• BIST 90.787
  • Altın 254,429
  • Dolar 5,8790
  • Euro 6,5887
  • Bolu 16 °C
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 23 °C

ŞİRKETLERDE YILLIK FAALİYET RAPORU

Kemal Alemdar

Bu yazımız da, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın  28 Ağustos 2012 tarihli 28395 sayılı resmi gazetede yayınlanan bir  YÖNETMELİK’ ten özet bilgiler sunacağım.

Yönetmeliğin tam adı  şöyle; ŞİRKETLERİN YILLIK FAALİYET RAPORUNUN  ASGARİ İÇERİĞİNİN BELİRLENMESİ HAKKINDA YÖNETMELİK.

Hazırlanacak raporda , Asgari ( En az) bilgilerin  neler olacağı yada olması gerektiği tek tek sayılmış. Yönetmelik Tüm sermaye şirketlerini,  yani,  Anonim, limitet ve komandit şirketlerin tümünü kapsıyor yada tümünün hazırlayacağı bir rapor bu YILLIK FAALİYET RAPORU.

Yönetmelik için ‘ DAYANAK ‘ maddesi olarak Ticaret Kanununun  ilgili maddelerini açıp okumak,  tebliğin özünü anlamak açısından yararlı olacaktır . Yönetmelik, 6102 sayılı( Biz buna yeni ticaret kanunu diyoruz) ama artık 6102 diyerek kafa karışıklığından ve uygulamaya başlamış olarak  TÜRK TİCARET KANUNU ( T T K ) demeye kendimizi alıştıralım istiyorum. Evet yönetmelik TTK’ nun  516/ 3. fıkrası, 518 maddesi, 565/2.fıkrası ve  610 maddelerine dayanılarak hazırlanmış.

Şimdi burada, bir noktayı yada  çok önemsediğim bir kuralı  özellikle vurgulamak istiyorum: Yönetmelik yada tebliğde olsa, ilgili kanun maddelerini kavramadan bunun önemi anlaşılamaz. Bu nedenle ben tüm yönetici ve uygulayıcılara ALTINI ÇİZEREK ; LÜTFEN KANUN MADDELERİNİ OKUMALARINI ÖNEMLE TAVSİYE EDİYORUM!..

- TTK Madde 516/3. fıkra : Anonim şirketlerin Yönetim Kurulunun faaliyet raporunun zorunlu asgari içeriği bakanlıkça düzenlenir.  

 - TTK Madde 518 : Topluluğa ilişkin( Holding yada üst şirket ) faaliyet raporunun 516 maddeye göre düzenleneceğinden bahsediyor.  

-TTK 565/2. Fıkra : Komandit şirketlerde yer almayan hükümlerin boşluğunu A.Ş lerde yer alan hükümlere bağlıyor.   

 - TTK Madde 610 : Anonim şirketlere ilişkin 514 ilâ 527 nci madde hükümleri LİMİTED ŞİRKETLEREDE uygulanır. Şimdi kanun maddelerini  özellikle okumayı tavsiye etmemin nedeni şu; ÖZELLİKLE LİMİTED ŞİRKETLERDE BUGÜNE KADAR UYGULANA GELEN UYGULAMALARA ARTIK SON VEREN ANA MADDE BU. Yani TTK nunun 610 maddesinde bahsi geçen 514 ve 527 nci maddeler. Şimdi bu maddelerin içeriğini açıklayarak LİMİTED ŞİRKETLERDE de Faaliyet Raporunun önemini ve gerekçesini ortaya çıkarmakta fayda var . Bakalım o maddelerde neler yazıyor.

TTK Madde 514 :  Özetle şöyle diyor; Yönetim kurulu ( Limited şirketlerde müdürler kurulu) faaliyet raporunu hazırlar.

TTK Madde 527 : Sır saklama  ve şirketleri maddi ve manevi zarara sokma ile ilgili bu hükmün de   LİMİTED ŞİRKET ortakları için bağlayıcı olduğu hatırlatılıyor. Ve de ayrıca; CEZA MEVZUATININ, suç ihbarına ilişkin hükümleri saklıdır diyerek, ortakların hak ve hukukunun güvence altına alınması amaçlanıyor. Burada ayrıca ŞİRKETLE TİCARİ İLİŞKİDE BULUNAN 3.cü ŞAHIS ve FİRMALARINDA korunmasının  amaçlandıgı dikkatten kaçmamalıdır.

Bu açıklamalarımın ardından YÖNETMELİĞİN  ana muhtevasını ve konusunu şöyle özetlemeye çalışalım. Burada, tekrar ediyorum; ben daha çok bu yazılarımla olayın  Mali- İdari ve elimden geldiğince hukuki yanını vurgulamaya  VE TABİİKİ OKURLARI HABERDAR ETMEYE çalışıyorum/ çalışıyoruz. Yoksa herkesin tebliğ ya da yönetmeliği okuyup uygulaması mümkün ve kolay. BU nedenle de özet bilgilerle yetinmeyi  yeterli buluyorum.

YÖNETMELİKTEN  ÖZET  BİLGİLER :

-Yıllık Faaliyet Raporu ilgili olduğu hesap döneminin bitimi izleyen iki ay içinde hazırlanır.Yani 2012 için  28 şubat son tarih. Sonra hazırlanırsa ne olur, bu konuda açıklama yok ancak bu hususlar ileride –BELKİDE BU GÜNLERDE- açıklanacaktır umudundayım.

-Raporun İçeriğini, ‘ YILLIK FAALİYET RAPORU BÖLÜMLERİ ’ başlığını taşıyan 7. maddesinde ki başlıklardan kolayca anlaşılmakta. O maddeler şöyle;

Madde 7 : Yıllık faaliyet raporu aşağıda gösterilen bölümlerden oluşur;

A ) Genel bilgiler, B ) Yönetim organı üyeleri ile üst düzey yöneticilere sağlanan mali haklar, C ) Şirketin araştırma ve geliştirme çalışmaları,  Ç ) Şirketin faaliyetleri ve faaliyetlere ilişkin önemli gelişmeler, D ) Finansal durum,  E ) Riskler ve yönetim organının değerlendirmesi, F ) Diğer hususlar.

Evet , 7.  maddenin içeriği raporu özetlemek anlamında yeterli olmuştur umudundayım. Ayrıca raporlamada  ‘ GENEL İLKELER ‘ başlığı altında  MADDE  4 de yer alan şu açıklamaların da önemle okunması yeterli bilgiyi siz sevgili  okurlara verecektir. O maddeden bazı can alıcı yerleri de  yazalım;

Madde 4 / 1 ; Yıllık faaliyet raporu,şirketin ilgili hesap dönemine ait iş ve işlemlerinin akışını, her yönüyle finansal durumunu, şirketin hak ve yararını da gözetecek şekilde, DOĞRU, EKSİKSİZ, DOLAMBAŞSIZ, GERÇEĞE UYGUN VE DÜRÜST BİR ŞEKİLDE YANSITIR.Yıllık faaliyet raporunda, yanıltıcı, abartılı ve yanlış kanaat uyandırıcı, gerçeğe aykırı ifadelere yer verilemez.

Madde 4/2 ;Yönetim organı, yıllık faaliyet raporunu, ortakların şirketin faaliyetleri hakkında her türlü bilgiye tam ve doğru bir şekilde ulaşmasını sağlayacak ayrıntıda hazırlar….

Beni bağışlayın, geçmişte hazırlanan raporların  -GÜLÜNÇ ve KOMEDİ - yanını bilen bir meslek mensubu olarak şöyle diyorum; Artık CEK, CAK , CUK dolu ifadelerle yazılan ve ortağa hiçbir şey anlatmayan faaliyet raporlarına son verildiğinin resmidir bu. Keza 3.cü şahıslar diye geçen karşı firmalara ve finans kurumlarına karşıda ‘ ŞEFFAF İŞLETME ‘ olma sorumluluğunun bir gereği.

Gelecek yazımızda, TTK nu nun uygulama sürecinde çok önemli bir yere sahip olacağı şimdiden belli olan ‘ TİCARET ŞİRKETLERİNİN GÜMRÜK VE TİCARET BAKANLIĞINCA DENETLENMESİ HAKKINDA YÖNETMELİK ‘ İN içeriğini ve önemini anlatmak  arzusundayım. Bu yönetmelikle yasanın nasıl yol alacağı ve Resmi kurumların yetkilendirilmesinin,  (Bakanlık Baş Müfettişi /Müfettiş / Müfettiş yardımcı )   gibi  önemli kadroların ve yetkilendirmelerin üzerinde duracağız.

Sağlıcakla kalın efendim. KESENİZİN DİBİNİ GÖRMEYİN.    

Bu yazı toplam 1244 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim