olması lazımdır. Benim bu konuda şüphem var. Bu Tezkere cılız ve meclis çoğunluğuna rağmen ürkek bir siyasi irade taşıyor diye düşünüyorum. Umarım yanılıyorumdur. Yanılmayı da çok arzuluyorum. Milletimin göz yaşının dinmesi, huzur ve sukünu için…

19.10.2007

Bu yazı toplam 1329 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim