• BIST 1.461
  • Altın 506,251
  • Dolar 8,3655
  • Euro 10,1213
  • Bolu 16 °C
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 16 °C

Sosyal güvence

Mustafa Namdar

Maddi, manevi, bireysel veya aile sorunlarının çözümünde, komşuluk ilişkilerinin önemi büyüktü. Hısım, akraba, eş-dost arasındaki sevgi ve dayanışma bağları, komşuluklar ve genişleyerek yaygınlaşan mahalleli ilişkileri ilmik ilmik örülürdü insanlar arasında. Huzursuzlukta mahallenin yaşlı bilge kişisi sarardı kanayan yarayı. Muhtaçlıkta komşuluk hakları girerdi devreye.

Toplumlar büyüdükçe ihtiyaç sahipleri çoğaldı. Gün geldi sorunlar, insan ilişkilerindeki yardımlaşmalarla çözülemez boyutlara ulaştı. Sosyal ve demokratik devlet düzeni içinde insanları yönetmek için yasalarla kurallar belirlendi.

Nizam, intizam; kanun güvencesinde sağlanmaya, hak, hukuk, adalet terazisinde dengelenmeye başladı. Hakça ve özgürce yaşamın kuralları belirlendi. Kurallar duygusallığın önünde eşitlik ilkelerine dayalı bir yaşam felsefesi oluşturulmaya çalışıldı.

Devlet; sosyal güvenliğinin şemsiyesi altına almaya başladı halkını. Sağlığından eğitimine, işinden aşına, çalışma hayatından emekliliğine, fukaralığından yaşlılığına, yetiminden kimsesizliğine, gaziliğinden şehitliğine kadar kucak açtı vatandaşına. İnsanlar komşu yüzü gözetlemek yerine, sıkıştığın devletin kapısı çaldı sorununa çözüm için...

Günümüzde il ve ilçelerde halkın Fak-Fuk Fon'u olarak tanıdığı Sosyal Yardımlaşma kurumları var. Valilik ve Kaymakamların başkanlığında oluşturulan komisyonlar marifetiyle Bağ-Kur, SSK, Emekli Sandığı gibi kurumlardan sosyal güvencesi olmayan, tarlası tabanı, atı arabası bulunmayan insanlarımıza buralardan yardım yapılıyor.

Bu kurum ilimiz merkez ilçede ilk ve ortaöğretim okullarımızın açılmasından hemen sonra, 103 milyarı Bakanlıktan gönderilmek suretiyle 206 milyar alarak öğrencilerimizin eğitim-öğretimine destek olarak ailelerine dağıtılmış. Bunun yanında ihtiyaç sahiplerine 3500 ton kömür dağıtımıyla birlikte, yiyecek içecek, gıda yardımının da yapıldığını söyledi sohbet sırasında Vali Yardımcımız Sn. Hüseyin Doğan.

Zaman zaman Bolu kamuoyunda hava kirliliği nedeni olarak gösterilen Tunçbilek kömürünün yapılan tahliller sonucunda kükürt-ısı ve karbondioksit değerleri Bolu Mahalli Çevre Kurulu değerleriyle örtüştüğünü ifade ediyordu

Sn. Doğan.

Aslında bunlar yapılan bir sohbette belleğimde kalanlardı. Bir röportaj değildi.

Hani hemen her platformda gündeme gelir, bu tür sosyal yardımlardan yararlananların gücü kuvveti ve sağlık durumları yerinde olanlara, her gün bir balık vermek yerine balık tutmasını öğretsek... Zaman zaman basının da bilgilendirildiği kültür ineği ve koyun dağıtıldığını biliyoruz. Bunların sıfır faizle iki yıl ödemesiz ve beş yıl eşit taksitlerle ödenmek koşuluyla dağıtılarak vatandaşın üretime katılmak istendiğini biliyoruz. Sonuçta gerçekten bir koyun iki olur mu? Kültür ineğinden beklenen verim alınıyor mu? Bu durum tartışılır...

Anlaşılan o ki, biz toplum olarak kuralları pek sevmiyoruz. Duygusallığımız kuralların hep önünde geliyor. Komşuluk ilişkilerimizdeki duygusal yardımlaşma geleneği, toplum yaşamında da önde. Ona diyemiyoruz, “Ey vatandaş, bu yapılan yardım halkın yardımıdır. Burada tüyü bitmedik yetimin hakkı var. Sen de kazan ki bir başkasına yardım edesin.” Bu kuralı bu davranışı nedense öğretemiyoruz. Bunu sormak isteyenlere de duygusal baskılarla affediverelim diyoruz. İyi mi yapıyoruz kötü mü?

Bilemiyorum.

Kurallar duygusallığın önüne geçtiğinde, belki biraz daha zenginleşeceğiz...

19.10.2007

Bu yazı toplam 545 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim