• BIST 86.072
  • Altın 251,269
  • Dolar 6,0742
  • Euro 6,8075
  • Bolu 12 °C
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 15 °C

SOSYAL AĞLARDA YAŞAMAK

Mustafa Öz

İnsan toplumsal bir varlıktır. İnsan bu yönüyle hem çevresiyle hem de kendi iç dünyası ile İLETİŞİM kurmak zorundadır. İletişim sayesinde TOPLUMSAL gelişme ve medeniyet artar. Kültürel değerler ve inançlar gelişir. Özellikle 19.yüzyılda insanlar için iletişimde önemli gelişmeler olmuş ve hayatımızın büyük bölümünü kapsama alanına almıştır.
Geleneksel medya: Radyo, televizyon, sinema ve daha klasiği gazeteler, dergiler. 20.Yüzyıl bilgi ve teknoloji çağı ilan edilirken; 21.Yüzyıl İLETİŞİM çağı olarak ilan edilmiştir. İletişimde geleneksel olanın yerine: İNTERNET, MOBİL İLETİŞİM VE DİGİTAL PLATFORMLAR gelmiş bütün dünyayı kapsama alanına alarak DÜNYA HER İNSANIN parmaklarının ucunda veya avucunda yer almıştır.

Yeni iletişim (sosyal medya) o kadar hızlı bir iletişim sağlamaktadır ki bu teknolojiyi yakalamak mümkün olmamaktadır. Gelişmiş ülkeler bile bu hıza yetişemezken hem ülkeler arasında, hem ülke içinde farklılaşmalar olmaktadır.
Yeni medya iletişimi hızlandırırken geleneksel kültürümüzü bozmakta insanlar arası SICAK ilişkileri internete, dijital platformlara, mobil görüşmelere taşımaktadır. Evinden hiç çıkmadan işini, alışverişini, iletişimini yapan yeni insan modelleri ortaya çıkmaktadır. Çocuklarımız arkadaşlığı unutup oyunlarla, sosyal ağlardaki metalik ifadelerle arkadaşlık kurmaktadır. Bir anlamda SOSYAL AĞLARDA çoğalırken insan olarak yalnızlaşıp BİREY olarak hiçliğe doğru hızla yol alınmaktadır.

Teknolojiye sırtımızı dönme imkanı olmadığına göre, sosyal medyayı bireyselleşme yerine KÜLTÜREL ve İNANÇ kodlarımızın gelişmesi toplumsal kalkınma, toplumsal bütünlük, arkadaşlık, dostluk için kullanma yönünde adım atılmalıdır. Ülkemizde iletişim hızla gelişmektedir. Bölgeler arasında dengesizlik olsa da, farklı yaklaşımlar olsa da, artık mobil telefonu olmayan kalmamıştır. Gelişmeler o kadar hızlı olmaktadır ki bu gelişmelere uygun hukuki ALT YAPI bile oluşturulamamakta İLETİŞİM MAĞDURLARI hızla artmaktadır.
Gelişmiş ülkeler yeni iletişim teknolojilerinin hem ĞRETİCİSİ hem de DAĞITICISI durumundadır. Henüz yazılı kültür ve iletişimini sağlayamayan TOPLUMLARA birden bire şok bir yeni İLETİŞİM dalgası ile karşılaşması ile bu alanın VERİMLİ ANLAMLI KULLANILMASI sağlanamamaktadır. Bu da toplumun kültürel ve inanç kodlarını bozmaktadır.
Yeni iletişimin toplumun tüm katmanlarına ulaşması, toplumsal fayda sağlar hale getirilmesi, denetlenmesi hukuki statüye kavuşturulması, toplumsal geçmişimiz ile geleceğimiz arasında kopukluk yaratmaması için gerekli çalışmalar her seviyede yapılmalı. Halka bu teknolojiyi kullanma imkanı ve becerisi kazandırılmalıdır.

Yeni iletişimin en vazgeçilmezi İNTERNETTİR. İnternetin yaygınlaşması ile insanlar bilgilerini, hayatlarını paylaşıyorlar. Ancak internet hiçbir zaman İNSANA İNSAN GİBİ arkadaş olamıyor. İnternet sayesinde hiçbir devirde olmadığı kadar kötü düşünceler, kötülükler de yaygınlaşıyor. Bu yönüyle yeni İLETİŞİM bir yandan ÖZGÜRLEŞTİRİRKEN öbür yandan da BASKICI bir yapı oluşturabilmektedir.

SOSYAL AĞLARIN YARARLARI
-İstediğiniz bilgiye ulaşmak
-Arkadaşlarınıza ulaşmak, gruplar oluşturmak
-Hayat arkadaşı bulmak
Günümüzde en çok kullanılan sosyal ağlar; facebook, twitter, Wodda v.b.dir.

SOSYAL AĞLARIN RİSKLERİ
-Sosyalleşmeyi (insanlar arası sıcak ilişkileri) geciktirir ve zayıflatır.
-Çocukları yalnızlaştırıp tembelleştirir
-Çeşitli tuzaklara yol açabilir
-Güvenlik yönünden (hackerler) tehlikeli olabilir.
Günümüzde internet kullanıcılarının sayısı 2 milyarı bulmuştur. Twitter'a üye sayısı 100 milyonu, facebook üye sayısı 275 milyonu bulmuştur. İnternete milyonlarca fotoğraf video ve bilgi paylaşılmaktadır.

 Türkiye'de 24 milyon internet kullanıcısı bulunmaktadır. İnternet kullanıcıların %79 sohbet ve sosyal ağlar için, %55'i ise araştırma için interneti kullanmaktadır.
İnternette iyi ve kötü bir aradadır. O nedenle kullanıcıların bazı ETİK KURALLAR oluşturması ve uyması gereklidir.
Saygı görmek için saygı gösterin, altyapı ve zamanı verimli kullanmalı, kişilik haklarına saygı gösterilmelidir.
Hiçbir gerçeklik insan olma özelliğimizi kaybettirmemelidir. Bilgisayarda mesajlaşmak hiçbir zaman karşılıklı sıcak ilişkinin yerini tutmaz tutamaz. Bu yönüyle ekran karşısındaki iletişim BİZLERİ YALNIZLAŞTIRMAKTADIR. Son yıllarda bu yönde yapılan araştırmalarda TOPLUM BİLİMCİLER ve PSİKOLOGLAR sosyal medyanın insanın KİŞİSEL YALNIZLIĞINI arttırdığı ve sorunların çözümüne yardımcı oluyormuş gibi görünse de bu yönüyle ciddi bir SORUN oluşturduğuna vurgu yapmaktadır. İnsan yalnız değildir. Yalnız ve tek olan yüce ALLAH (C.C.)'dir.

03.02.2012

Bu yazı toplam 1178 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim