• BIST 93.225
  • Altın 359,261
  • Dolar 6,7629
  • Euro 7,3503
  • Bolu 1 °C
  • İstanbul 6 °C
  • Ankara 4 °C

TAŞIN ALTINDAKİ DEĞERLİ ELLER…

Suat Tosun

 

 

Bizler  ayrıcalıklı    bir  coğrafyada   benzersiz  bir   doğal  miras  ve tarihi geçmişle iç içe yaşıyoruz  (Anadolu Uygarlıklarından 3.Bin Yıla Mesajlar 2002).

Bakanlığına  ayrılan     bütçenin     yetersiz   kalışıyla ilgili  olarak, T.C. Kültür ve Turizm  Bakanı sayın  Numan  Kurtulmuş:    bundan dört ay önce baklayı ağzından çıkardı  ve  “ Türkiye’nin  gün  yüzüne  çıkmamış, kültürel ve tarihi varlıkların  genç  kuşaklara  daha hızlı  aktarılması  amacıyla  özel sektörün sosyal sorumluluk  projeleri çerçevesinde sanat ve kültüre ciddi destek sağlanabilir. “Elinizi  taşın  altına koyun, sizlerden  sponsorluk   bekliyoruz” dedi.

Arkeolojik açıdan  büyük bir  değer taşıyan Göbeklitepe’ye  Doğuş Grubu sponsor  olmuş ,çok  güzel  çalışmalar yürütülmüştür (4 Ocak 2018. Milliyet.com.tr.).

Ünlü düşünür Bernard Lewis, dünyanın çok kültürlülük sürecinde, başka kültürlere kayıtsız kalınmamasını öğütlemektedir.

Nisan   ayında T.C.Hükümetimiz, içersinde  Bolu’lu Muhtarlarımızın da yer aldığı bir heyeti İspanya’da  İslam kültür  ve medeniyetinin  yaşandığı  Endülüs’e,  görüp tanımak ve bilgi, görgülerini artırmak  için göndermesi önemli bir kültür yatırımıdır.

Dünya kültür mirası konularına gelince ; 2012 yılında Çanakkale’ye bağlı  Gökçeada’da taşlaşmış fosil ormanı varlığı keşfedilmiştir.

İ.Ü.Öğretim Üyelerinden sayın Y.Doç.Dr. Yıldırım Güngör  ve sayın Prof.Dr. Ünal Akkemik (Seben –Hoçaş proje ortaklarımızdan) tarafından ilk tesbitleri yapılan taşlaşmış 12 örnekten  11  ağaç türü saptanmıştır.

“Koruma altına alınmadan bu fosil ormanının  tanıtılmaması” sözü üzerine yalnızca  bilimsel tebliğ olarak  sunulmakla  kalmış,kaderi sanki Seben –Hoçaş’a   benzemiştir. Araştırmacı Yıldırım Güngör,  MTA’ ya ; Gökçaada’ da bir sergi kampı önermiş,TUJEMAP kapsamında Türkiye Jeolojik Miras Alanlar Envanteri  Projesi kapsamında  MTA. bu kampı açmıştır. Alan jeologlarca taranıp gömülü fosilleşmiş ağaçlar üzerinde jeofizik etüdler yapılmıştır.Çanakkale Valiliği’ ninde destek verdiği bu çalışmalar sonucu araştırıcıya   göre; “ korunması için gerekli başvurular yapıldığı ,Gökçeada’nın  yakın  bir  zamanda sahilleri ve Rum Köylerinin yanı sıra , jeoparkı  ile de anılmaya başlayacaktır” demektedir.

İlk kez 1951 yılında Fransa’da ortaya çıkan ,UNESCO bünyesinde  somut kültürel  miras kapsamında dünyada 121 adet tescilli   (70’i Avrupa’da) jeopark sayısına ulaşılmıştır.Kula  Jeoparkı  UNESCO’ca tescillenen ilk   jeoparkımızdır. Diğer   adaylar  Yatağan,Narman,Tortum,Kızılcahamam Çamlıdere,Gökçeada, Seben-Fosil ormanları vb. sırada    beklemektedir .

2011 yılında  ben emekliyken ve   şimdilerde Araştırma  Enst.Md.lüğü görevinde olan meslekdaşımla kendi imkanlarımızla salt Midilli- Sigri  jeoparkını hedef alan bir gezi yapmıştık. Burası ile ilgili bilgilerin hiç de abartılmamış olduğunu görmüş ,hatta mesleki Orman ve Av Dergisinde “Ormancıların korunan alan konusunda “Jeopark”  statüsüne artık sıcak bakmaları  gerekir”diye bir makalemiz i yayınlamıştık.

Bolu’da turizm  çeşitliliğine inanan yerel yöneticilerin ve turizmcilerin,Seben Kalkınma Derneği idarecilerinin  önce Midilli-Sigri’yi mutlak  görmeleri  gerekir.Oluşacak yeni   fikirler eşliğinde , projeler ve stratejiler geliştirerek Köroğlu Kompleksi Dağları’ndaki  doğal ve kültürel dünya miraslarını ( Fosil ormanları,peri bacaları ,kaya evleri, kanyonlar,  travertenler,göller,arkeolojik sitler,yayla  gelenekleri vb.) bir JEOPARK şemsiyesi  altında  ve -somut olmayan  dünya   mirası   olan- Köroğlu’nun adı  verilerek, UNESCO’ca ayrıca   -somut dünya  mirası- olarak taçlandırılması   ümidini   asla kaybetmedim.

2013 yılında Kızılcahamam-Çamlıdere ilçelerinden  jeopark projesiyle ilgili yerel yönetici,akademisyen jeolog hocalar,turizmcilerden toplam 25 kişi Midilli’yi ziyaret etmişlerdir.

SEBENDEN    BİR    ANEKDOT

Yıl  2011.

Seben ilçesi  Hoçaş  Köy  Odasında;”taşlaşmış Fosil Ormanı” projesinde yerel halkın eğitimi için toplanmıştık.Eğitimin amacı, taşlaşmış fosillerin yer değiştirmesini,kaçırılmasını önlemek, fosillerin bir dünya mirası olarak yöreye getireceği ümit edilen imkanları anlatmak…

Eğitimi veren Hocamız ,sözlerine” Fosil ormanına en güzel örneklerden biri Yunanistan-Midilli Adasındaki Sigri Köyü’nün başına talih kuşu konmuş, pek çok şey değişmiş,  Hoçaş Köyü niye benzemesin ki?” diye söyleyince;  Hoçaş’lı  hazırcevap bir hemşehrim ”Yoksa bizim başımıza konan sadece bir talih taşı mıdır ? nükte-mizah kokan sözleriyle bizleri acı acı gülümsetmişti. 

ESKİŞEHİRDE   YAPAY BİR  JEOPARK  SERGİSİ

Araştırmacı meslekdaşım Dr.Nejat Çelik; toprak oluşumunun kökeni olan ana kayaçları  tanıtabilmek için Orman Genel Müdürlüğünün desteğiyle bir park oluşturulmasına ön ayak oldu.

 Eğitim ve araştırma amaçlı kurulan bilimsel kaidelere uygun sergi alanı, Eskişehir Orman Fidanlığında tesis edilmiştir. Bu projede 28 Orman Bölge Müdürlüğünden en az 2 adet olmak üzere toplamda 56 adet anakaya örneği elde  edilmiş, tanıtıcı levhalarla birlikte yerleştirilmiştir. Böylece toplumun ana kayaları tanıma  ve değer verme bilincinin artırılmasına katkı verilmiş olacaktır.

image.png

 

Bu yazı toplam 1594 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim