• BIST 117.928
  • Altın 397,399
  • Dolar 6,8594
  • Euro 7,8033
  • Bolu 19 °C
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 29 °C

Taşhan ve Eskici Baba

Yüksel Gültekin

Ne zaman Büyükcamii’nin karşısındaki Taşhan’ın önünden geçsem, içim cız eder ve tarifi imkansız bir üzüntü sarar yüreğimi. Toplum olarak duyarsızlığımızın ve tarihe karşı sorumsuzluğumuzun en güzel örneğidir Taşhan.

Büyükcami gibi bir güzel ibadethaneyi imar eden ecdat, hemen karşısına da Taşhan’ı yapmıştır. Tarihler 1804 yılında Serbevab Hacı Abdullah Ağa tarafından ticarethane olarak bir önceki büyük yangından sonra yapıldığını gösteriyor Taşhan’ın... Alt tarafında yer alan ve ayrı bir girişi bulunan yapının ise, genelde ticarethaneye gelen kişilerin atlarına barınak olarak kullanıldığını gösteriyor.

Bolu’daki, belki de en güzel tarihi yapı olan ve mülkiyeti Vakıflar’a ait bulunan bu yer, şimdi harap ve bitap bir şekilde çürümeye terkedilmiş vaziyette. İçinde kırık dökük birkaç kitapçı, tarihi yapıya zarar verme ihtimali kuvvetle muhtemel kimyasal maddelerle çalışan bir kuyumcu tamirhanesi, bir ud aleti tamirhanesinin bulunduğu bu tarihi yapı, adeta “beni kurtarın” diye, önünden geçen Bolulular’a gözyaşı döküyor.

Fakat, ne tarihi yapının gözyaşı, ne de bu işe duyarlı birkaç kişinin üzüntü ve temennisi, maalesef bu tarihi yapının işgal edilmişliğine, göz göre göre yok olmasına ve mezbereliğe dönmüş bu yapının kurtulması için ilgililerin devreye girmesine yetmiyor. Millet olarak tarihe ve tarihi yapılara karşı duyarsızlığımız da işin içine eklenince, bir tarihi miras göz göre göre yok oluyor.

İşin bir başka vahim boyutu var ki; insanın tüylerini diken diken ediyor. Eskici Baba’yı duydunuz mu siz sevgili Bolulular... Tıpkı Bursa Ulu Camii’nin açılışında Yıldırım Beyazıt’ın damadı Emir Sultan’a dönüp; “Buyur sultanım, camiyi aç” dediğinde, Emir Sultan’ın “Estağfurullah, Somuncu Baba varken, bizim ne haddimize” dediği Somuncu Baba kadar mübarek bir evliya olan ve hemen yanı başımızda türbesi bulunan, Eskici Baba’yı duydunuz mu sevgili Bolulular... Elbette duyamazsınız. Çünkü bu mübareğin mezarı ve türbesi, maalesef adı bizce malum bir kurukahvecinin dükkanına 3-4 tane daha fazla çuval koyma hırsıyla ve ihtirasıyla yıllardır işgal altında. Bu esnaf, türbeye giden yolu haksız, hukuksuz ve en önemlisi saygısızca kapattığı için biz Bolulular böyle kıymetli bir zatın türbesini tanıma fırsatından mahrumuz.

İşin inanç boyutu bir tarafa, tarihi boyutuyla bu yapılan tarihe karşı saygısızlıktır. Bu yapılan, Bolu’ya ve Bolulular’a karşı saygısızlıktır. Biz tarihe sahip çıksak, Eskici Baba’nın yolunu kapatmak kimin haddine!.. Biz tarihe sahip çıksak, her gün önünden geçerken “beni kurtarın” diye gözyaşı döken Taşhan’ı ağlatmak kimin haddine!..

Bolu’daki gayrimenkullerin neredeyse tamamının üzerinde hak iddia eden Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün, Bolu’da küçük bir temsilciliğinin bile olmaması ne acı! Vakıflar’ın Bolu’da bulunan tarihi eserlere duyarsızlığına göz yuman ve bununla hiç ilgilenmeyen seçilmişlerin durumu ne hazin! Bizlerin tarihi eserler göz göre göre yok olurken ve amacına aykırı olarak kullanılırken buna ses çıkarmayan biz Bolu halkının duyarsızlığı ne acı!

Bugün Taşhan, 3-4 tane kitapçı esnafının resmen işgali altındadır. Her birinin açık olan bir dükkanı ve han içinde kapalı olan ve kullanmadıkları 3-4’er tane deposu bulunmaktadır. Buradan daha önceki olumlu çalışmaları tüm Bolu’nun takdirini toplayan Yukarı Çarşı Derneği’ne seslenmek istiyorum. Lütfen, sizden tüm Bolulular adına rica ediyorum. Taşhan’dan ilginizi esirgemeyin. Burası aslına uygun şekilde ve tarihi dokusuyla bağdaşacak faaliyet yapan esnafın yer alacağı bir hale getirilmeli ve Taşhan bugünkü atıl durumundan kurtarılmalıdır. Bunu yapacak olan inanıyorum ki, Taşhan’ın gerçek sahibi konumunda bulunan Yukarı Çarşı Derneği’nin kıymetli mensupları ve yukarı çarşının tarihi misyonunu en iyi bilen, onun değerli esnaflarıdır. Taşhan da, Eskici Baba da kurtulmak için onları beklemektedir.

Bu satırların kıymetli okurları bilsinler ki; Taşhan asli hüvviyetine kavuşuncaya ve Eskici Baba Türbesi ziyarete açılıncaya kadar bu işin peşini bırakmayacağım. Benim çabam yeter mi, elbette yetmez. Ama ben bu yazıdan sonra, bu iki tarihi mirasa tüm Bolulular’ın sahip çıkacağına ve benimle birlikte hareket edeceklerine yürekten inanıyorum. Bu işe sahip çıkacağını bildiğim Yukarı Çarşı Derneği’ne de şimdiden teşekkür etmek istiyorum.

Saygılarımla... 

Bu yazı toplam 1000 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim