• BIST 1.147
  • Altın 504,818
  • Dolar 8,2123
  • Euro 9,6699
  • Bolu 8 °C
  • İstanbul 19 °C
  • Ankara 11 °C

SOSYAL MESAFE KALDI MI?

Bulut Altundal

Covid-19 salgını dolayısıyla Sağlık Bakanlığı, Bilim Kurulu tavsiyeleri ile Bakanlıklarca alınan kararlar ülkemizin her yerinde olduğu gibi ilimiz Bolu’da da uygulanmaya çalışılıyor. Ancak salgının başlangıcında en çok dikkat etmemiz gerektiği söylenen maske, sosyal mesafe ve hijyen kuralları aslına bakarsanız çok da dikkate alınmamaya başladı.

Koskoca ülkede tespit edilen 5-10 vaka varken herkes korkudan dikkat ediyordu. Şimdi günlük tespit edilen bin 700’lerde vaka olmasına rağmen kimsenin korktuğu yok. Gariptir, en çok korktuğumuz zamanlarda yayılması engellenebilen, yayılamayan bir virüs vardı. Şimdi virüs her yerde ama biz de her yerdeyiz. Nerede kaldı “evde kal” çağrıları şimdi? Veya kimin umurunda artık?

Saldık. Salgınla birlikte halay çekmeye başladık artık. Virüs de normalleşti tabi. Sokakta sigara içen, el ele kol kola cümbür cemaat gezinti yapan aileler, eldivenleri gelişi güzel kullananları görünce bu koronavirüs de haliyle “çok kasmaya gerek yok, artık hemen yayılırım” diyordur.

Şimdi her hafta İçişleri Bakanlığı genelgesi ile 81 ilde valiler, kaymakamlar, emniyet müdürleri, belediye başkanları vs. kişilerin katılımı ile “geniş çaplı” denetimler yapılıyor. Adına denetim diyoruz. Polisi, bekçiyi, üstü üniformalı birini gören herkes hemen “tedbir aldım” modunu etkin hale getiriyor. Ama sadece o an için.

Maske kullanımı konusundaki kararlılık çok kısa sürdü maalesef. Maskeler yine çenede, elde, kolda, belde, cepte taşınıyor. Telefonla konuşurken indir maskeyi, sigara içerken(-ki cadde, sokakta bir şey yeyip içmek yasaklandı) indir maskeyi, ben elime meyve suyu aldım de indir maskeyi… Cadde boyu yürü, dolaş, gez. Sonuç? “Ben maske takıyorum.” Bunu yapanlar bir de öyle çok eleştiriyor ki kurallara uymayanları, salgının artışa geçmesini falan. Aynaya bakmıyor tabi kimse.

Maske konusu bir kenara açıkçası artık “sosyal mesafe” ile ilgili hiçbir denetim yok demekten çekinmiyorum. Bizzat yaptığım gözlemler ve şu sosyal medya platformlarında paylaşılan fotoğrafları görünce “Demek ki sosyal mesafe kuralı uygulanmıyor artık, denetim yok” diyorum. Ağızda maskeler kol kola girmiş onlarca kişi… Eli dezenfektan ile temizle başkasıyla kafa tokuştur, sarıl… Sosyal mesafe diye bir kural uygulanmıyor ve denetimi de yapılmıyor. Artık bu net! Şimdi birileri çıkıp “Olur mu ya öyle şey, biz denetim yapıyoruz. Sosyal mesafe konusunda uyarıyoruz” gibi cılız sesler çıkartabilir. Ben bu söylediğime dair onlarca fotoğrafı paylaşmaktan çekinmem öyleyse. Siz bu fotoğraflardakilere ceza kesebilecek misiniz onu söyleyin bana. Neredeyse tüm siyasiler, kurum amirleri vs. sosyal medya hesaplarında katıldığı etkinliklerde dip dibe kol kola çekildiği toplu fotoğrafları paylaşıyor. Ve dediğim gibi ağızda maskeler laf olsun diye duruyor. Şimdi bu somut örnekleri gördüğüm zaman ve tabi yine cadde, sokaklarda yaptığım gözlemlere dayanarak sosyal mesafe konusundaki uygulamanın rafa kaldırıldığını söylemekten çekinmem.

Sonuç itibariyle, boşuna demiyorum virüs normalleşti diye. Zaman uzadıkça, virüs daha da yayıldıkça toplumdaki kurallara bağlılık giderek azalıyor. Toplumda olduğu gibi kuralları uygulamakta yetkili olan kurumlarda da az çok esneme ortaya çıkabiliyor. Elbette böyle gidersek biz bu virüsle bu kışı da geçiririz. Selametle…

Bu yazı toplam 1591 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim