• BIST 103.186
  • Altın 227,073
  • Dolar 5,3171
  • Euro 6,0307
  • Bolu 0 °C
  • İstanbul 1 °C
  • Ankara 5 °C

Siyasete Akil'leri Alet Etmeyin

Nadir Garipoğlu

Bolu belediye başkanı baş danışmanı Yaşar Taşkıran Abant TV deki bir programda “belediye encümeninde ve imar komisyonunda alınan kararlar bir kerede akil grup tarafından değerlendirilir, onlarda uygun görürlerse karar uygulamaya konulur” demiş. Ondan sonrada kıyamet koptu.

                 Ben programı izlemedim, eğer bu ifadeyi kullanmışsa halt etmiş.

                 Sen en eski belediye çalışanısın, eski belediye başkanlarına da imar müdürlüğü yaptın. Madem konuyu açtın tam anlat.  Bu grubun başkana bir nevi danışmanlık yaptığını, bu arkadaşlardan bazılarının eski belediye başkanlarına da gerektiği zamanlarda danışmanlık yaptığını ve hiçbir menfaatleri olmadan akıllarının ve tecrübelerinin el verdiği ölçüde fikirlerini, bilgilerini ve zamanlarını Bolu için paylaştıklarını ve hiçbir zaman meclisin ve encümenin kararlarına karışmadıklarını söyle be Yaşar…

                 Yoksa baş danışman olarak bize danışılmasından sen mi rahatsız oluyorsun?

                 Bu grup belediye başkanının fahri danışmanı olarak görev yapar. Bolu da konusunda uzman, tecrübeli, teknik kişilerdir. Siyasetle uzaktan yakından ilişkileri olmayan, başkanın yapmayı düşündüğü yatırırım vs. konular için imar komisyonu başkanının daveti ile toplanır, gündemdeki konuyu inceler, araştırır, fikirlerini söyler veya rapor eder, kendi raporları dışında hiçbir kararda imzaları yoktur. Encümenin veya meclisin hiçbir işine karışmaz karışmamıştır da.

                 Başkan Alaaddin Yılmaz’ın ben yaptım oldu yapıdaki karakterini hepimiz biliriz. Böyle yapıdaki bir insanın danışarak iş yapması, eleştirilecek değil bana göre alkışlanacak bir durumdur.

                 Akil adamların bu çalışmasını siyaset malzemesi yapmak, hiçbir beklentileri ve menfaatleri olmayan bu insanlara haksızlıktır ve insafsızlıktır.

                 Meclis üyelerinin nasıl seçildiğini ve nasıl çalıştığını herkes bilir. Teknik konuları pek aranmadan partili olmaları, parti için çalışmaları, partide söz sahibi olmaları yeterlidir. Bu arkadaşlar her konuda objektif olamayabilirler, olaya mensup oldukları partinin gözlüğü ile bakmak durumundadırlar.

                 Belediye meclislerinin nasıl çalıştığına gelince; siyaseten parti bir grup kararı alır sırf muhalefet etmek için memlekete çok faydalı ve yapılması gereken konuya bile partim istemedi diye hayır oyu verebilir, bunu çok gördük.

                 Bir misal; konusunda akil veya danışman (her ne derseniz deyin) grubun nasıl çalıştığını Naci Yörük çok iyi bilir kendiside zaman zaman bu arkadaşların içinde bulunmuştur. Mecliste 3 defa bu konuyu dile getirdiğine göre demek ki AK parti grubundan çok kendisi rahatsızmış.

                 Ben Ak parti grubundan en küçük bir rahatsızlık hissetmedim, genellikle imar komisyonu toplantılarına davet ediliriz ve Ak partili imar komisyonu başkanı bizzat kendisi arayarak davet eder, bu konuda onların hiçbir kompleksleri yoktur.

                 İnanın Naci Yörük’ün böyle bir demeç vermesine çok şaşırdım, herhalde belediye başkanlığına CHP den adaylığını koymak istiyor, gazetelere böyle demeçler vererek gündemi kendi üstüne kurmak istiyor ama yanlış yapıyor, o bana sorsun ben onu gündemde tutacak çok konular bulurum.

                 Milletvekilimiz sayın Tanju Özcan’a da bir çift sözüm var; kendisini severim, beğenirim Bolu için bir şeyler yapmak istemesine inancım tamdır. Ancak çok iyi araştırmadan böyle bir konunun üstüne atlamasına çok şaşırdım ve üzüldüm.

                 Siyaseten ve madden hiçbir beklentisi olmayan ve hiçbir şekilde seçilmiş meclis üyelerinin işlerine ve kararlarına karışmayan, sadece Bolu için fikirlerini beyan eden zamanlarını bu yolda harcayan insanları üzüp küstürmeyin.

                 Bu insanların içinde kent konseyi başkanı da vardır, eski oda ve sivil toplum kuruluşu başkanları da vardır sadece üç beş kişiyle sınırlı değildir, ihtiyaç duyulduğunda konusunda uzman, tecrübeli, bilgili, halktan politize olmamış farklı insanlar da davet edilir.

                 Belediye başkanının pek çok şeyini eleştirebilirsiniz, bizde zaman zaman toplantılarda tartışmış çok kavgalar etmişizdir.

                 Bana göre tek takdir edilmesi gereken katılımcılığın, çok sesliliğin ifadesi olan bu uygulamayı eleştirmeleri çok şaşırtıcı.

                 Zira eleştiren kişiler, mensup oldukları partinin halkçı çok sesli demokrasi söylemleri ile ters düşmektedir.  

Bu yazı toplam 1361 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim