• BIST 99.835
  • Altın 243,334
  • Dolar 5,7445
  • Euro 6,4830
  • Bolu 1 °C
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 5 °C

SİYASET VE AHLAK

Mustafa Öz

 İnsanı diğer canlılardan ayıran en önemli özelliği AKLI VE MUHAKEME (DÜŞÜNME) yeteneğidir. Bu yönüyle kendisine neyin yararlı neyin de zararlı olduğuna karar verebilmektedir. İnsan diğer yaratıklardan en çok AHLAKİ yönü (özellikleri) ile ayrılır.
AHLAK: Bir toplum içindeki kişilerin uymak zorunda bulundukları davranış ve kurallar bütünüdür. Fransızca karşılığı ethige (ETİK) günümüzde yoğun olarak kullanılmaktadır.

Bütün semavi dinler insanın ve dolayısıyla toplumun AHLAKINI yüceltmeye ve korumaya yönelik buyruk ve uygulamalarla doludur.
İslam dininin temeli “GÜZEL AHLAK” tır. Hz. Peygamber “Ben güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim” diyor. Hz. Peygamber “İnsanların en sevgilisi Allah indinde AHLAKÇA güzel olandır” buyurdu.
Gerek bireyin (insanın) gerekse toplumun hayatında AHLAK bu denli önemli ise kabaca neyi yaparsak AHLAKLI ya da yapmazsak AHLAK zaafı içinde oluruz.
Güzel ahlak için: Edepli (utanma duygusu), hayalı alçak gönüllü, cömert, kötülüklerden uzak, hoşgörülü, dürüst, güler yüzlü, adaletli, kalp kırmayan, egoları için her şeyi yapmayan bir insan olması güzel ahlaklı olmaya örnektir.

Kötü ahlak; kıskançlık, kin, düşmanlık, cimrilik, edep ve hayadan noksanlık, adaletsizlik, hoşgörüsüzlük olarak tarif edilebilir.
Toplumda herkesin ahlaklı olma zorunluluğu olmakla birlikte; topluma önderlik eden, belli makam mevki sahipleri ile ilim, irfan sahiplerinin olmazsa olmazı AHLAKLI olmaktır.
Toplum önderlerine bakarak kendine yol haritası çizmektedir. Öyleyse önderleri özü ile sözü ile bir olacak. Kendi çıkarları için, hırsları, ikbali için hakkı, adaleti, ahlakı çiğnemeyecek, çiğnetmeyecek.
Bir taraftan İslam'a ve onun peygamberlerine inanacaksın; öte yandan da onun vaaz ettiği AHLAK modeli yerine kendi AHLAK anlayışını model olarak; ahlakmış gibi yutturacaksın..!

SİYASET AHLAK KONUSUNDA SINIFTA KALMIŞTIR

Ülkemizde özellikle siyasilerde ahlaki konulardaki tutarsızlıklar hat safhadadır. Verdiği sözü tutmayan, bugün dediğini yarın unutan. Siyasi çıkar, ikbal için adaleti, hukuku kullanan kişileri kullanan söylediği ile yaşamı uymayanlar çoğunlukla siyasetçilerdir.

Demokrasi, adalet, ahlak dillerinde sakızdır. Dün eleştirdiklerini bugün kendileri yaparlar. Hiç de utanmazlar. Kişiler için KORUMA KANUNU çıkarırlar. Kendi yandaşları çalsa da hırsız olmaz. Suça bulaşsa da ADAM YEDİRTİLMEZ. Ama onlar hala garip gurabadan bahsederler.
TÜRKİYE'DE SİYASETİ AHLAKİLEŞTİREMEYENLER, AHLAKI SİYASALLAŞTIRIYOR. Böylece ahlakta tartışma konusu oluyor. Siyasetçilerin elinde adeta YALAMA haline geliyor. Batı ise siyaseti AHLAKİLEŞTİRİYOR.

Ahlak sorumluluktur. Sorumsuz davranışlarınızı nezaketsizliğinizi, adaletsizliğinizi ahlak diye yutturamazsınız. Türkiye'de son günlerdeki tartışmalara bakın, siyasetin mümtaz temsilcileri..! Kendi çıkarları için AHLAKİ hukuk kılıfı ile nasıl yerle bir ediyor.
Bir partide lider diktatöryası varsa siyasi ahlak gelişemez, parti içi adaletten bahsedilemez.

Maalesef Türk siyasetinde halka rağmen ETİK olmayan davranışlar devam ediyor. Toplum karşısında ahlaktan bahsedip, yasalarla ahlaksızlığı dokunulmaz kılmak, siyasetin ve ahlakın iflası anlamına gelmektedir.
Suça bulaşmış olanların aklanma yeri hukuktur. Kanunlarla siyasetin öngörüleri ile VİCDANLARI AKLAYAMAZSSINIZ. Bunun sonucu kul hakkıdır. ALLAH'IN İLAHİ ADALETİNE İNANMAMAKTIR. Buda MÜNAFIKLIKTIR.

24.02.2012

Bu yazı toplam 1168 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim