• BIST 1.084
  • Altın 460,494
  • Dolar 7,3653
  • Euro 8,7151
  • Bolu 14 °C
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 18 °C

SORUNLARIMIZIN ÇÖZÜMÜNDE KOLAYCILIĞA KAÇMAK..!

Mustafa Öz

            02.09.2005

Yaşayan insan sorunsuz olmaz, olamaz..! İnsanın olduğu her toplumda, millette milletlerarasında da sorun muhakkak vardır. Var olmaya da devam edecektir. Allah insanoğlunu öyle karmaşık bir yapıda yaratmış ki ne zaman ne şekilde tepki vereceğini tespit etmek mümkün değil..!

Her insanın ve toplumun yaşadığı coğrafya, aldığı kültür, kalıtımsal özellikler itibariyle sorunları ile bunları çözme şekilleri farklılık gösteriyor. Türk insanında olur olmadık basit şeylerden sorun üretmek alışkanlığı var. Sorunları çözmeye gelince ise; üretmede gösterilen başarının tersi var. Yani işleri oluruna bırakmak, başkasına havale etmek, kargaşaya getirip unutturmakla KOLAYCI bir çözüm tarzını seçiyoruz..!

Seyahate mi çıkacağız bavulumuzu son anda hazırlıyoruz. Arabaya son anda yetişiyoruz. Biriyle mi buluşacağız hep geç gidiyoruz. Ders çalışmadan sınava giriyoruz. Çalışmadan zengin olmayı bekliyoruz. Kanun çıkarılacaksa Parlementonun tatiline az zaman kala çıkarıyoruz. Güzel bir şey yapmak yerine şimdilik idare der deyip uydur-kaydır işler yapıyoruz. Bütün bunları kendi işimizde, kendi aramızda yapsak...kol kırılır yen içinde kalır diyeceğiz ama dışarıya karşıda kolay çözümler peşinde koşuyoruz...'

DEVLET İDARESİ KOLAYCILIĞI- HESAPSIZLIĞI AFFETMEZ..!

Devleti yöneten Siyasetçiler, Bürokratlar ve diğer yetkililer sorunlarının çözümünü ertelemeyi veya başkalarının çözümlerini çözüm gibi kabul etmeyi alışkanlık haline getirmişlerse sürekli çözüm, adına taviz veren, teslim olan konumundan öteye geçemezler.

Ülkemizin en önemli sorunlarından biri olarak ülke gündemini işgal eden TERÖR faaliyetlerini ve bağlantılarını, amaçlarını 40 yıllık tecrübe birikimine rağmen iyi okuyamaz kolaycılığa kaçarsak; Maksadını aşan açıklamalar ve kabullere girersek sorun çözülmek şöyle dursun daha da kırılganlaşır. Nitekim olmayan KÜRT SORUNU ile PKK sorununu karıştırmaya başladığımız için iş iyice karışmış artık PKK siyasi taraf olarak masaya oturmuştur. Bundan sonra hep ileriye adım atılacak ve Kimlik, Dil, İnsan Hakları, Özgürlük gibi her insanı ilgilendiren haklar olmaktan çıkıp; Tarih, Toprak talebi ile neticelenecektir. Sorunun gidişatı bu yöndedir. Kimse kimseyi uyutmasın. Eskiden gevelenen laflar artık gevelenmeden söyleniyor. HADEP biz PKK'yı ve taleplerini gündemde tutmak Kürt Kimliğini ve taleplerini meşrulaştırmak için kurulduk bu aşamada işlevimiz bitti. Bundan sonraki aşama yerel yönetimlerde özerlilik, peşinden federasyon, onun peşinden de Güney Kürdistan’la birleşecek bir Kuzey Kürdistan oluşturmaktır diyor. Ama kimse bu söyleneni okumak istemiyor. En yetkili ağızlar PKK söylemlerini ve politikalarını kabul anlamına gelecek şekilde açıklamalar yapıyor.

Kürtlerin 6-7 milyon olduğu varsayıldığında bunun yarısını bile temsil etmeyen siyasi uzantılarını meşrulaştırarak bütün kürtleri temsil eder hale getirmekle sorun çözülmüş oluyor mu..? Ülkenin her yerine özgürce dağılmış olarak yaşayan diğer kürtler bu siyasi hegomanyaya acaba nasıl bakar hiç araştırıldı mı..? Ayrıca kaçakçılık, hukuk dışı davranış (Elektrik parası vermeme, su parası ödememe, vergi vermeme) ile elde edilen gelirlerle bölgesel bozulma ve adaletsizliklerin diğer vatandaşlar üzerinde oluşturacağı ajitasyon hiç hesaplandı mı..?

Ulus devlet esasına göre Anayasasını oluşturarak kurduğumuz bu devlette bazı insanlara , etnik gruplara ayrıcalık sağlamak anlamına gelecek düzenlemeler ve uygulamaların, ülkede yaratacağı infial ile kaosun hesabı yapılmış mıdır..?

Doğu ve Güney Doğu’daki yaşayan insanların ülkenin neresinde olursa olsun özgürce yaşama ve her hakkı kullanma imkanı varken ülkenin diğer kesimlerinde yaşayanların bu bölgelerde her türlü endişeden ve güvenlikten emin olarak yaşama, yerleşme hürriyetleri var mı..? Hiç araştırdınız mı..?

Toplumsal sorunlar kolaycı yaklaşımlarla çözülmez..! Tarihi derinliği, ulus ve uluslar arası boyutu, toplumsal kabul edilebilirliği, yaşanan gerçekler, ülke gerçekleri hepsi iyi tahlil edilir. Geniş katılımlı bir mutabakatla sorunun çözümüne katkıda bulunmak üzere reçete ortaya konur. Sorun tarif edilmeden, ne yapılacağı ortaya konmadan adı konursa birileri onun içini kendi isteklerine göre doldurur. Nitekim de terör ile kimlik sorunu iç içe sokulduğu için PKK dışında pusuda bekleyen kötü niyetlilere de kapı aralanmıştır. Ülkenin etnik temelli politikalara kayması sorunu daha da, karmaşıklaştırıp yeni kırılma noktaları oluşturmaktan başka hiçbir işe yaramayacaktır. Bunu ilerde yaşayarak göreceğiz..! O zaman çözümsüzlük çözüm değil ucuz laflarıyla hiçbir şeyi çözemeyen;

Sığ düşünce sahipleri ceplerinde pasaportları varsa ülkeyi terk edecek; Ama sorun eti ile kemiği ile pasaportu olamayanlara kalacaktır..!

NOT: Sayın Valimizin basınla kahvaltılı sohbet toplantısına izinde Bolu dışında olduğum için katılamadım. Basından takip ettiğim kadarıyla Bolu için yararlı geçmiş..! Bu ülke için düşünen, çalışan herkese teşekkürler.

Bu yazı toplam 723 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim