• BIST 95.935
  • Altın 276,846
  • Dolar 5,7435
  • Euro 6,3776
  • Bolu 19 °C
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 19 °C

SOSYAL   DEMOKRASİYE  DAİR -3-

Kemal Alemdar

Önceki yazımda, Sosyal demokratların “ ÖNGÖRÜ SAHİBİ, FEDAKÂR, YURTSEVER VE BARIŞÇI “  olduklarından bahsetmiş ve bu yazımda 1989 Güneydoğu raporu ile Erdal İNÖNܒ nün DEP milletvekillerini meclise taşıma konusunu hatırlatmayı amaçladığımı yazmıştım.

2009 da Demokratik Açılım masalının gündeme geldiği günlerde, Başbakan R.T. ERDOĞAN’ın ,

“ Mâaşallah ,  çok ileri. Biz o raporda yer alan bazı şeyleri hayal bile edemiyoruz.”  Diye biraz alaylı ve istihzalı , ama var olan  gerçeği de bir biçimde ortaya koyar şekilde  bahsettiği raporun,  oluş sürecini, Sevgili iktisat hocam Onur KUMBARACIBAŞI  kitabında, şöyle anlatıyor;

( İNÖNܒLÜ  GÜNLER - Prof. Onur KUMBARACIBAŞI - Detay yayıncılık, Eylül 2007,İSTANBUL )

“ 1989 da planlanan güneydoğu gezileri için önceden Erdal bey geziye katılanlardan Hikmet Çetin, Ertuğrul  Günay  ve benim Doğu ve Güneydoğu’nun sorunlarıyla ilgili bir çalışma yapmamızı ve basına duyurulacak bir metin hazırlamamızı istemişti…… Bu metin daha sonra partide kurulan bir komisyon tarafından ele alındı. SHP’ nin  ünlü  “GÜNEYDOĞU RAPORU”  olarak  detaylı açıklamalarla genişletildi.

…. Genel olarak çok olumlu tepkiler alındı. Raporda hukuken yanlış olan ve bir azınlık gurubunu çağrıştıran ‘ KÜRT SORUNU ‘ deyimine hiç yer verilmedi. Ülkenin  üniter  yapısından ödün verilmesi anlamına gelebilecek hiçbir yaklaşım yoktu. Sanırım günümüzde de çok tartışılan  Doğu ve Güneydoğu sorununa getirilen en gerçekçi çözüm önerilerini ve politikaları içeren bu metindir…”

ASLAN SOSYAL DEMOKRAT :

1991  yılında genel seçimlere gidilirken, üzerinde değişiklik yapılan seçim yasası ile DEP ‘in  seçimlere katılması son anda engellenmişti. Bu tür uygulamaları sık sık yapan ÖZAL ve ANAVATAN partisinin yerinde şimdi yeller estiğini hatırlatmakta fayda var. Yine o günlerde Aslan sosyal demokrat Erdal İNÖNܒnün yaptıklarını hocamızın kitabından öğrenelim;

“…Erdal bey bunu çok yanlış buluyordu. Birincisi, bir partinin son anda yasaya eklenen hükümlerle kasıtlı olarak seçime sokulmamasının DEMOKRASİYİ GÖSTERMELİK BİR OYUN KONUMUNA düşürüldüğünü görüyor, buna karşı çıkıyordu. İkincisi Kürt politikacıların TBMM’ den uzak tutulmasının onları demokrasi dışı çıkış yolları aramaya iteceğine inanıyordu.

…Erdal bey bu düşüncelerini parti meclisine açtı. DEP seçime katılamadığına göre onların bir kısım adayına SHP listelerinde yer verilebilirdi….. Plan parti meclisinde bir hayli tartışıldı. Partimizin seçimde yıpranacağı ve oy kaybına uğrayacağımız belliydi…

…. Ama Erdal bey, ancak politikayı meslek olarak görmeyenlerde bulunan cesaretle, bu bedeli ödemenin yerine getirilmesi gerekli bir ödev olduğu inancındaydı. Açıkça bunu yapabilecek tek partinin SHP olduğunu söylüyordu. Görev bize düşüyordu. Ülkesinin yararlarını partisel endişelerin üstünde  tutacak  gerçek politikacının kararlılığını gösterdi.”

Son günlerin İMRALI GÖRÜŞMELERİ ‘ni   “ Başkanlık için Kürt barışı “ olarak nitelendirenler var. Bende onlardan birisiyim. Evet , AKP’ nin, tek başına Anayasa resti, BDP’ nin buna yaklaşımı ve bu güne kadar Meclisteki Milletvekillerini dışlayarak “ADA” da ki Hükümlü- HAPİS-  birisiyle barışı görüşmek, bana ERDAL  beyin yukarıdaki sözlerini anımsattı ;

DEMOKRASİYİ GÖSTERMELİK BİR OYUN KONUMUNA SOKMAK !..

Efendim , şunu da unutmuş değilim; BDP milletvekilleri  hep  “ O “ ada’dakini adres gösterdiler. Bu da şunu gösterir;  demek ki onlar için de ,  Demokrasi  göstermelik bir oyundur. Daha önce  E. İNÖNܒ nün TBMM ‘sine dair vurguladığı önemi anlamadıkları gibi!.. Ve de gereksiz KÜRTÇE yeminleri gibi. Barışı ne kadar çok ve kararlı biçimde isteyen biz sosyal demokratların, geçmişteki kararlılıkları ve fedakar yaklaşımları  yukarıda,  Onur KUMBARACIBAŞI hocamın  anılarındaki üç-beş paragraftan bile apaçık anlaşılmaktadır.

 Genel başkanımız Sayın Kemal KILIÇDAROĞLU’ nun  BARIŞ’a  KREDİ veren yaklaşımının da,  geçmişten bugüne gelen Sosyal Demokrat gelenekle uyum  içerisinde olduğu  inancındayım.

 Bu  konu  ve günümüzdeki   SOSYAL DEMOKRAT sorunlar / arayışlar,  gelecek günler de ayrı bir,  Sosyal demokrasiye dair, yazı konusu olmaya adaydır.

Murat KARAYALÇIN ‘ ın ” BARIŞ  ÖZETİ ” :

CHP Parti Meclisi üyesi, eski Genel Başkanlarımızdan Sayın  Murat KARAYALÇIN, 20 0cak 2013 tarihinde  TV8’ de katıldığı bir programda, son  BARIŞ’a dair düşüncelerini aktarmıştı. Oradan not alabildiklerim bir özet,  ama  bu notlara SOSYAL DEMOKRATLARIN BARIŞA DAİR ÖZETİ demek kanımca doğru olur. Ben böyle düşünüyorum. Programdan notlarımı  aşağıda bilgilerinize sunuyorum. Evet, M.Karayalçın, “ BARIŞA DAİR “  şunları söylüyor; 

-Barışa dair UFKUMUZ ve CESARETİMİZ,  1989 dada, 1991 dede, 2004 dede, hep vardı.

-Partimizin , tüm partilerin katılımı ile çözüm önerisine  AKP nin;  iki parti yeter, % 75 yeter önerisini doğru bulmuyorum. MHP ve diğer tüm partilerin olması en doğru olan yaklaşımdır.

- Ne verip,  ne  alırız’ ı  konuşmak yerine;  Üniter  yapı  ve  Ulusun bütünlüğü bozulmadan

“ BİRLİKTE  NASIL  YAŞARIZ’IN “ cevabı bu süreçte aranacak birincil konu olmalı.

-C H P , Cumhuriyetci  düşünceyle Sosyal demokrat  yaklaşımın bir bütünüdür.  Devletin  üniterliği ve Ulusun bütünlüğü öncelikli olmalı  ve barışa bu şekilde ulaşmak gerekir.

-C H P’ nin  ( O günkü SHP’ nin ) 1989 Raporu uygulansaydı, bu günlere barış içinde gelseydik, milyarlarca dolar kazancımız olurdu.

- 1989’ dan  bu yana  “ Kürt Sorununun çözümü için “  aynı duruşu sergiliyoruz.

Sosyal demokrasiye dair yazılarımı,  daha uzun süre  ve aralıksız sürdürmek isterdim, ama başka yazılar ve meselelerde var. Onlara değinmeden aralıksız bu seriyi yazmak mümkün olmayacak. Şimdilik ara verip , daha sonra  CHP’ nin  DEMOKRASİ RAPORU  ve  S.Demokrat DÜŞÜNCE ATÖLYELERİ çerçevesinde  “ SOSYAL DEMOKRASİYE DAİR “ yazılarımı sürdürmek umut ve arzusundayım.

 ASLAN  SOSYAL DEMOKRATLARA, MERHABAAAA.., diyerek, Belediye başkan aday adaylığını açıklayan  kızımız  Mehtap hanıma başarı dileklerimi sunarken, en azından,  ilk  KADIN / HANIMEFENDİ, belediye başkan aday adayının BOLU’ muzda yine ASLAN SOSYAL DEMOKRATLARDAN çıkmasının gururunu  duyarak, bunu sevinçle  tarihe  not ediyoruz efendim.

Umudunuz, mutluluğunuz ve de  kitabınız bol olsun .     

Bu yazı toplam 1226 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim