• BIST 101.087
  • Altın 227,018
  • Dolar 5,3125
  • Euro 6,0136
  • Bolu 5 °C
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 5 °C

TARİH / KÜLTÜR / DOĞA DERGİSİ

Suat Tosun


( MUDURNULULAR DERNEĞİ BÜLTENİ- 2017/10 )
Bolu’muzda  2006  yılından    bu  yana  düzenli  yayınlanan    “ Mudurnulular Derneği  Bülteni” 10’nuncu sayısıyla  bir doğa ve sosyo -kültürel  hizmete daha katkılar sunmuştur.
Özverilice emeği geçen Dernek Yönetim Kurulu Başkanı sayın Cemalettin Çelebi ve Kurul Üyelerine ve  titiz  bir  araştırmacı yazar olan  Genel Yayın Yönetmeni sayın  Mehmet Tunçkol’a ayrıca yazılarıyla destek veren akademisyen ve yazarlara  teşekkürler  ederim.
185 sayfalık Bültenin bu sayısında;  tarih-kültür-doğa üçleminde hazırlanan 23 adet  bilimsel çalışma, araştırma  ,inceleme ve röportajlar  yer almış.
-Saygıdeğer Büyüklerimiz Ahmet Baysal ve Solmaz Baysal’ın Darüşşafaka Yakacık Rezidans’taki Dostlarıyla “Üç Günlük Bolu Turundan İzlenimler” başlıklı yazıları yer almış.
-Yurt dışından sayın Prof.Dr. Okan Külköylüoğlu  gönderdiği”; Bilim İnsanı Kimdir? Bilim İnsanı Nasıl Olunur?  Nasıl Olunmaz?”başlıklı makalesinde evrensel insan olmanın özelliklerini 14 madde halinde açıklamış.
-Değerli  Yar.Doç.Dr. İ.Hakkı Akyoloğlu : “Bolu ve İlçelerinde  Cumhuriyet Döneminde Yapılan Halk Bilimi(Folklore)Araştırmaları” başlıklı yazıları ile dergide yer almış.
-Avrupa’nın en büyük yırtıcı kuş türü “Kara  Akbaba”yı araştıran sayın Yar.Doç.Dr.Cihangir  Kirazlı makalesinde; bölgemiz Seben –Kıbrıscık hattında araştırma projelerini sürdürürken bizlere üreme alanlarının belirlenmesi, ve türün korunmasına yönelik veri elde edilmesinin hedeflendiğini,çalışmanın,Bakanlık-Üniversite (AİBÜ) işbirliğiyle yürütüldüğünü anlatıyor.
  -Öğrt.Görevlisi sayın Ebru Çelebi: mantar  zehirlenmelerine dikkat çekerek ,halkımızın daha hassasiyet göstermelerine işaret etmiştir.
-Öğr .Görevlisi  sayın  Bilge Tunçkol :”Bolu İli Florasına Katkılar”başlıklı makalesinde ,arazi çalışmalarında,15 taksonun Bolu için ilk defa tesbit edildiğini ,bu taksonların üçünün  ise endemik olduğunu belirlemiştir.
-Emekli Or.Yük.Müh. Suat Tosun; Tabiat Parkı olan Mudurnu-Sülüklügölün oluşum  tarihinin dendrokronolojik  yöntemle tayinini (315 yıl önce),jeolojik yapıyı ve depremsellik özelliklerini,yapılmış yüksek lisans çalışmalarından ise,çevre florasını ve önemini aktararak paylaşmıştır.
-Sayın Selahattin Ekiz,sayın Prof.Dr.Pertev Naili Boratav ve sayın Dr.Müjgan Cunbul’un yazıları dergide görülebilir.
-Emekli Eğitimci Ali Tunçkol Hocamız  ise;1940 ‘lı yıllarda,”Mudurnu’da’ Hamamlar ve Hamam Kültürü” başlıklı yazısıyla yakın tarihimizi bize sunmuştur. 
-Değerli Mehmet Tunçkol;1.Dünya savaşında Yemen Cephesiyle ilgili”  Nefer Mestanın Yemenden Gelen Mektubu”nu çok kıymetli  belgeler olarak bizlerle paylaşmış.
-Araştırıcı Mehmet Tunçkol ; Bolu İli Halk Kütüphanesinin Eski Eserler Bölümünde yer alan kitapların –belgelerin bir kısmının Bolu’dan Bursa’ya nakledilmiş olmasını Bolu kültürü açısından büyük eksiklik olduğunu,bu eserlerin taranmış örneklerinin ,kopyalarının Bolu İli Halk Kütüphanesine getirilerek,günümüz yazısına çevrilmiş örnekleriyle birlikte araştırıcıların hizmetine sunulmasının yararlı bir hizmet olacağını vurgulamıştır.
Adıyla Mudurnu’da vakıf bile  kurulmuş Şeyh’ul Umran hakkında sağlıklı bilgiye erişmek şimdiye dek mümkün olamamıştı.Bana okumayı öğreten Rahmetli Cahit Dinçtürk Hocam derleme kitabında, Komşumuz değerli Necati  Ersöz’den alıntısında ”Osmanlılardan önce ,İstanbul’u zapta giden ve Mudurnu’da Bizans ordusuyla savaşırken şehit düşen Arap şeyhi askeri olabileceğine ilişkin rivayetin yanlış olduğu saptanmıştır.
Tunçkol tarafından aktarılan belgelere göre;” 1568Tahririne ait olduğu kesinleşen 547 sayılıTahrir defterinde Mudurnu’da “Şeyh’ul Umran” adıyla evlada vakıf edilen yer konusunda,-T.D.547,V.253 a’ya kayıtlı; Süleyman Paşa beratı bulunan ,Şeyh Umran evladına vakıf olan ,Mudurnu nun  üst başındaki Kayaca (Kabaca)denilen ve 630 akça geliri olan yer kaydı bulunduğunu,özetle  Şeyh’ul Umran’In  Candaroğulları ve Erken Osmanlı döneminde Mudurnu Yöresinde yerleşen- AHİ BABA - AHİ ŞEYH’lerinden bir isim olduğuna dair kanaata sahip olumuştur.”diye ifade eden Tunçkol’a tekrar minnetlerimizi sunarız.
-2017 yılında ebediyete uğurladığımz Mudurnu’lu  emekli Ziraat Teknisyeni sevgili Edip Atalay ile 2016 yılında yapılan röportaj  ve Bolu’nun yaşayan çınarlarından  sayın Nurettin  Ege’yle yapılan söyleşiler kültür miras tarihimize ışık tutmuştur.
Yıldan yıla Üniversite-Halk işbirliğiyle bilimsel hüviyet kazanan “Mudurnulular Derneği Bültenine sponsor olarak güç veren kuruluşların kadirşinastlıklarını  takdir etmemek mümkün değildir. Katkının devamını ve çoğalmasını dileriz.
Yeni yılın herkese mutluluk ve sağlık getirmesini dilerim. 

 

 

Bu yazı toplam 1210 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim