• BIST 114.253
  • Altın 398,765
  • Dolar 6,8576
  • Euro 7,7409
  • Bolu 23 °C
  • İstanbul 27 °C
  • Ankara 27 °C

Sorumlu

Mustafa Namdar

Sorumlu ile ilgili olarak lügat şöyle diyor: Üstüne aldığı veya yaptığı işlerden dolayı hesap vermek zorunda olan, sorumluluk taşıyan kimse.

Yaşam içinde her alanda kendine özgü sorumlulukları olan bireyler vardır. Bireylerin aldığı sorumlulukların sınırını ya yasalar belirler, ya toplumun gelenek görenekleri belirler.

Toplumun huzuru, eğitimi, ekonomik kalkınmışlığı, dayanışımın güçlenmesi, sanat ve kültürün gelişimi, sürdürülebilirliği için çeşitli oda, dernek, vakıf, ajans vb. kuruluşlar oluşturulmuş. Bunlardan son dönemlerde illerin bölge bazında kalkınmasını amaçlayan kalkınma ajansları.

Devletin görevini, şu anda bir anlamda kalkınma ajansları yürütecektir. Bolu TR-42 Kalkınma Ajansı, Kocaeli Merkezli olarak faaliyet gösteren bölgenin içinde yer almaktadır. Bölge içinde Kocaeli Sakarya-Düzce-Bolu ve Yalova illeri bulunmaktadır. 2009 yılında bölgenin kalkınma ajansı başkanı Kocaeli Valisi'dir. Başkanlıklar illerin alfabetik sırasına göre değişecektir. 2010 yılı başkanı Valimiz Sn. Halil İbrahim Akpınar olacaktır. Bölge Ajans Yönetim Kurulu; illerin valileri, belediye başkanları, İl Genel Meclisi Başkanı, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlarından oluşmakta, ayrıca her ilden çeşitli sivil toplum kuruluşlarından seçilmiş kalkınma kurulu üyeleri de yer almaktadır.

Daha önceki dönemlerde, halkın ekonomik kalkınmışlığı için dönemin hükümetleri kalkınmada geri kalmış iller, kalkınmada öncelikli iller. Bölgesel Kalkınma Programlarıyla bir dizi teşvik primleri gündeme getirmiş olmalarına karşın, gerçek adaletin sağlanamadığı görüldü. Son olarak da illerin büyüklük küçüklük durumu ve nüfusları dikkate alınarak, tek veya birkaç ilin birleştirilmesiyle ajanslar kuruldu. Kendi kalkınma projeni kendin planla. Girişimcilikle ilgili bölge özelliklerine göre, planlamalar yap. Bu planlamalarda öncelikli projelerini belirler fonlardan yapılacak katkılardan faydalan deniyor.

22.12.2009 tarihinde Bolu Kültür Müdürlüğü salonunda TR-42 Kalkınma Kurulu üyelerinin bölge toplantısı yapıldı. 100 üyeden yarıyı geçen üye bulunmasında adeta zorlanıldı. İlimizi temsil eden seçilmiş kurul üyemiz de 14 kişiden 1/3'ü yoktu. İl adına kalkınmada yapılacak çalışmalarda sorumluluk verilmiş, bu üyelerimiz hangi mazeretlerine göre toplantıya katılmadıkları bilinmiyor. İlin sorunlarını dile getirecek bu üyelerden gidecek tekliflere göre yönetimlerde öncelikli kararlar alınacağına göre, bizim sorunlarımız kim tarafından gündeme getirilecek?
Toplantıda yapılan istatiki sunumda, bazı değerlerin yanlış olduğu ifade edildi. Bu yanlışları kim dile getirecek?

Doğru olanı kim gündeme getirecek?

Ev sahipliği yapan konumdaki Bolu kurul üyelerinin büyük çoğunluğunun olmaması gerçekten üzücü. Bizim işimizi başkaları görmeye devam mı edecek sorusu kaygı veriyor.

25.12.2009

Bu yazı toplam 794 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim