• BIST 86.072
  • Altın 251,269
  • Dolar 6,0742
  • Euro 6,8075
  • Bolu 13 °C
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 16 °C

Tartışmalar- Atışmalar Anayasa Ve Referandum

Mustafa Öz

AKP tarafından önce 3 madde olarak hazırlanan, sonra yanına KAMUFLAJ maddeleri ilave edilen bu anayasa değişiklikleri “MİLLETİN ANAYASASI MI” AKP'NİN anayasası mı?

Anayasalar genel bir mutabakatla hazırlandığı takdirde ancak milletin anayasası olabilir. AKP bu anayasayı ben yaptım oldu dayatmasıyla hazırlamış, meclisteki partilerin görüşlerine ve taleplerine olumlu yaklaşmamıştır. Şayet uzlaşma olsa idi bugün bu anayasa değişikliği mecliste kabul edilir REFERANDUMA gerek kalmazdı. Onca emek onca para harcanmazdı.

Peki, bu anayasa gerçekten 12 Eylül anayasasını tamamen yok ediyor mu? 12 Eylül yapanlarla hesaplaşmanın önünü açıyor mu? İktidara ve onun yandaşlarına göre açıyor.

12 Eylül anayasasının bu değişiklikten önce 80 maddesi 17 kez yapılan değişikliklerle değişmiş.

Yapılacak halk oylamasındaki değişiklik metninde geçici 15. maddeyi kaldırmakla “ 12 EYLÜLDEN HESAP SORULACAĞI YALANI” ile 12 Eylül mağdurlarının vicdanlarına oynanıyor. Oysa gerçekte zaman aşımı nedeniyle kâğıt üzerinde kalan bir değişiklik söz konusudur. Hesap sorma kocaman bir yalandan ibaret.

İktidar Demokrasi oyununu iyi oynayarak yandaş medya, yandaş cemaat, yandaş iş adamı ile gerçek niyetini hep saklamaya çalışıyor.

Gerçek niyeti: Partisinin ve Bölücü partilerin kapanmasını zorlaştıracak değişiklik maddesini çıkarmaktır. Mecliste bizzat kendi partisinden bazı milletvekilleri bu tuzağa düşmedi bu madde geçmedi.
Geriye iktidar için hayati önem olan iki madde kaldı.

-Anayasa mahkemesinin yapısını değiştiren madde

-Hâkimler kurulunun oluşumunu düzenleyen madde

Bu iki madde ile iktidar YARGIYI teslim alıp siyasallaştırmak istiyor. Yani

YASAMA, YÜRÜTME, YARGI iktidarın elinde toplanacak ve iktidar her istediğini hiçbir engelle karşılaşmadan yapacak. Buna da DEMOKRASİ denecek.

Diğer maddeler zaten bu maddeleri gölgeleme amaçlı işlemsiz ve anlamsız.

-Kadınlara pozitif ayrımcılık! Neden Çünkü bunların kafalarında ki kadın 2.sınıf ondan

-Yurt dışına çıkışlarda hâkim kararı aranacak güzel karar çıkıncaya kadar adam tüymezse.

-Memurlara toplu sözleşme hakkı verilecek. Verilecek de ne olacak! GREV hakkı yoksa MASAYA OTUR ve KALK!

-Devlet denetleme kurulu oluşturulacak! Kim ve Kiminle ( yandaşları ve iktidar) aynen YÖK DE olduğu gibi. İktidar 12 Eylülün ürünü Yüksek Öğretim Kurumuna karşı çıkıyordu (YÖK) yerinde duruyor başına kendi zihniyetini getirdi. Şikâyet anti demokratlık bitti.

-Şehit ve gazilere pozitif ayrımcılık yapılacak (yahu sen şehitleri KELLE olarak telaffuz ederken ne odluda bu maddeyi koydun) bunun anayasa da ne işi var. Kanuni düzenleme ile hakkı hukuku korunamıyor mu? Tamamen halkı uyutma amaçlı samimiyetsiz bir yaklaşım.

Dikkat edin referandum tartışmalarında iktidar demagojiden başka bir şey yapıyor mu?

Bu milleti ilgilendiren tarafı hiç konuşuyor mu?

İşsizliği, pahalılığı, milletin mallarının nasıl satıldığını, gelir dağılımı bozukluğunu, bölücülüğün ANAYASA ve yasalarca suç olmasına rağmen her türlü bölücü hareket ve eylemleri yapanların nasıl takipsiz kaldığını neden hiçbir işlem yapılmadığını konuşmuyor?

İktidar partisinin mensuplarının hak hukuk dinlemeden nasıl zenginleştiklerini konuşmuyor.

Vatandaşın gelir adaletsizliği içinde düştüğü borç batağından bahsetmiyor. Bankaların milletin kanını nasıl emdiğini ve kendilerinin kayıtsız kalmasından bahsetmiyor.

AKP REFERANDUM İÇİN PKK İLE ANLAŞTI MI?

Son günlerin önemli tartışmalarından biri de bu. Kürt açılımda yol kazasına uğrayıp milletten tepki alınca AÇILIMI “ Demokratik Açılıma Dönüştüren” iktidar. PKK ve onun uzantıları ile masaya oturma zeminin ertelemek zorunda kalmıştı. PKK ve onun siyasi uzantıları fırsatı kaçırmamak için Terörü ve kışkırtıcılığı artırdılar. İktidarın deyimiyle “ kendilerini arkadan vurdular” birde anayasa HAVET diyeceklerini açıklayınca ABD VE AB destekli açılım politikası yara aldığı gibi. İktidarın yargıya teslim olma projesi üzerine kurulu ANAYASA REFERANDUMU da yara aldı. Ne yapılmalıydı?

Hemen PKK ve siyasi uzantıları ile gizli görüşmeler başlatıldığı duyumları geldi. Bizzat cumhurbaşkanı da açıkladı. PKK tek taraflı ateşi kesecek. Açıktan olmamakla birlikte KÜRTLER sandığa gidecek ve Anayasa değişikliğine EVET diyecek.

Bu Anayasa değişikliği geçmezse YARGININ teslim alınması sağlanmazsa PKK ve siyasi uzantılarının taleplerini gerçekleştirmek çok zor. Öyleyse bu referandum kazaya uğramadan EVET ile sonuçlanmalı ki Demokratik Toplum Hareketi Kararları hayata geçsin. Nedir bu kararlar?

-Demokratik federasyon

-Kürt gerillaların (PKKNIN) federasyon milis gücünde yer alması

-Kürtçe eğitim hakkı

-Federasyon uygulanan yerlerde Kürt bayrağının göndere çekilmesi

-PKK'nın ve bebek katilinin muhatap olarak alınması, Bebek katilinin önce ev hapsine sonra da affa tabi olması

İktidar aslında niyetini gizlemiyor. Hele bu REFERANDUM bir bitsin 2011 seçimlerinden sonra TAMAMEN yeni bir anayasa yaparak Anayasaya KÜRTLER ve diğer 35 etnik grubu ifade eden içinde Türklerin de adı geçen ibareleri koyup yeni OSMANLI Anayasasını yapmayı planlıyor. Sürekli 80 yıllık Cumhuriyetin tüm edinimleriyle ULU ORTA hesaplaşmaya kalkması zihinleri TARİH biliyormuşçasına karıştırmasının muhakkak hesabı var.

Bu ülkenin daha çok demokrasiye ihtiyacı var.

Daha demokrat anayasaya ihtiyacı var.

Vesayetsiz, darbesiz bir gerçek demokrasi gerekli mi? Evet! Ama bu söylemlerin zaruretini ortaya koyup SİVİL DİKTATÖRLÜĞE heveslenmeye ya da padişahlığa özenmeye DEMOKRASİ denebilir mi? HAYIR!

İktidarın uygulamalarının sizce demokratlıkla ilgisi var mı? Son YAŞ (yüksek askeri şura öncesi) generallerle ilgili Hukuk kılıflı yapılanlar. Anayasa değişikliğinde yapılacaklara iyi bir işarettir.

Millet gerçeği görmelidir.

Anayasa değişikliğine HAYIR demeyenleri Solcu, dinsiz, imansız, darbeci, demokrasi düşmanı göstermeye kalkmak gerçek niyeti saklamanın kılıfıdır. Uyan!

20.08.2010

Bu yazı toplam 990 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim