• BIST 95.522
  • Altın 276,503
  • Dolar 5,7158
  • Euro 6,3462
  • Bolu 17 °C
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 18 °C

Su geldi teyemmüm bozuldu

Yüksel Gültekin

Son günlerde gazete manşetlerinde, Bolu Halk Platformu adına birbiri ardınca yapılan açıklamalar yer almakta. Açıklama yapanların bu platformdaki yetki ve görevleriyle, bu platformun yapısal oluşumunu incelediğimizde, karşımıza enteresan sonuçlar çıkmakta.

Konunun hemen başında, Bolu ilinin kalkınmada öncelikli il olmamasının ve Bolu’nun birtakım hesap oyunlarıyla zengin bir ilmiş gibi gösterilmesine şu ya da bu sebeple seyirci kalan siyasilerimizin, sivil toplum örgütü yetkililerinin ve dönemin Bolu’da görev yapan yetkili bürokratlarının bu şehre ve bu şehir insanlarına karşı yapılmış tamiri mümkün olmayan bir ihanet olduğunu kabul eden bir Bolulu olduğumu peşinen belirttikten sonra, konuya devam etmek istiyorum.

Bolu Halk Platformu’nu başlangıçta ben de tüm Bolulular gibi Bolu’daki tüm sivil toplum örgütlerinin, siyasi parti temsilcilerinin hatta yetkili bürokratların temsil edildikleri siyaset üstü bir kurum olarak düşünmüştüm. Hatta mensubu bulunduğum Bolu Barosu’nun buna öncülük etmesini de doğrusu memnuniyetle karşılamıştım.

Fakat, gazete manşetlerinde Halk Platformu adına yüksek puntolarla Avukat Tuncay Alnıak Bey’in milletvekili Mehmet Güner Beyi derhal Bolu hal-kından özür dilemeye davet eden nutkunu görünce, doğrusu bir anlam veremedim. Önce Bolu Barosu’nu temsilen Baromuzun Başkanı Avukat Gazanfer Günler Bey tarafından görevlendirildiğini düşündüm. Fakat, resme bakınca Sayın Gazanfer Günler Bey’in toplantının en ön safhında Baro Başkanı sıfatıyla yeraldığını gördüm. O halde Tuncay Bey’in Bolu Halk Platformu’ndaki vasfı ne olabilirdi.

Belki platformun Avukatı, Hukuk Sözcüsü olabilir diye düşündüm. Fakat Avukatın görevi müvekkilini Adliyede temsil olduğuna göre, Sayın Alnıak bu beyanı bir Avukat sıfatıyla veremezdi. O halde Sayın Alnıak’ın oradaki vasfı, yalnızca platformdan da anlaşıldığı şekilde Bolu halkından bir yurttaş olması mıydı?

Peki, her aklına esen yurttaşın herhangi bir sosyal ya da siyasal vasfı olmaksızın yeraldığı, üstelik bir milletvekiline yönelik ağır eleştirilerde bulunduğu, kendine göre nutuk attığı bir platformun ciddiyetinden ve inandırıcılığından ne derece söz edilebilirdi? Şimdi ben yarın gelsem, Bolu Halk Platformu’nda Sayın Tuncay Alnıak gibi herhangi bir sosyal ya da siyasal vasfım olmadan nutuk çekmeye kalksam, bana kim nasıl engel olacak? Siz Bolu Halk Platformu olarak bu kadar disiplinsiz bir usulle Bolu’nun dağ gibi meselelerini çözmeye nasıl talip olacaksınız?

Şimdi soruyorum: Bu platformun başı kimdir? Bu platform hangi usulle ve yöntemle toplanır? Bu platformda kimler, hangi usul ve kriterlerle yer alır? Toplandığında bu platforma kim başkanlık eder? Ve bu Başkan kimlere hangi usulle söz verir? Şimdiden buradan ilan ediyorum: Bolu Halk Platformu’nun ilk toplantısında yeralmak ve uygun görülürse de bir konuşma yapmak istiyorum. Umarım Avukat Tuncay Bey’i hiçbir sosyal ve siyasal vasfı olmadığı halde, milletvekillerini yerin dibine sokacak konuşmayı yapmasına müsaade eden irade, Avukat Yüksel’den aynı imkanı esirgemeyecektir.

Başlangıçta da söylediğim gibi, başta Mehmet Güner Bey olmak üzere, Bolu’yu temsil eden tüm milletvekilleri, sivil toplum örgütü temsilcileri ve dönemin yetkili bürokratları, Düzce kalkınmada öncelikli il olurken, Bolu’nun bundan mahrum olmasının hesabını kolay kolay veremeyeceklerdir.

Fakat, bunları sigaya çekecek irade, Bolulular’ı temsil kuvvetine sahip olan bir irade olmalıdır. Bunun arkasına sığınarak kimsenin yetkisi olmayan yetkileri kullanmaya hakkı yoktur. Bu en yakın arkadaşlarımdan Avukat Tuncay Alnıak Beyefendi olsa bile. Ciddiyetsiz bir şekilde ciddi hesapları soramayız. Madem bir platform oluşturuldu, bu platformun nasıl ve kimlerden oluşacağı da açıkça belirlenmeli, her önüne gelen boş bulduğu bu zeminde kafasına göre sağa-sola sataşıp, haddini aşan hamasi nutuklar atmamalıdır. Çünkü bunların Bolu’ya bir faydası yoktur.

Bu yazı toplam 523 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim