• BIST 99.835
  • Altın 243,334
  • Dolar 5,7445
  • Euro 6,4830
  • Bolu 3 °C
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 6 °C

TAM OLARAK NE DEDİM

Hasan Dinç

10 Şubat Pazar günü AKP Bolu milletvekili Sayın Ali Erçoşkun sadece Bolu Gündem gazetesi çalışanlarına mahsus kahvaltılı bir sohbet toplantısı düzenledi. Bu tür toplantılara çok davet edilmiş olmama rağmen katılmamayı bir prensip haline getirmiş biriyim. Bu toplantıya, gazetemiz yöneticilerinin ısrarla katılmamı istemeleri sonucu onları kırmamak için katıldım. Gazetemiz çalışanlarının çeşitli mazeretleri sebebiyle çok azının katılamadığı toplantı ile ilgili haber ve yorumlar yine gazetemizin çeşitli tarihlerdeki sayılarında yayınlandı. Ben konuyu okuyucularımla paylaşmak derecesinde önemli bulmadığım için yazmadım. Ancak, 11 Şubat tarihli gazetemizde konuyla ilgili uzun ve teferruatlı bir haber yayınlandı. Bu haberde tarafımdan Sayın Ali Erçoşkun’a bir soru yönettiğim ifade edildikten sonra sorum okuyucularım tarafından yanlış değerlendirilecek şekilde değiştirilerek aktarıldı. Bu durumda ben de düzeltme amacıyla konu hakkında düşüncelerimi kaleme almak durumunda kaldım.

Gazetemiz tarafından yayınlanan konu ile ilgili haberde  “Bolu Gündem köşe yazarı ve eğitimci Hasan Dinç söz alarak AKP iktidarı İslâm âleminde yaşanan olumsuzluklara anında müdahale ediyor, buna biz de memnun oluyoruz. Ancak,  Türk dünyasında birçok kıyım yaşanıyor. Örneğin Azerbaycan – Karabağ, Çin – Uygur/Sincan bu bölgelerde Türklük büyük baskı altında, neden bu konuya ilgisiz davranıyorsunuz?” denilmektedir. Yine gazetemizin aynı nüshasında değerli köşe yazarımız Sayın Yener Bandakçıoğlu kendine has sevimli üslûbuyla kaleme aldığı yazısında konuya ilişkin olarak “ Muhterem Hasan Dinç Hocamızın her yönü önemli konulara temas eden soru ve eleştirilerinden sonra aklım Bolu spor maçında olduğundan Sayın Erçoşkun’u tebrik edip özür diledikten sonra kahvaltıdan ayrılıyorum” diye konuşmama kısaca değinmekte ve değerlendirmesini yapmaktadır.

Okuyucularım tarafından yanlış değerlendirileceğini düşündüğüm ve Sayın Yener Bandakçıoğlu’nun “ Her yönü ile önemli bulduğu” soru ve eleştirilerim nelerdir? Hem okuyucularımın merakını gidermek, hem de düzeltme hakkımı kullanmak için konuyu yazmak ve birinci elden okuyucularımla paylaşmak kaçınılmaz olmuştur.

Bir saat gibi uzun süren konuşmasına kendini tanıtmakla başlayan Sayın Ali Ercoşkun, Bolu merkez ve köyleriyle birlikte ilçelerine, beldelerine götürdükleri hizmet ve yatırımları bir, bir sıraladı. Bu yatırımları anlatırken bolca trilyon ve katrilyon rakamlarını telaffuz ettiği görüldü. Ayrıca haftanın belli günlerinde ve bir plân dâhilinde sürekli olarak halkla birlikte ve onların arasında olduklarını özellikle anlattı. Ayrıca AKP Genel Merkezindeki parti görevlerini ve onlara ayırdığı zamanla birlikte meclis ve komisyon çalışmalarını da dile getirdi. Meclis kürsüsünden 20 konuşma yaptığını söylerken, bu konuda Sayın Tanju Özcan’ın meclis ve seçim bölgesindeki faaliyetlerinin halk nezdindeki sempatisinden epeyce etkilendiği apaçık gösterdi. Yine meclis çalışmalarını anlatırken muhalefetin meclisi çalıştırmadığını; sık, sık yeter sayısı için yoklama talebinde bulunduğunu ve yeter sayıya ulaşılamaması için mecliste olmasına rağmen oy kullanmamak gibi siyasi ahlâksızlık yapıldığını ifade etti.

Sıra gazete çalışanlarının sorularına geldiğinde söz talebinde bulundum. Söz sırası bana geldiğinde oturduğum yerden konuşmama kendisine teşekkür ederek başladım. Kendisine “Benim yazılarımı okuyor musun?”dedim. Okuyorum cevabını alınca “Biliyorsun benim kişilerle bir problemim yok. Yani ne Alâeddin Yılmaz’la, ne Fehmi Küpçü ile ne de Sayın Ali Erçoşkun’la bir problemim olmaz. O nedenle yazılarımda sizlerden hiç bahsetmedim. Ama kurumsal olarak partinizden ve iktidarınızın uygulamalarından duyduğum rahatsızlığı yazılarımda sıkça dile getiriyorum” deyince “Biliyorum” dedi.

Böyle başladığım konuşmama iki temenni, iki eleştiri ve bir soru ile devam ettim. Temennilerim şunlardı. Bu tür toplantılarından beklenilen fayda, sorulu –cevaplı ve tartışmalı bölüme daha fazla zaman ayrılmasıyla hâsıl olabilir. Bundan sonraki bu tür toplantılarınızda bu duruma dikkat edilmesini temenni ederim. İkinci temennim ise bu toplantı için maddi fedakârlıktan çekinmediğinizi gördüm. Ancak, gazetecilerin not alabileceği ne bir kâğıt, ne de bir kalem yok. Bunun önemli bir eksiklik olduğunu düşünüyorum. Önümüzdeki dönemlerde yapacağınız bu tür toplantılar için bu eksikliği de gidermenizi temenni ederim.

İki eleştirim ise şunlardan oluştu. İktidarınız döneminde yaptığınız en önemli ekonomik reformların başında Türk Lirasından altı sıfır attığınızı her fırsatta ifade eder haklı olarak övünürsünüz. Ancak konuşmalarınızda gördüm ki yine trilyon ve katrilyon rakamlarını telaffuz etmekten garip bir haz duyuyor, hoşlanıyorsunuz. Türk Lirasından altı sıfır atmaktan pişman mısınız?  Yoksa Bolu’ya yaptığınız yatırımları bizim gözümüzde büyük göstermek için mi bu yolu tercih ediyorsunuz? İkinci eleştirim ise meclis çalışmaları için muhalefetin girişimlerini siyasi ahlâksızlık olarak nitelendirdiniz. Biz mecliste olmadığı halde oy kullanan iktidar milletvekillerini de biliyoruz. Daha tehlikeli olan bu durumdan niye rahatsız değilsiniz?

Sayın Ali Ercoşkun’a yönelttiğim tek soru ise şöyleydi. Ortadoğuda ve bilhassa Filistin ve Gazze’de ölen bir-iki Müslüman Arap için çok büyük tepki gösteriyor, ülkeyi bir savaşa sürükleyecek girişimlerde bulunuyorsunuz. Bu durum elbette bizim de canımızı acıtmakta ve derinden üzmektedir. Ancak, çevremizdeki Müslüman soydaşlarımızdan aynı hassasiyetin esirgendiği hissi uyandıracak sessizliğinizden de büyük üzüntü duymaktayız. Meselâ 22 yıldır Ermeniler tarafından yurtlarından sürülmüş Azeri kardeşlerimiz, Çin zulmünü tepelerinden hiç eksilmediği Müslüman Uygur Türklüğü v e son günlerde her gün patlatılan bombalarla katledilen ve yaralanan yüzlerce Kerküklü Türkmen kardeşlerimiz sizin gündeminize neden girmemektedir. Müslüman Araplar bizim din kardeşimiz iken Azeriler, Uygurlar ve Türkmenler bizim hem din kardeşimiz hem de soydaşımızdır. Türkiye Cumhuriyetinin caydırıcı gücünü niye onların düşmanlarına karşı da kullanmıyorsunuz? Türk’e ve Türklük’e karşı bu duruşunuzun bizim bilmediğimiz başka sebepleri mi var?

Sayın Ali Ercoşkun’a yönelttiğim temennilerim, eleştirilerim ve sorum bunlardan ibarettir. Eleştirilerime gösterdiği güler yüzlü tepki, temennilerime teşekkürle gösterdiği kabul ve soruma verebileceği kapalı cevap kendisi hakkındaki kanaatlerimin değişmesine sebep olmuştur. Durumu okuyucularımla paylaşır herkese bulunduğum yurtiçi seyahat nedeniyle saygılar sunarım.

Bu yazı toplam 1258 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim