• BIST 103.072
 • Altın 277,398
 • Dolar 5,6668
 • Euro 6,2796
 • Bolu 12 °C
 • İstanbul 18 °C
 • Ankara 11 °C

Sonuç deklarasyonu yayınlandı

Sonuç deklarasyonu yayınlandı
Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı tarafından düzenlenen Abant Platformun sonuç bildirgesi yayımlandı. Katılımcıların oybirliğiyle hazırlanan 10 maddelik sonuç bildirgesinde iddialı ifadelere yer verildi.

Haber; Adem GÜLER

Eski bakanlar Ertuğrul Günay ve Yaşar Yakış, HDP milletvekilleri Hüda Kaya, İmam Taşcıer, eski CHP milletvekili Binnaz Toprak, eski Ak Parti milletvekili Reha Çamuroğlu gibi isimlerin de katıldığı toplantının ikinci gününde yapılan müzakereler sonucunda Abant Platformu’nun sonuç bildirgesi açıklandı. Katılımcıların oy birliğiyle son şekli verilen sonuç bildirgesini Gediz Üniversitesi’nden İştar Gözaydın okudu. 34’üncü Abant Platformu toplantısı sonunda yayımlanan 10 maddelik sonuç bildirgesinde şu ifadeler yer aldı:

TÜRK TİPİ BAŞKANLIK

Demokrasimiz, tarihinin en derin krizlerinden birini yaşamaktadır. Bu kriz insani, ahlaki ve vicdani değerleri süratle tüketmekte, hukuksuzluğun ve tek adam yönetiminin yerleşmesinin zeminini hazırlamaktadır. Yeni bir anayasa ihtiyacına inanmakla beraber, bu şartlar altında yeni bir anayasa yapma girişimi sadece tek adam otoritesini meşrulaştırmaya hizmet

edecektir. Yeni anayasa girişimi ‘Türk tipi başkanlık’ adıyla bir diktatörlük inşası için araçsallaştırılmaktadır.

ANAYASA TANINMIYOR

Türkiye’de yeni anayasanın yapılabileceği demokratik, uygar-hoşgörülü tartışma zemini kalmamıştır. Mevcut anayasa kurallarının alenen çiğnendiği, temel hak ve özgürlüklerin askıya alındığı, gazetecilerin yaptıkları haberlerden, hâkimlerin verdikleri kararlardan dolayı tutuklu olarak cezaevinde bulunduğu şartlar altında demokratik bir anayasa yapılamaz. Mevcut anayasayı ihlal eden, hukuk tanımayan bir zihniyetin yeni anayasa yapma çağrısı samimi bulunmamaktadır.

TOPLUM KUTUPLAŞTI

Türkiye’de iktidarın dayatmaya çalıştığı başkanlık sistemi için gereken kavramsal ve siyasi zemin tutarsızdır. Başkanlık sistemine geçiş oldubittiye getirilmeye çalışılmaktadır. Türkiye’nin, seçim sistemi ve siyasi parti yapıları demokratikleştirilerek güçlendirilmiş özgürlükçü, katılımcı parlamenter demokrasiden başka çıkış yoktur. Otoriterlik inşası uğruna toplumun kutuplaştırıldığı, farklı kültür ve inanç gruplarının birbirine düşman haline getirildiği, toplumsal barışın tahrip edildiği, keyfi uygulamalar sonucu can ve mal güvenliğinin kalmadığı, mülkiyet hakkının hiçe sayıldığı bir ortamda demokratik bir uzlaşma imkânı bulunmamaktadır.

LİNÇ EDİLİYOR

İktidar, Türkiye’nin farklı etnik ve inanç gibi hassas sorunlarını istismar ederek, siyasi sonuçlar elde etmeyi hedeflemektedir. Bu durum sorunları daha da derinleştirerek içinden çıkılmaz hale getirmektedir. Siyasal iktidara muhalif görülen herkesin medya üzerinden hedef gösterildiği, linç edildiği bir dönemden geçmekteyiz. Bu linç girişimleri demokratikleşme süreçlerimizde on yıllardır eleştire geldiğimiz ‘iç düşman’ kavramının hayatımıza tekrar döndüğünü göstermektedir. Türkiye’de toplumun farklı kesimlerinin birbirlerinin sorunlarına ve taleplerine karşı duyarlı olması, Türkiye’de demokrasinin yerleşmesi için hayati önemdedir. Herkesin kendine demokrat olduğu bir toplumsal yapıda vesayetçi anlayışların önü açılmakta, hareket alanları genişlemektedir.

KÜRT SORUNU

Kürt sorunu merkezli çok yönlü şiddetin yoğun olarak yaşandığı Sur ve Cizre ilçeleri başta olmak üzere, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde sivil insanlarımız zarar görmekte, göç etmek zorunda kalmakta ve kadim kültür mirasımız yok edilmektedir. Kürt sorununun çözüm yöntemi silahlı mücadele ve şiddet değildir; şiddetin tırmandırılması bölge halkına da, demokrasiye de hizmet etmemekte ve dahası otoriterleşme sürecini beslemektedir.

İKDİDARIN YARGISI

Demokratik rejimlerin asli unsurlarından biri olan kuvvetler ayrılığı, özellikle yargının yasama ve yürütme karşısındaki bağımsızlığı anlamına gelmektedir. Başta sulh ceza hakimliklerinin kurulması olmak üzere, son yıllarda çıkan bir dizi kanun ile temel yargılama ilkeleri büyük ölçüde ihlal edilmiş, iktidarın güdümünde bir yargı organı yaratılmıştır. Türkiye bu olağandışı durumdan ancak hukukun üstünlüğü, ille de demokrasi ile çıkacaktır. Bunun dışındaki dayatmalar asla kabul edilemez.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • 3 bin kişiye aşure ikram edildi15 Eylül 2019 Pazar 12:07
 • Kız kardeşler, babalarının tedavi edilmesini istiyor15 Eylül 2019 Pazar 12:04
 • 13. Şenliğe binlerce kişi katıldı15 Eylül 2019 Pazar 11:24
 • “Gelişmeler ülkeyi geleceksizleştirmektedir”15 Eylül 2019 Pazar 11:00
 • SORULAR, SORULAR!...15 Eylül 2019 Pazar 10:35
 • Bir yıl kaçtı ama yakayı ele verdi15 Eylül 2019 Pazar 01:17
 • Yine arka planda kaldı15 Eylül 2019 Pazar 01:08
 • Mudurnu'da Silahlı Kavga15 Eylül 2019 Pazar 01:04
 • Valilik iddiaları yalanladı13 Eylül 2019 Cuma 16:10
 • 3 ilde hırsızlık yaptılar Bolu’da da yaparlarken yakalandılar13 Eylül 2019 Cuma 14:22
 • Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim