• BIST 98.415
 • Altın 277,449
 • Dolar 5,7824
 • Euro 6,4409
 • Bolu 12 °C
 • İstanbul 17 °C
 • Ankara 12 °C

Sol oyları CHP’ye çekecek

Sol oyları CHP’ye çekecek
CHP Bolu Milletvekili Adayı Mehmet Burak Cop, seçim sürecine ilişkin sorularımızı yanıtladı. Sosyalist bir aday olarak sendikalar ve demokratik kitle örgütlerine büyük önem veren Cop, Bolu’daki sol oyların çok büyük kısmını CHP’ye çekebileceğini ifade ett

 

Röportaj: Özge ELÇİ

Ö. Elçi: Seçim çalışmalarınız nasıl gidiyor?

Burak Cop: Biz 3 aday, aramızda kabaca bir iş bölümü yaptık; ama bu çok kesin ve net değil. Ben özellikle ilçelerden Kıbrıscık, Seben ve Mudurnu’da görev almaya başladım. Merkez ilçede de görev alıyorum. Merkezde bilhassa üniversite çevresi, hem akademik hem de öğrenci çevresinde, demokratik kitle kuruluşları, meslek odaları, sendikalarla yakın ilişki içinde olma görevini ben üstlendim. Bunların yanı sıra kolektif faaliyetlerimiz de oluyor. Bugün resmi kurum ziyareti olarak Emniyet Müdürlüğü’ne gittik. Bu kolektif faaliyetlerde de yer alıyorum; ama ek olarak tek başıma yürüteceğim ve yürütmeye başlayacağım çalışmalar da var.

Ö. Elçi: CHP’de çok fazla 2 milletvekili vurgusu yapıldı. Sürekli ‘Biz Bolu’da 2 milletvekili çıkaracağız’ denildi. Bu sizi rahatsız etti mi?

Burak Cop: Rahatsızlığım olmadı; açıkçası 2 milletvekili çıkarmak bizim gerçekçi hedefimiz. Bunu daha önce de vurgulamıştım. Partiler, her zaman gerçekçi hedeflere ulaşamaz. Bazen gerçekçi hedefin altında kalırlar bazen de gerçekçi hedefin üstüne çıkarlar. Örnek olarak da şunu verebilirim; 1999 seçimlerinde yurt genelinde MHP’nin beklentisi üçüncü olmaktı, ikinci olmayı kendileri de beklemiyorlardı. Bir canlı yayında bir MHP yetkilisi, ‘Şu anda ikinciyiz; ama sabaha karşı üçüncü oluruz’ demişti.

Ben samimiyetle şuna inanıyorum; 7 Haziran seçimlerinde Bolu’da birinci parti olma ihtimali en yüksek olan parti biziz. En yüksek oyu alan parti olma şansımız, AKP’den daha yüksek. Bu da şu anlama geliyor; Bolu’da 3 milletvekili çıkarma şansı olan tek parti, Cumhuriyet Halk Partisi.

Ö. Elçi: Siz kendinizi sosyalist olarak tanımlıyorsunuz. Kendisini bu şekilde tanımlayan; ama iktidar şansı olmayan partilere mensup kişilerin ya bu partilerin sempatizanlarının oylarını CHP’ye getirebilirim diyebilir misiniz?

Burak Cop: Bolu’da sosyalist veya değil; ama kendini bir şekilde ‘sol’da tanımlayan herkesin yüzde 100’ünün oyunu ben alabilirdim. Yüzde 100’ünü alamayacağım belki ama; yüzde 80 veya 90’ının oylarını alacağım; çünkü bu insanların küçük bir kısmı, barajı geçsin diye HDP’ye yönelebilirler. HDP’liler eğer bağımsız adaylarla girselerdi, ben Bolu’daki bu oyların hepsini CHP’ye çekerdim; ama dediğim gibi şimdi de en az yüzde 80’ini çekebileceğime inanıyorum.

Ö. Elçi: Size göre bu şehrin en önemli problemleri nedir? Milletvekili olmanız durumunda öncelikleriniz ne olacak?

Burak Cop: Türkiye’nin genelinde olduğu gibi bölüşüm sorunları. Refahın tabana yayılmaması, yoksulluk, işsizlik ve genç işsizliği. Bolu, bu açıdan Türkiye ortalamasından sapma göstermiyor. Biz seçim çalışmalarımızda da esnafla konuştuğumuz zaman, hepsi piyasanın durgunluğundan ya da döviz kurunun bu kadar oynak ve istikrarsız olmasından hissettikleri huzursuzluğu anlatırken çok net bir şekilde görüyoruz ki, ülke genelindeki sorunlar, aynen burada da yaşanıyor.

Bizim bu seçimde yürüttüğümüz sosyal ve ekonomik tabanlı kampanya, refahı tabana yaymak, ulusal dilimin yeniden bölüşümü; daha basitçe zenginden alıp fakire vermeye yönelik kampanyamız ve politikalarımızın çok karşılık bulduğunu Bolu’da seçim çalışmalarımızda görüyoruz.

Bolu’nun potansiyeli itibariyle sosyal demokrat bir iktidarda; hele ki bu sosyal demokrat iktidar, sosyal demokrat bir kent yönetimiyle de desteklenirse, Türkiye’nin ikinci Eskişehir’i olabilme potansiyeli olduğunu daha önce de belirtmiştim. Ben Milletvekili olmam durumunda Bolu’nun temsilcisi olacağım; fakat Bolu politikacısı değil, Türkiye politikacısı olacağım. Bolu’nun adını ve marka değerini, bir Türkiye politikacısı olarak yükselteceğim.

Ö. Elçi: Ülke geneliyle ilgili 7 Haziran seçimine ilişkin tahminleriniz nedir?

Burak Cop: Heyecanlı bir seçim. Bu sorunuza bir CHP Milletvekili Adayı olarak değil, siyaset bilimci kimliğimle ve objektif olarak cevap vereyim. HDP’nin parti olarak katılma kararı, bir anda bütün dengeyi değiştirdi. Çeşitli olasılıklar var. Olasılık bir; HDP’nin barajı aşması. Olasılık iki; HDP’nin barajı aşmaması.

Şöyle bir tablo görüyorum; HDP barajı aşarsa yüzde yüz bir koalisyon hükümeti çıkacak. Tablo, CHP, MHP ve AKP’nin alacağı oylara göre şekillenecektir. Meclis’teki 4 partiye baktığımda bu 4 parti arasındaki birbirine en yakın, koalisyon kurması en olası 2 partinin AKP ve MHP olduğunu görüyorum. Ama AKP ile CHP koalisyon kuramaz mı? Biz buna çok sıcak bakmayız. Ben bir milletvekili adayı olarak sıcak bakmam. Şayet R. Tayyip Erdoğan, eğer AKP pasifize etmeyi başarırsa Türkiye’yi koalisyonsuz, hükümetsiz bırakmamak için parti büyüklerimiz bu yolu seçebilir. AKP ve HDP bir araya gelemez mi? Çok yüksek olmasa da bu da bir olasılık. Ama şunu söyleyebilirim ki koalisyon ihtimalini ben çok net görüyorum. Bizim oylarımızın yüzde 30’un üzerine çıkacağını düşünüyorum. AKP’nin yüzde 40’ın epey altına düşeceğine inanıyorum. MHP oylarını artıracaktır. HDP barajı aşamazsa ne olur? O zaman da AKP’nin tek başına iktidara gelme ihtimali artar; ama bu bir ihtimal. Ama bu koşulda dahi 330’un çok altında kalacaklar.

Ö. Elçi: Son olarak seçmenlere ne söylemek istersiniz?

Burak Cop: AKP, bugüne kadar söylem düzeyinde yoksuldan, garibandan yana gibi görünen; ama her zaman zenginleri zenginleştiren bir parti oldu. Türkiye’de 2002 yılında nüfusun en zengin yüzde 1’lik dilimi, ulusal gelirin yüzde 39’unu alıyor. 2014’te Türkiye’nin en zengin yüzde 1’lik dilimi, ulusal dilimin yüzde 57’sini alıyor. Buradan şunu anlıyoruz ki; AKP döneminde zengin daha zenginleşti, yoksul daha yoksullaştı.

Bizim politikalarımız çok net. Ulusal dilimin yeniden bölüşümü, Robin Hood tabiriyle zenginden alıp fakire vermek ve toplumsal refahı tabana yaymak amacını güden bir partiyiz. Bizim savunduğumuz politikalar; yani emekliye 2 maaş ikramiye verilmesi olsun, en düşük emekli maaşının asgari ücretten düşük olmayacağı vaadi, asgari ücretin 1500 lira olacak olması, bütün bunlar Türkiye’de yoksulluk ve işsizlik sorununa derman olacak. Yoksulluk ve işsizliğe çözüm bulunması, sadece yoksulların ve işsizlerin meselesi değildir. Hali vakti yerinde olan, işi gücü olan insanlar da toplumsal gelir ve suç oranının düşmesi açısından yoksulluğun düşmesini istemelidir. Yurttaşlarımızın 7 Haziran’da refahın tabana yayılması, yoksulluk sorununun çözülmesi, dünyaya güven veren bir istikrarlı yönetim yolunda oy kullanmalarını rica ediyorum. CHP iktidarının bir kere tadını aldıktan sonra, 4 yıl sonraki seçimde de çok daha güçlü bir şekilde iktidarımızı perçinleriz. 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
  Diğer Haberler
 • Meclis olağanüstü toplandı: Barış Pınarı’na tam destek18 Ekim 2019 Cuma 12:43
 • Çok güzel bir açılış18 Ekim 2019 Cuma 12:13
 • İtfaiye teşekkür ziyareti18 Ekim 2019 Cuma 12:07
 • Çocuklar Keloğlan’ı ilgiyle izledi18 Ekim 2019 Cuma 11:29
 • Uyanık taksiciler18 Ekim 2019 Cuma 11:29
 • İmamoğlu, Bolulularla buluşacak18 Ekim 2019 Cuma 11:16
 • SATILIK PATATES18 Ekim 2019 Cuma 09:16
 • EN SON NE ZAMAN YAPTINIZ ?18 Ekim 2019 Cuma 01:48
 • 3 kişi hayatını kaybetti18 Ekim 2019 Cuma 00:42
 • Heyelan anı kameralara yansıdı18 Ekim 2019 Cuma 00:35
 • Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim