• BIST 116.248
 • Altın 389,929
 • Dolar 6,8491
 • Euro 7,7244
 • Bolu 22 °C
 • İstanbul 28 °C
 • Ankara 27 °C

TARİH TEKERRÜR ETMEYECEK

Yüksel Gültekin

 

 

Geçmişten adam hisse kaparmış... Ne masal şey!

Beş bin senelik kıssa yarım hisse mi verdi?

"Tarih"i  "tekerrür"  diye tarif ediyorlar;

Hiç ibret alınsaydı, tekerrür mü ederdi?

 

Diyor İstiklal şairi Mehmet AKİF. Son günlerde özellikle eski Başbakan Ahmet DAVUTOĞLU’ nun parti kurmasıyla birlikte gelişen siyasi gelişmelere, İyi parti genel başkanı Meral AKŞENER’ in mecliste parti kurması için Ahmet DAVUTOĞLU’ na 20 milletvekili veririm açıklamasını duyunca aklıma yukarıdaki dizeler ve cennet mekan 2.Abdulhamid Han Hazretleri geldi.

 

2. Abdulhamid Han 1876 yılında tahta çıktığında,topraklarının büyük bir bölümünü muhafaza etmesine rağmen 3 kıtaya yayılmış büyük Osmanlı İmparatorluğu çoktan çatırdamaya başlamıştı. İngiliz , Fransız ve Ruslar biran önce imparatorluğu paylaşmak için planlarını çoktan hazırlamıştı.

 

Yurtdışına eğitime gönderilen Osmanlı imparatorluğunun münevver gençleri jön Türkler gerek dışarıda ve gerek içeride bütün şiddetiyle yönetime karşı direnç hareketini oluşturuyorlar ve İttihat ve Terakki’nin temellerini atıyorlardı.

 

Balkanlarda ayrılıkçı Milliyetçilik akımı , ne olursa olsun da Padişah baştan gitsin diyen yerli Osmanlı iş birlikçilerinin de çabaları ile gittikçe şiddetleniyordu.

 

Osmanlının iyi yetişmiş bürokratları,paşaları gizliden gizliye ortak faaliyetle biran önce saltanatın yıkılması için çabalıyorlardı.

 

İşte cennet mekan 2.Abdulhamid Han böyle bir ortamda tahta çıkmış ve 33 yıl büyük bir siyasi deha ile bu cihan İmparatorluğunu ayakta tutmuştu. Toprakların çok büyük bir bölümünü aynen muhafaza etmiş,dışarıda siyasi deha sayılabilecek bir politika yürüterek İngiliz, Fransız ve Rusların ortak hareket etme kabiliyetini engellemişti.

 

İçeride ise gerek okullarda,gerek askeriyede büyük bir öğretim ve eğitim politikasını devreye sokmuştu. Okullarda ve askeriyede müthiş bir yenilenme ve değişim reformunu başarmıştı.

 

En zor döneminde hicaz demir yolu gibi muhteşem bir projeyi tamamlayıp hizmete sunmuştu.

 

Belki de hepsinden önemlisi Osmanlının tüm borçlarını ödeyelim Filistin de bir Yahudi devleti kurulmasına izin ver baskılarına direnmiş, yapılan tüm teklifleri elinin tersi ile iterek “kan ile alınan topraklar ancak kan ile verilir” diyerek cevap vermişti.

 

Fakat jön Türkler büyümüş ve ittihat ve terakki olmuştu. Tek gayeleri 2. Abdulhamid in bir an önce hal edilmesiydi. Sonrası çokta önemli değildi. Bu gaye için herkesle iş birliği yapmaya hazırlardı.  Aslında ittihat ve terakki mensupları memleketini seven,gözü pek , samimi insanlardı. Fakat maalesef Osmanlıyı, Osmanlının içinde bulunduğu durumu,düşmanlarını tanımıyorlardı. Nitekim iktidara geldikten sonra kısa bir sürede yedi düvelde plansız ve programsız bir şekilde Osmanlıyı savaşa soktular ve paramparça ettiler.

 

Kare kurulmuştu. Bir yanda memleketin kurtulması için 2. Abdulhamid gitmeli diyen ittihat ve terakki, diğer yanda Osmanlıyı biran önce parçalamak için aç kurtlar gibi bekleyen İngiltere , Fransa ve Rusya , diğer yanda büyük ekonomik gücü elinde bulunduran ve ne pahasına olursa olsun Filistin de bir Yahudi devleti kurmak isteyen Yahudiler ve karenin sonunda 2. Abdulhamid döneminde bekledikleri ikbali bulamayan ve menfaatleri için dış iş birlikçiler ile iş tutan Osmanlı bürokrasisi ve paşaları. Hep birlikte el ele vererek 2. Abdulhamid i hal ettiler. Sonuç güzelim Osmanlı çok kısa bir süre içersinde paramparça oldu. 2. Abdulhamid gitmişti gitmesine de yerini dolduracak birisi gelmemişti.

 

Hadi empati yapalım. Yüz yıl geriden bu güne dönelim.  Kare Ne kadar da benziyor değil mi? Kare aynı kare.  Memleketi tanımayan,gerçeklerini bilmeyen,ileriye dönük plan ve programı olmayan,(tıpkı ittihat ve terakki gibi) fakat ne pahasına olursa olsun Recep Tayyip ERDOĞAN gitsin diyen yerli muhalefet , yine Türkiye nin başına PKK , FETÖ gibi terör örgütlerini bela eden , gezi olayları gibi provokasyonları planlayan ve organize eden artık adını hepimizin bildiği dış güçler , bir türlü istediği ikbali ve rantı elde edemeyen bürokratlar,siyasiler,sivil toplum örgütü temsilcileri,iş adamları karenin sonunda da Recep Tayyip ERDOĞAN ın lütfu ile bir yere gelmiş çapsız eski siyasiler,bürokratlar.

 

Dert aynı. Recep Tayyip ERDOĞAN gitsin de ne olursa olsun. Tıpkı 2. Abdulhamid han gibi. İstiyorlar ki tarih tekerrür etsin. Ne olacak Recep Tayyip ERDOĞAN gidince ?

 

Bir türlü vatandaştan istediği desteği bulamayan çapsız politikacılar vatandaşa rağmen iktidara gelecekler öyle mi?

 

Mazlum ümmeti Muhammed in sesini her platformda yürekli bir şekilde dile getiren,mazlum ümmetlere korkusuzca ve yürekli bir şekilde sahip çıkan , katillerin yüzüne katil oldukların fütursuzca haykıran,dünya beşten büyüktür diyen bir yürekli sesi susturacağız öyle mi?

 

Bu milletin tarihinde gördüğü en büyük ekonomik,sosyal,kültürel değişim faaliyetini başlatan bu milleti devletler arenasında  itibarlı ve lider bir devlet yapan bir büyük lideri al aşağı edeceğiz öyle mi?

 

Yok arkadaş! Tarih bu sefer tekerrür etmeyecek. Bu aziz millet her türlü entrikaya rağmen bu oyunu bozacak. Zira Osmanlı gibi kaybedecek geniş topraklarımız yok. Anadolu bizim sığındığımız son kale. Biz bu kaleyi ya İstiklal ya Ölüm! Diyerek koruyan aziz bir milletin ferdiyiz.

 

Bu sefer Anadolu’ya da reise de sahip çıkacağız. Bu oyunları hür iradesi ile  bu millet bozacak.  Tarih tekerrür etmeyecek.

 

Saygılarımla.23/12/2019

Yüksel GÜLTEKİN

 

Bu yazı toplam 4252 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim