• BIST 102.556
  • Altın 260,407
  • Dolar 5,7112
  • Euro 6,3685
  • Bolu 17 °C
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 22 °C

Tavuk gübresinde son tango

Mustafa Namdar

Kendine özgü ritmiyle tüm toplumun pistte yerini aldığı bir oyunda, istenen müziği bir türlü icra edemiyordu orkestra. Moestronun elindeki çubuk bir ayrı notanın işaretini verirken, orkestradaki enstrümanlardan başka melodiler yayılıyor boşluğa. Koro elemanlarının ise hiç umurunda değil orkestranın ne çaldığı. Onlar kendi yazdıkları notaya göre bağırıyorlardı hep bir ağızdan, bu oyunun havasını değiştirin diye...

Öylesine önemli ki, ülkenin %40’lara varan beyaz et üretimiyle hem bulunduğu yöreye, hem de ülke ekonomisine katkı sağlanıyor. Hem de bu karlılığın yanında, atıklarının, çevrede meydana gelen kokusuyla insanları rahatsız ettiğinden şikayet ediliyor. Bir yandan ekonomik girdi sağlanırken, bir yandan da kalkınmasının ve ayağını turizme bağlayan düşüncede olumsuzlukların olacağı kaygısı ve usulüne uygun hareket edilmediğinde hem topraklarda verimliliğin düşmesine, hem de yeraltı su kaynaklarının kirleneceği korkusuyla yıllardır koro halinde tartışılan tavuk gübresinin işlenmesinde olumlu gelişmeler var. Umarım son nokta konur.

Daha önce yerel basında yer alan haberlerden öğrendiğimiz kadarıyla, tavuk gübresini işlenmesini de içine alan katı atıkların işlendiği tesislerini incelemek üzere, Belediye Başkanı Sn. Alaaddin Yılmaz, Zabıta Müdürü Sn. Erol Yavuz ve Bolca Hindi’den Sn. Şerafettin Erbayram Avusturya’ya gittiler.

Avusturya’da gördükleri tavuk gübresini kompoze edip organik gübre olarak geri dönüşümü sağlayan basit bir işletmede incelemede bulundular. Bu işletmenin daha modern olarak kapalı devre, kokusu olmayan bir tesisin Hollanda’da olduğunu öğrenen heyet, Türkiye’ye döndükten sonra Beypiliç’ten önerilen bir profesörle Hollanda’ya gidiliyor.

Orada yapılan incelemelerde, sistem beğeniliyor. Heyet Bolu’ya döndükten sonra yapılan değerlendirmeler sonucunda, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bölümü Prof.Doktorlarından Sn. Cihat Kütük ve Gökhan Çare birlikte Hollanda’ya giderek çalışma sistemi bilimsel değerlendirmelerini yapıp, işletme yetkilileri ile Bolu Belediyesi Meclis Salonu’nda sektör temsilcilerinin de bulunduğu sinevizyonlu bir sunum yaptılar.

Önce Başkan konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Sorunun çözümünde son noktaya gelindiğini ifade ederek, bu sıkıntıyı ortadan kaldıracaklarını, sektör bu konunun içinde olmasa bile Belediye olarak bu sistemi faaliyete geçirmekte kararlı olduğunu söyledi. Asıl amacının da bu sistemi buraya, Hollanda firmasıyla birlikte kurmak niyetinde olduğunu anlattı.

Türkiye temsilciliğini yapan Gürol Bey, yapılan incelemeler sonunda Sn. Şerafettin Erbayram’dan analiz raporlarının alındığını, böyle bir işlemin olabileceğinin ilgili kuruluşlara iletildiğini söyledi. Sunuma geçildi.

Hollandalı temsilci tarafından yapılan sunumda, tesisin işleyişine ait teknik bilgileri en ince ayrıntısına kadar anlatmadan, zincirin önemli halkaları hakkında bilgilendirmek istiyorum.

-Sistem 24 saat kapalı devrede aralıksız çalışabiliyor. Yıllık 5000 ton dışkı işleyip 3500 ton bitmiş ürün elde ediliyor.

-Sistemde tavuk ve at dışkıları ile evsel atıklar, mantar kompostu işleniyor. Üretim kompostlama sistemi oksijen PH ve sıcaklığın kolaylıkla düzenlenebildiği bir dizi kapalı ve kontrollü işlemle ilgilidir. Sadece iki kişi gereklidir.

-Elde edilen gübrenin özellikle yüksek masraf içeren çileklale-sebze-ağaç ve funda gibi ürün üreticilerini hedef almış. Tam rapor www.weekbladgroente-nenfruit/vereijzingen sitesinde bulunabilir.

625 m2 bir alana oturan fabrikada 50 kiloluk paketlerde torbalanarak üreticiye ulaştırılıyor. İşlem sırasında dışarıdan ayrıca mikro organizma verilmiyor.

Sunum sonunda böyle bir sistemin kurulmasında devletin sübvansiyonu ne olacaktır? Maliyete ayrı bir yük getireceğinden Bolu üreticisiyle diğerleri arasında denge nasıl sağlanacaktır? Halihazırda kullanılan kimyevi gübre alışkanlığından çiftçi nasıl vazgeçirilecektir? gibi sorular değerlendirildi ve Hollandalı konuklara kümes ve kesimhanelerden bazıları gezdirilerek bilgilendirmeler yapılmıştır.

Yazımın başında da dediğim gibi tavuk gübresinde son tango oynanacaktır. Umarım çalışmalardan sonuç alınır.

22.05.2008

Bu yazı toplam 468 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim