• BIST 98.705
  • Altın 220,304
  • Dolar 5,3414
  • Euro 6,0616
  • Bolu 4 °C
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara 5 °C

Taşınma!

N. Gürkan Yetkin

Bolu Belediyesi Meclisi aldığı kararla, 16 meslek grubunun şehir içinden taşınması kararını aldı. Karar yerel basınımızdan takip edebildiğimiz kadarıyla, oy birliği ile alındı.

İşin aslı, eğlence merkezleri ve içkili mekanların şehir dışına çıkarılması idi. Direk bu yönde karar alınsa; geçmişte olduğu gibi, kıyamet kopacağından, 16 iş kolu arasına sıkıştırılarak asıl gaye kolayca gizleniverdi.

Neden bu şekilde düşündüğümün en önemli gerekçesi de, yakın tarihli ilk ağızdan yapılan açıklamadır.

“Eğlence mekânlarını, 3 yıl içerisinde uygun gördüğümüz yere taşıyacağız. İşletmelerin bu konuda şimdiden tedbirlerini alması lazım. Bu ayki meclis gündeminde, 3 tane farklı yönetmelik hazırlandı. Bu yönetmelikler, AK Partili ve CHP'li meclis üyelerinin ortak kararıyla hazırlandı. Uzun süredir İmar Komisyonu ve diğer komisyonlarda düşünülen kararlar, birer yönetmelik haline getirildi ve daha sağlıklı hizmetlerin verilebilmesi için, belli kararlar alınmış oldu. Ben alınan bu kararları uygulamak için belli önlemleri almak ve uygulamak durumundayım ve bu kararlar uygulanacaktır.”

Geriye kalan 15 iş kolu ile ilgili bir açıklama var mı? Herhangi bir çalışma var mı? Hazırlanan yönetmelik? Acil tedbir?

Cevap tabi ki yok!

Konu ile alakalı açıklamanın devamı, tezimi daha da kuvvetlendiriyor.

“Şu an ilimizin turizm anlamındaki gelişimiyle birlikte, eğlence mekânlarını kalıcı bir yerde toparlamak istiyoruz. Bu konuda düşündüğümüz ortak karar, verebileceğimiz bazı alanlar var, fakat bu alanlar daha kesinleşmedi. Şuan bize içkili mekan ya da eğlence merkezi gibi işletmeler için başvuruda bulunanlar var, fakat biz bu işletmelere RUHSAT VERMEK İSTEMİYORUZ …. “

Hazırlanan yönetmelikleri inceleme fırsatımız olmadı. Emin olun, şu an mevcut işletmelerin hiçbiri, yönetmelik şartlarını sağlayamıyordur. Gerek alan, gerekse gabari sınırlandırmaları ile mesele çözüme kavuşturulmuştur.

İşletmelerin taşınması isteniyor. Ama nereye? Bu alanlar ne zaman tam olarak belli olacak? Belirlenen bu alanların mülkiyet sorunu olacak mı? Bu alanlar eğer gerçekten belirlenecek ise ve bu alanların mülkiyetleri vatandaşa aitse, Belediye, gerekli kamulaştırma kararlarını alarak ve uygulayarak mı bu alanları oluşturacak, yoksa bu işi yapmak isteyenlerin satın alması mı beklenecek?

Aslında soruların cevaplarının hiçbir önemi yok! Neden?

Maksat içkili mekanların kapanması, yenilerinin açılmasının da engellenmesi değil mi?

İşte yukarıda belirttiğim sorulardaki belirsizlik, bu maksadın gerçekleşmesini sağlamaya yeterli. Siz böyle bir mekan açabilmek için başvurduğunuzda, ruhsat alabileceğiniz mevcut alanda elinize verilecek yönetmelik şartlarına uygun bina bulamayacaksınız. Şartlara uygun yeni bir bina yapmak istediğinizde, bu mekanları yapacağınız alanlar oluşturulmadığından veya mülkiyet sorunları çözümlenmediğinden, uygun alanı bulamayacaksınız.

Kısaca içkili mekan, eğlence merkezi yapamayacaksınız! (eğer işletmenize Turizm belgesi alamazsanız.)

“Üç yıl içinde bu iş bitecek!”diye söylendi şeklinde uyaracak olursanız, bu konudaki cevabım şu şekilde olacaktır.

Üç yıl süresini belirleyenler, süre konusunda sabıkalıdır. Doğalgazın 2005 yılında kullanılmaya başlanacağı, Arıtılmış suyun 29 Mart 2009 tarihinden önce çeşmelerden akıtılacağı, yüz günde şehirler arası terminalin tamamlanacağı vb.aynı kişilerce vaat edilmedi mi?

Konu taşınma ile başladığı için, şu konuya da değinmeden geçemeyeceğim. Meclisçe belirlenen 16 iş kolundaki işletmelerin taşınması gerekçesine baktığınızda, başta trafik sorununu göreceksiniz. Bu çerçeveden bakıldığında, bu iş kollarından önce mevcut Belediye binasının taşınması daha da önceliklidir.

Mevcut belediye binası hizmet verme anlamında, yıllar önce yetersiz hale gelmiştir. Bazı bölümler başka binalara taşınarak, mevcut yapıdaki bölümler küçültülerek, sekreterler koridorlara yerleştirilerek sorun azaltılmaya çalışılmaktadır. Tüm bunlar iç meseledir. Ancak, Belediye Meclis Toplantıları halka açık toplantılardır. Dileyen vatandaş toplantıyı izleyebilme hakkına sahiptir. Gelişmiş illerin meclis toplantı salonları, halkın rahatça takip edebileceği şekilde düzenlenmiştir. (Örnek, Kayseri Belediyesi)

Bolu Belediyesi Meclis Toplantı Salonu bırakın halkın katılımını, birim müdürlerinin dahi katılımı için sınırlıdır.

Tüm bu nedenlerden dolayı, Bolu Belediyesi yeni hizmet binasına kavuşmalı, hem yapı hem de hizmet olarak Bolumuzun önü açılmalıdır.

Ulaşımı kolay, hizmet almayı ve vermeyi kolaylaştıracak büyüklükte, geniş bir otoparka sahip yeni hizmet binası.

Nerede mi olmalı?

Karaçayır'da bulunan panayır alanında. Zaten mevcut nikah salonu Karaçayır Mahallesi'ndeki panayır alanı olarak bilinen alanda bulunmakta. Park ve Bahçeler Müdürlüğü'nün de bu alana çok yakın olan “fidanlığa” taşınması, programda olduğuna göre. Taşınması planlanan Zabıta Müdürlüğü de bu alana kaydırıldığında, tüm parçalar birleşmiş olacaktır.

Tek sorun, yapılacak mı, yapılmayacak mı belli olmayan Olimpiyat Köyü Projesi ile çakışmasıdır.

Sonuç olarak taşınma işi zor bir iştir. Onu ancak taşınmak zorunda kalanlar bilir.

19.10.2009

Bu yazı toplam 1068 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 218 21 21 | Haber Yazılımı: CM Bilişim