• BIST 103.200
  • Altın 196,867
  • Dolar 4,7083
  • Euro 5,4926
  • Bolu 16 °C
  • İstanbul 19 °C
  • Ankara 18 °C

Tabaklar Mahallesi Muhtarı Emin Pulatlı:
“İzzet Baysal Caddesi’nde trafik sorunu yok!”

Tabaklar Mahallesi Muhtarı Emin Pulatlı:“İzzet Baysal Caddesi’nde trafik sorunu yok!”
Tabaklar Mahallesi Muhtarı Emin Pulatlı:
“İzzet Baysal Caddesi’nde trafik sorunu yok!”

Bolu’da 22 yıldan bu yana Tabaklar Mahallesi’nde muhtarlık yapan Emin Pulatlı, muhtarlık görevi süresince hayata geçirdiği ilkleri anlattı. İzzet Baysal Caddesi’ndeki trafik durumuna yorum getiren Muhtar Pulatlı, “İzzet Baysal Caddesi’nde trafik sorunu yok!” dedi.

Röportaj: Mehmet Korkusuz

Tabaklar Mahallesi Muhtarı Emin Pulatlı’yla bir araya geldik. Muhtarlıkta 5’inci dönemini sürdüren Muhtar Pulatlı’yla yaptığımız röportajın ayrıntıları şöyle:  

Sayın Pulatlı, bize özgeçmişiniz hakkında bilgi verir misiniz?

1959 Bolu doğumluyum. Doğma, büyüme Tabaklar Mahallesi sakiniyim. Evliyim ve üç çocuk babasıyım. Emekliyim. Muhtarlığa ilk 1989 yılında seçildim.  Ardından 1994-1999-2004-2009 yıllarında ki seçimlerde de mahalleliler beni muhtarları olarak seçti ve o gün bugündür Tabaklar Mahallesi’nde muhtarlık hizmeti veriyorum. İlk muhtarlığa seçildiğim yıl Bolu’nun en genç muhtarı olarak tarihe geçtim.

Peki, muhtar olma fikri nereden aklınıza geldi?

Dedem köyde muhtarmış. Örnek almak mı denir ya da başka bir şey mi bilemem ama ben de Tabaklar Mahallesi’nde muhtar olmaya niyetlendim. Artı doğup, büyüdüğüm bir mahallede mahallelinin beni muhtar olarak onurlandırması daha büyük bir onur. Diyelim ki, büyük bir şehirde belediye başkanı olsam, aynı zevki, aynı feyzi alamazdım.

Sayın Pulatlı, Bolu’da muhtarlık binasına sahip ilk muhtarsınız. Mevcut hizmet binanızdan memnun musunuz?

Şu anki muhtarlık binamdan oldukça memnunum. Burayı depremden sonra 2000 yılında, ilk muhtarlık binası olarak, belediye tarafından yapıldı. Daha önceki hizmet binam Hattat Emin Caddesi’nde idi. Oranın kirasını cebimden karşılıyordum.

Tarihi eşyaların sergilendiği muhtarlık binanız, karşılaştığım diğer muhtarlık binalarından oldukça farklı. Burada hangi tarihi eşyaları sergiliyorsunuz?

Nostaljik eserlere her zaman ilgiyle yaklaşan biriyim. Tarihi eşyalarla donattığım hizmet binamda, büroya gelen mahalleli vatandaşlarımın taleplerini karşılarken, onların keyifli anlar yaşamaları beni de mutlu ediyor. Burada daktilo, gramofon, takunyalar, telefonlar, ütü, saat çeşitleri, dolma tüfek, küp, terazi, çakmak, tespih ve köstekli saat koleksiyonları, radyo, ahşap gemiler, eski Bolu fotoğraflarını sergiliyorum. Tamamı eski ve tarih kokuyor. Asıl amacım, büroma gelen vatandaşlarımın taleplerini giderirken onlara iyi zaman geçirtebilmek.

Mahallenizde cami, sağlık ocağı ya da otopark sorunu var mı?

Mahallemizde Somuncu ve Tabaklar camileri var. İki tane de sağlık ocağımız var. Park sorununa gelince hem var, hem yok. Mahallemize Reşat Aker Sokak’a otopark yapıldı. Burası bizim sınırlarımızdadır.

Mahallenizde yaşadığınız özel bir sorun var mı?

Mahallemizde yaşadığımız büyük anlamda özel bir sorunumuz yok. Ufak tefek eksikliklerimiz oluyor. Ama bunları da aşıyoruz.

Mahalle nüfusunuz ve seçmen sayınız hakkında bilgi verir misiniz?

Mahallemizde 2 bin 118 hane var. Nüfusumuz 7 bin 703. Seçmen sayımızda 5 bin 203.

Siz deprem döneminde de muhtarlık yapmış birisiniz? O dönem muhtarlıktaki çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Deprem döneminde çok çok yorulduk. En erken yattığımız gece saat 02.00 idi. Mahallemde 176 tane ağır hasarlı ve yıkılmış bina vardı. 700 küsurda az hasarlı binamız var. Anıtpark’ta 50 çadır kuruldu. Anadolu Lisesi’nin arkasında 275 çadır kuruldu, 50 tane de sivil vatandaşın kurduğu çadır vardı. Ayrıca depremdeki başarılı çalışmalarımızdan dolayı INTENSE kışlık Çadır Kenti kuruldu. Çadır Kent’in yönetim kurulu başkanlığını yaptım.

Türkiye’de muhtarların sorunları nelerdir?

Bana göre, muhtarların bir sorunu ya da muhtarlığın bir sıkıntısı yok. Bu gönül işi. Hiç kimse kimseye ‘Sen muhtar ol’ diye zorlamaz. Ama sorduğunda çoğu muhtar böyle der. Ben inanmıyorum buna. Yalan. Muhtarlığın maaşı yoktur, ödeneği vardır. Yani paran yoksa durumun yeterli değilse, özverili değilsen muhtarlık yapamazsın. Muhtarlıklar ağlama makamları değildir. Eğer yapamıyorsan, bırakacaksın.

Siz muhtarlıkta arzuladıklarınızı mı, yoksa sembolik çalışmalar mı yapıyorsunuz?

Bugüne kadar muhtarlıkta arzuladıklarımı yapmaya çalıştım ve tamamına yakınını da yaptım. Bolu’da henüz kamu kuruluşlarında dahi yokken, bilgisayara geçen ilk muhtar benim. Türkiye’de yaklaşık 58 bin muhtar var. Ve ben Türkiye’de bilgisayarı kullanmaya başlayan 51’inci muhtarım. Muhtarlıklar için oluşturulmuş Melsoft Muhtar Takip Sistemi sayesinde mahalleli vatandaşlarıma resimli belge veririm.

Mahalle sınırlarınız içinde bulunan Hükümet Meydanı’nda önümüzdeki günlerde yeni bir meydan çalışması gerçekleştirilecek. Bunun için geçtiğimiz günlerde Ticaret ve Sanayi Odası’nda proje tanıtımları gerçekleştirildi. Bugün Bolu kamuoyunda en çok tartışılan konuların başında gelen bu meydan projesi konusunda sizin değerlendirmeleriniz neler?

Evet, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen proje sunumuna diğer muhtarlar ve sivil toplum örgütü temsilcileri gibi ben de katıldım. Şahsen projeyi olumlu karşıladım. Fakat Bolu’da birtakım alışkanlıklar var. Bu alışkanlıklarımızdan önce vazgeçmeliyiz. Yaşanan tartışmaların kaynağının aslında bu olduğunu düşünüyorum.

O bölgede otopark sıkıntısından sıkça söz edilir. Bolu’da aslında böyle bir sıkıntıda yok. Esnafımız dükkânının önüne araçlarını park ediyor. Bakınız evine, dükkânına en fazla 1 kilometre mesafededir. Bu nedenle ben İzzet Baysal Caddesi’nde ailemle birlikte alışveriş yapamıyorum. Çünkü arabamla gittiğimde aracımı park edecek yer bulamıyorum. İşyeri sahipleri o bölgeye araçlarını çekmese ben rahat rahat aracımla gider, alışverişimi yapabilirim. Bizde yürüme alışkanlığı yok.  Ve İzzet Baysal Caddesi’nde trafik sıkışıklığına neden olan bir diğer unsur bankalardır. Bankalarla işi olmayan kimse yok. Hükümet Meydanı projesinin bu bahsettiğim sorunları peşin hükümlerle çözer ya da çözemez demiyorum. Ama Hükümet Meydanı Projesi’nin bu sorunlara çare olabileceğini düşünüyorum.

 

“Bolu'nun patates güzeline ihtiyacı var”

Bolu isminin markalaştırılması konusunda öneri de bulunan Tabaklar Mahallesi Muhtarı Pulatlı, Bolu patatesinin Türkiye'nin en iyi patatesi olduğunu söyledi ve bu ürünün Bolu ismi altında tanıtımının yapılması gerektiğini belirtti. Muhtar Pulatlı, tanıtım içinse güzellik yarışmasının düzenlenmesi gerektiğini savundu.

Röportaj: Mehmet Korkusuz

Tabaklar Mahallesi Muhtarı Emin Pulatlı'yla yaptığımız ve dün ilk bölümünü yayınladığımız röportajda Muhtar Pulatlı çalışmaları hakkında açıklamalarda bulunmuştu. Muhtar Pulatlı röportajın devamında ise ilginç açıklamalara bulundu. Sorularımıza içtenlikle yanıt veren Muhtar Pulatlı'nın açıklamalarının ikinci ve son bölümü şöyle:

Sayın Pulatlı, mahalle sayısı 25'ten 42'ye çıktı. Bu artışı sizler nasıl değerlendiriyorsunuz?
Bolu büyüyen bir şehir. Bu zaten kendiliğinden gerçekleşecek bir durumdu. Bolu'nun kabuğundan çıkması lazımdı. Bu yönden olumlu karşılıyorum.

Peki, hizmetin yeni mahalle olan bölgelere de kaydırılmasından dolayı siz mahalle olarak bir mağduriyetle karşılaştınız mı?
Söz konusu olan bölgeler mahalle olmadan önce hizmet açısından sıfır noktadaydı. Benim gördüğüm kadarıyla hizmet o bölgelere tümüyle kaydırılmıyor. Özellikle çalışılan bir yer yok. Belediye bugün 42 mahalleye de aynı anda hizmet götürmeye çalışıyor. Bu nedenle de mahallemizde bir mağduriyet yaşanmadı ve bu konuda da ben Tabaklar Mahallesi muhtarı olarak bir sorun yaşamadım. Belediye'ye taleplerimizi iletmek için ne zaman gitsek, taleplerimiz dinlenir ve isteklerimiz karşılanır. Açıkçası isteklerinin kabul edilmesi için istemesini bileceksin. Çünkü Başkan'ın aklında sadece Tabaklar Mahallesi yok. Daire müdürleri içinde bu durum geçerli. Bir toplantı yapılıyor yerel idarecilerle muhtarlar arasında. 'Taleplerinizi bize iletin' deniyor. Ama toplantıda dilekçe veren muhtarlar her defasında belli. Birçoğu sözlü taleplerde bulunuyor. Bu defa da bizim hakkımıza tecavüz edilmiş oluyor.

Peki, siz Bolu için yeterli çalışmaların yapıldığını düşünüyor musunuz?
Ben çiftçilikle uğraşmıyorum. Ama biliyorum ki, Bolu patatesi Türkiye'nin en dayanıklı patatesidir. Bolu isminin markalaşması için bir patates festivali düzenlenebilir. Ben Bolu'da yaşayan bir Bolulu olarak istiyorum ki, , Türkiye'de patatesimizin bu kadar iyi patates olduğunu pek bilen yok. Düzenlenebilecek festivalde güzellik yarışması düzenlenebilir ve seçilen kişi patates güzeli olarak adlandırılabilir. Şimdiye kadar beyaz etimizi bir şekilde pazarlayabilmişiz ve bu saatten sonra da pazarlayabiliriz. Aynı şekilde Bolu çikolatasını iyi bir şekilde pazarlayabiliyoruz. Patatesimizin tanıtım konusu bence ciddi bir şekilde düşünülmeli.

Mahallenizde gönüllü cadde ve sokak sorumluları çalışması başlattığınızı biliyoruz. Bununla ilgili bilgiler verir misiniz?
İlk muhtar seçildiğim 1989 yılından bu yana bu çalışmayı sürdürüyorum. Muhtarlıktaki hizmet çıtamızı daha da yükseltmek için başlattım bu çalışmayı. Her sokağımıza ve caddemize sorumlu vatandaşlar görevlendirdik. Ve onlara dedim ki, 'Sorumluluk bölgenizde bir kaldırım taşı bile yerinden oynasa beni haberdar edin.' Bu sayede sokak ve caddelerimizde yaşanan sıkıntılardan derhal haberdar oluyorum. Bunun bakım ve onarımı içinde derhal yetkili mercilere başvurarak, sorunun giderilmesi konusunda girişimde bulunuyorum. Mahallemde yaklaşık 80 sorumlu vatandaş bulunuyor.

Alo Muhtarlık Hizmetiniz hakkında bilgiler verir misiniz?
Alo Muhtarlık Hizmetimiz, işi olana, büromuza gelecek zamanı olmayan vatandaşlarımız için başlattığımız, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık numarasını söyleyene en geç yarım saat içerisinde muhtarlığımızdan istedikleri belgeyi ellerine ulaştırmamız için oluşturduğumuz bir sistem. Bu uygulamaktan yararlanabilmeleri için mahallelilerimin büro ya da cep telefonu numaralarımdan bana ulaşmaları yeterli.

Yerel yönetimlerle ilişkileriniz nasıl?
Bizler Valiliğe bağlı birimleriz. Belediye bize hizmet verir. Yani muhtarların amiri ildeki validir. Dolaylı olarak İçişleri Bakanlığı'na bağlıyız. Resmi dairelerle sürekli diyalog içerisindeyiz. Biz muhtarlar hizmeti belediyeden alırız. Eski belediye başkanlarından Necdet Gören'le iki dönem, Yüksel Ceylan'la da bir dönem görev yapan bir muhtarım. Şu an ki Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz'la birlikte iki dönemdir muhtarlık yapıyorum. Belediye Başkanı ile muhtar ilişkisi, abi kardeş ilişkisidir. Sürtüşmeyle hiçbir yere varılmaz. Muhtarlıkta beşinci dönemdeyim ve bugüne kadar kimseyle sürtüşmedim.

Peki, yeterli hizmetleri alabiliyor musunuz?
Olaya şöyle bakmak gerek. Ben muhtar olarak, mahalleme en güzel şeyin yapılmasını istiyorum. Ama Belediye Başkanı, Bolu'ya en güzel şeyin yapılmasını istiyor. Sadece Tabaklar Mahallesi'nden oluşmuyor ki Bolu. Sırayla bir program var. Ve mahallemizde bugüne kadar yapılmış çok güzel işler olmuştur. Mesela Hazinedarlar Sokak'ın, Hattat Emin Barın Caddesi 'nin, Ali Rıza Tekemen Caddesi'nin genişletilmesi önemli çalışmalardır.

Son açıklamalarınız nelerdir?
Bize çalışmalarımızda destek olan ve mahallemize çalışmalar gerçekleştiren tüm yerel idarecilerimize ve daire amirlerimize teşekkür ediyorum.UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 218 21 21 | Haber Yazılımı: CM Bilişim