• BIST 114.809
  • Altın 396,918
  • Dolar 6,8596
  • Euro 7,7636
  • Bolu 23 °C
  • İstanbul 27 °C
  • Ankara 29 °C

TARİHİN SİSLERİ ALTINDA GÖLCÜK TABLOSUNA DEĞEN FIRÇA İZLERİ…

Suat Tosun

 Saygıdeğer Avukat Yener BANDAKÇIOĞLU'nun, 14 Kasım 2011'de Bolu Yeni Hayat Gazetesindeki köşe yazısında, Bolu'nun simgesi gibi sayılan Gölcük Gölet'ine ait geçmişte hangi ormancıların emeği geçmiş olduğunu ve eğer biliniyorsa bunun Gölcük'te bir panoda olsun belirtilmesini düşünmesi büyük bir incelik örneğiydi.
Aradan geçen 2-3 aylık süreçte ben de takıntı yaratan bu belirsizliği çözmek için bazı adımlarım oldu…
Yıl 1940… Bolu'dan 13 km uzaklıkta Seben-Kıbrısçık karayolu güzergâhında bir düzlük, sazlık ve çalılıktan oluşmuş su birikintisi, kenarda bir orman barakası…
Sazlıktan çayırlığa doğru, nisan başında kardelen'e çok benzer beyaz çiçekleriyle göl soğanları (Leucojum aestivum) ile kaplı çimler…(Kaynak: Emekli Or. Müh. Muavini Reşat KIRMUSAOĞLU ile şifahi konuşma, Şubat 2012).
Yıl 1960…
Demokrat Parti Hükümeti rahmetli Tarım Bakanı Nedim ÖKMEN Bey, Bolu'dan Seben'e geçerken, rahmetli Bolu Orman Bölge Müdürü Faik ATAYURT, Gölcük'teki doğal güzelliği işaret ederek bina ve gölete ilişkin düşüncelerini aktarıyor. 50.000 TL. ödenek talep ediyor. Bakanlık ödeneği gönderiyor. Eski binanın mimari ve inşaat projelerini yevmiyeli çalışan Orman Yüksek Mühendisi Necati LEBLEBİCİOĞLU çiziyor. Bina ve göletin sedde duvarı inşaatına başlanıyor. 27 Mayıs 1960 ihtilali ile birlikte inşaat duruyor.

1961-1962'de Orman Yüksek Mühendisi Hikmet GÜRAL inşaat ve gölet tesisini bitiriyor (Kaynak: Emekli Orman Yüksek Mühendisi Lütfi EROĞLU'ya rahmetli Orman Yüksek Mühendisi Orhan SAMANCIOĞLU Ağabey'in aktardığı notlar).
1962-1964 yılları arasında Orman Bölge Şefi Orman Yüksek Mühendisi Tahir CANDENİZ katkılarda bulunuyor (Kaynak: Emekli Orman Muhafaza Memuru, Emen Köyü Eşraflarından Hacı Hakkı GÜNER, Ocak 2012).
1964-1965 yılları arasında Orman Bölge Şefi, rahmetli Orhan SAMANCIOĞLU, Gölcük Mesire Yeri Raporu'nu tanzim edip Orman Genel Müdürlüğü'ne gönderiyor. Orman İşletme Müdürü Adnan EMİROĞLU gelen 28.000 TL. ödeneği kullanarak gölet ve çevresinin güzelleşmesi çalışmaları yapılıyor. Bu çalışmalarda 2 tuvalet, 60'a yakın piknik ocağı, çevrenin sularının tanzimi vb. işleri; Gölcük'te Bölge Şefi rahmetli Orhan SAMANCIOĞLU ve refikleri Orman Yüksek Mühendisi Osman TAŞKIN, Orman Teknikeri Kayhan ÖZ'ün katkılarıyla tamamlanıyor. (Kaynak: Emekli Orman Teknikeri Kayhan ÖZ, Şubat 2012).

1966-1967 yıllarında Orman Bölge Şefi Orman Yüksek Mühendisi Osman TAŞKIN (Emekli Orman Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı) zamanında mesire yeri, ziyaretçi kabulüyle canlanıyor. Ancak aşırı yağış sonucu set duvarı patlayıp, oluşan sel suları Karacasu'ya dek ulaşıyor. D.S.İ. Müdürlüğü katkıları ve ödenek aktarımıyla yeniden bend inşası yapılıyor (Kaynak: Emekli Orman Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Osman TAŞKIN, Şubat 2012).
Yıl 1976…
Gölete ait son onarım Orman İşletme Müdürü Ali Orhan TUGAL tarafından D.S.İ'nin katkılarıyla yaptırılıyor.
Yıl 1977 ve sonrası…
Bolu Gölcük Göleti Milli Parklar Genel Müdürlüğü yönetimine geçiyor. Balık oltacılığı başlıyor, restaurant, kır gazinosu v.b. binalar yapılıyor.

1995-1996 yıllarında Gölet çevresindeki bir kısım Uludağ göknarı Ormanları kabuk böceği tasallutu ile yeşilden kırmızı'ya dönünce, T.B.M.M'sine kadar soru önergesi veriliyor.
Gölcük; 2012 yılına dek, dört mevsim süresince, özellikle Cumartesi – Pazar günleri ne yazık ki taşıma kapasitesinin üzerinde ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor.
Son yıllarda, Milli Parklarda personel azlığından dolayı çevre temizliği, çöp, tuvalet, restaurant v.b. hizmetlerdeki aksaklıklar tenkit konusu olarak gündemde bulunmaktadır.
Bugünlerde Gölcük rekreasyon alanı, statüsü değiştirilerek Tabiat Parkı Koruma Alanı'na dönüştürülmeyi beklemektedir.
YORUM…
Hâlihazır Milli Parklar yönetimi tarafından, 1960'tan itibaren öğrenebildiğim (Unutulanlar beni affetsinler) Meslektaşlarımın isimlerine, Gölcük'te bir tanıtım panosunda yer verilmesi büyük bir kadirşinaslık örneği olacaktır.
Ayrıca, Abant ve Gölcük'ün taşıma kapasitelerinin yükünü azaltmak, dolayısı ile doğaya zarar vermeden, güvenli, temiz alternatif rekreasyon alanlarına yönelmek başta meslektaşlarımızın ve tüm Boluluların düşünüp uygulaması gereken tasarımlar olmalıdır.
Saygılarımla…

25.02.2012

Bu yazı toplam 2373 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim